Külföld
Verhofstadt megint bedőlt Cseh Katkának
A momentumos képviselő a magyar kormány legádázabb ellenfelének tartja magát, és megfogadta, nem hagyja magát soha elhallgattatni

Vajon most mitől veszthette el ennyire hidegvérét az EP radikális baloldali képviselője, hogy Orbán Viktort már nemcsak a magyar, de egyenesen az európai demokrácia tönkretevőjének nyilvánítsa? Kissé lejjebb lapozva viszont kiderül, hogy a belga politikus Cseh Katalin, a korrupciós ügyekben vizsgálat alatt álló momentumos EP képviselő korábbi posztjára reagált ekkora hévvel.
Ebben a baloldali politikus úgy fogalmazott, „A Magyar Országgyűlés fideszes többsége most fogadott el egy határozatot, amelyben az Európai Parlament feloszlatására szólít fel. Igen, ennyire megvetik a demokráciát. De mi maradunk Orbán rendszerének legádázabb ellenfelei & soha nem fognak elhallgattatni minket.”
Az ötszázalékos, Jobbikkal koalíciós frigybe lépett törpepárt képviselője azt nem árulta el, hogy a magyar választókon kívül még ki hallgattatná el politikai mozgalmát, sőt azt sem, hogy az EP lerombolási, illetve feloszlatási (angolul dismantle) szándékról tett kijelentéseit mire alapozza. A Fidesz képviselői ugyan a közelmúltban számos alkalommal nyilatkoztak az EP átalakításának szükségességéről, valamint a nemzeti parlamentek szerepének megerősítéséről, de feloszlatásról nemigen.
Az Európa jövőjéről zajló konferenciasorozat margójára Orbán Viktor miniszterelnök azt is megjegyezte, hogy „az európai demokráciát ki kell vezetni a zsákutcából, ahová az Európai Parlament kormányozta”, de ebben a kijelentésben sem találni feloszlatásra utaló felhívást. A miniszterelnök korábban azt is leszögezte, hogy az EP „csak a saját párt-, ideológiai és intézményi érdekeit képviseli, nem hozzáad, hanem elvesz az Európai Unió erejéből”.
Mindez azért messze van „lerombolástól”, amit Cseh Katalin vélt felfedezni a kormánynyilatkozatokban, és az sem igazán érthető miért zavarja őt annyira az európai intézmények reformjának gondolata. Mindenesetre Guy Verhofstadt újra diszkreditálta magát azzal, hogy a tények ismerete nélkül, az ellenzéki pártok szavahihetőségére támaszkodva indított offenzívát a magyar kormány ellen. Ez nem először történt, de ha a belga liberális szavazók jóvoltából a jövőben is az EP tagjaként üdvözölhetjük a volt belga miniszterelnököt, határozottan nem is utoljára.