Külföld

Hatalmas hegyvidéki erdőtűzzel küzdenek Kubában

A hatóságok 18 lakost is kimenekítettek a katasztrófa által érintett területről

Negyedik napja küzdenek a Pinares de Mayarí hegyvidéki területen pusztító erdőtűzzel a hatóságok Kuba északkeleti Holguín tartományában, többeket ki kellett telepíteni – közölték a helyi katasztrófavédelmi hatóságok, akiket a Granma című napilap idézett szerdán.

Hatalmas hegyvidéki erdőtűzzel küzdenek Kubában
Hatalmas hegyvidéki erdőtűzzel küzdenek Kubában (képünk illusztráció)
Fotó: AFP/Patricia de Melo Moreira

Dagmar Abad, a tartományi katasztrófavédelmi tanács elnöke elmondta: minden rendelkezésükre álló eszközzel azon dolgoznak, hogy meggátolják a lángok átterjedését más területekre.

A tűz vasárnap keletkezett, és a kiszáradt aljnövényzet, valamint a magas szélerősség miatt gyorsan továbbterjedt, súlyos károkat okozva a régió növény- és állatvilágában.

A hatóságok 18 lakost is kimenekítettek a katasztrófa által érintett területről.

Néhány héttel korábban ugyanebben a térségben, Mayarínál több mint ezer hektáron pusztított erdőtűz.

Kubában idén januárban az erdővédelmi hatóság közlése szerint nyolcvannál is több erdőtüzet regisztráltak, ami messze meghaladja a korábbi években tapasztalt januári esetszámot.

Tavaly egész évben 284 erdőtűz keletkezett a szigetországban, és ezekben mintegy 1800 hektárnyi erdős terület vált a tűz martalékává. Az erdővédelmi hatóságok beszámolójából kiderül, hogy 90 százalékban szándékos gyújtogatás állt a háttérben.

A fő okok között szerepel a növényzet vagy a cukornád engedély nélküli égetése, valamint az orvvadászok tevékenysége is.

Idén a hatóságok a kritikus hónapokban, a januártól májusig tartó, „száraz évszak” ideje alatt 320–445 tűzesetre számítanak, becsléseik szerint akár négy-hatezer hektárnyi erdős terület is elenyészhet a tűzben.

Kapcsolódó írásaink