Külföld
Nukleáris csapásmérést szimuláltak az oroszok

Stratégiai csapásmérő fegyverek és drónok kilövését gyakorolták Vlagyimir Putyin jelenlétében, szerdán – közölte az MTI. A távirati iroda híradása szerint Szergej Sojgu védelmi miniszter azt jelentette az orosz elnöknek, hogy a manővereken egy nagy erejű nukleáris csapást szimuláltak, válaszul egy, az ország elleni feltételezett atomtámadásra. Putyin nemrég arra figyelmeztetett, hogy kész „minden rendelkezésre álló eszközt” bevetni Oroszország területének védelmében.
A gyakorlaton egy Jarsz típusú orosz interkontinentális rakéta kísérleti kilövése szerepelt az észak-oroszországi Pleszeck indítóállásából, valamint egy Szinyeva ICBM típusú rakétáé egy orosz atom-tengeralattjáróról a Barents-tengeren. A gyakorlat részeként Tu–95-ös stratégiai bombázók is indítottak manőverező robotrepülőgépeket gyakorló célpontokra – olvasható az MTI hírében.
A Kreml nyilatkozata szerint a gyakorlaton minden feladatot teljesítettek, és az összes rakéta elérte a kitűzött célpontokat. Ilyen légi, szárazföldi és tengeri hadgyakorlatokat évente tartanak Oroszországban a nukleáris erők képzésére és felkészültségük demonstrálására.
Oroszország előzetesen értesítette Washingtont a tervezett hadgyakorlatról a Biden-adminisztráció keddi közlése szerint. A Pentagon és az amerikai külügyminisztérium szerint így Oroszország eleget tett a legutóbbi amerikai–orosz fegyverzetellenőrzési megállapodás előírásainak – fűzte hozzá a távirati iroda.