Külföld

Rusvai Miklós: A földrengés után újabb pusztító csapás érkezhet

Nagy valószínűséggel számolni kell azzal, hogy a kolerajárvány is felüti majd a fejét

Az tiszta ivóvíz hiánya óriási kockázatot jelent a török–szír földrengés helyszínén, ezért most a segélycsapatoknak erre kell majd koncentrálniuk az erőiket, mert a kolera eleve jelen van a térségben – mondta a víruskutató az Infostartnak.

Rusvai Miklós: A földrengés után újabb pusztító csapás érkezhet
Rusvai Miklós
Fotó: MH

A törökországi földrengés helyszínén egyelőre elsősorban a mentőcsapatok dolgoznak, de lassan kifutnak az időből, utána azonban újabb kihívások következnek. Ezek egyikére figyelmeztet Rusvai Miklós - írta meg az Infostart. A katasztrófa helyszínén most tízezrek élnek a szabad ég alatt, vagy jobb esetben sátrakban fagyoskodnak, sok helyen nincs áram, víz és fűtés sem, és közben a romok alatt a holttestek is lassan bomlásnak indulnak.

Ebben a helyzetben a szakember szerint a kolera jelenti a legfőbb közegészségügyi kockázatot. A szíriai menekülttáborokban már ősszel kolerajárvány tört ki, mert ott koncentrálódik a szíriai menekültek túlnyomó többsége. „Ráadásul ez politikailag kényes régió, hiszen a kurd régiókhoz tartozik Törökországnak ez a területe, ezért az infrastruktúra sem túl jó, és nagyon sokszor a török hatóságokat még az a vád is éri, hogy nem biztosítanak megfelelő minőségű és mennyiségű, tiszta ivóvizet” – mondta Rusvai Miklós.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a földrengés miatt az infrastruktúra sérült, még ahol van vezetékes ivóvíz, ott is eltörnek a vezetékek, és keveredik a szennyvíz az ivóvízzel – márpedig a kolera elsődleges terjedési forrása a szennyezett ivóvíz.

„A higiénés viszonyok és amiatt, mert a kolera vírusa jelen van ezen a területen, nagy valószínűséggel számolni kell azzal, hogy a kolerajárvány is felüti majd a fejét” – jelentette ki a szakértő. Felidézte, hogy a haiti nagy földrengés szintén kolerával végződött, és nagyon sok vírusos haláleset történt ott is.

Rusvai Miklós szerint nagyon nehezen lehet megelőzni a járvány kialakulását, mert ehhez tiszta ivóvízre és megfelelő higiénés viszonyokra lenne szükség, de egyelőre a víz forralására sincs igazán mód áram híján. „Most a helyi és nemzetközi segélycsapatok elsődleges feladata a tiszta ivóvíz biztosítása a túlélőknek, illetve a higiéniás viszonyok minél magasabb szinten tartása a menekülttáborokban, illetve a szükségszálláshelyeken” – tette hozzá.

Kapcsolódó írásaink