Külföld

Tavaszi orosz offenzíva lehet készülőben

Özönlenek a fegyverek Ukrajnába

Minden jel szerint még sokáig folytatódhat a háború, ugyanis valósággal ömlik a rengeteg fegyver Ukrajnába – emlékeztetett a hirado.hu.

Tavaszi orosz offenzíva lehet készülőben
Az ukrán tüzérség egységének tagjai újratöltenek
Fotó: AFP/Sameer Al-Doumy

Az Egyesült Államok nemrég jelentette be, hogy egy csaknem négymilliárd dolláros fegyverszállítmánnyal támogatja a hadban álló országot; majd Németország és Franciaország is közölte: páncélosokat küld a frontra. De az Európai Parlament egyes politikusai még ennél is több fegyvert küldenének: a liberális Guy Verhofstadt már azt követeli, hogy a legfejlettebb német nehéz harckocsikat is adják oda Ukrajnának az európai államok – számolt be az M1 Híradója.

„Az Egyesült Államok egy nagyon erős védelmi támogatási csomagot jelentett be ma Ukrajnának. Új fegyvereket kapunk, ami már időszerű volt. Köszönöm Joe Bidennek és minden amerikainak” – ezekkel a szavakkal köszönte meg Zelenszkij ukrán elnök az Egyesült Államok több milliárd dolláros új katonai támogatását pénteken.

Európa is szorosan követi az Egyesült Államokat: Emmanuel Macron néhány napja jelentett be, hogy felderítő harcjárművekkel és lövegekkel segítik Ukrajnát.

Hozzátették pénteken pedig kiderült, hogy az első negyedévben Németország 40 páncélost szállít Ukrajnába.

Megjegyezték, hiába ömlik a fegyver Ukrajnába, Guy Verhofstadtnak ez sem elég. A liberális EP képviselő közösségi oldalán szombaton azt követelte, hogy a Leopard–2 német nehéz harckocsival rendelkező európai államok egyezzenek meg és küldjék harckocsijaikat Ukrajnába.

Kiemelték, Finnország közben jelezte, hajlandó a legmodernebb Leopard nehéz harckocsijait elküldeni Ukrajnába, de csak abban az esetben, ha más európai államok is hasonló döntést hoznak.

Az összefoglaló szerint tavaly eurómilliárdos értékben áramoltak Kijevhez a fegyverszállítmányok: az USA korábban több részletben 18,5 milliárd euró értékben küldött fegyvereket, az Európai Unió a Békekeret pénzügyi alapból 3,1 milliárdos hadi segélyt különített el, de például az Egyesült Királyság, Németország és Lengyelország is eurómilliárdokért szállított fegyvereket.

A Kieli Világgazdasági Intézet szerint a fegyvereken kívül az EU eddig 52, az Egyesült Államok 48 milliárd eurónyi nem katonai támogatást ajánlott fel Ukrajnának.

Szakértők szerint a nyugati fegyverszállítások – még ha a legmodernebb eszközökből is állnak – nem teszik lehetővé, hogy az ukrán hadsereg ellentámadásba lendüljön, viszont az orosz fölény kiegyensúlyozására és a támadások megakasztására megfelelők.

Hozzátették, eközben Oroszország 43 százalékkal emelte a háborúra fordítható költségvetését, és a mostani tervezetben már 84 milliárd dollár szerepel erre a célra.

Lapinformációk szerint Vlagyimir Putyin a múlt év végén katonai vezetőknek azt mondta: immár nincs felső határa a háborúra fordítható összegnek.

„Másfél hónapja megmerevedtek a frontvonalak, az orosz és az ukrán hadsereg sem ért el jelentős eredményeket, a helyzet az első világháború lövészárok harcaira hasonlít” – mondta a Nemzeti Közszolgálati Egyetem docense az M1-en.

Kaiser Ferenc azt mondta: legkorábban március–április környékén jöhet változás, ugyanis több nemzetközi szakértő szerint a jelek egy nagy tavaszi orosz offenzíva irányába mutatnak.

„Mind a két fél nagy erőkkel készül a tavaszi összecsapásra. Ha akkor is marad a patthelyzet, tehát egyik fél sem tud sikereket elérni, akkor valószínű az, hogy leülnek komolyabban tárgyalni. Addig mind a két fél abban bízik, hogy az arcvonalon sikerül olyan eredményeket-sikereket elérni, amit aztán a politikai megállapodásnál is ki tudnak használni” – fogalmazott a docens.

Kaiser Ferenc kiemelte: jelenleg egyik hadban álló fél részéről sem mutatkozik valódi hajlandóság a békekötésre – olvasható a portálon.

Kapcsolódó írásaink