Külföld

Feszültséget okozott a lengyel terv a vadászgépekről, Nuland pedig elismerte a biológiai kísérleteket

Scholz is nemet mondott

Elutasításba ütközött Lengyelország javaslata Ukrajna vadászgépekkel való támogatásáról. Zbigniew Rau lengyel külügyminiszter felvetette, hogy országa áthelyezné a MiG-29-es gépeit egy németországi NATO-bázisra, hogy az amerikaiak rendelkezésére bocsássák azokat, akik majd Ukrajnát segítik a repülőkkel.

Feszültséget okozott a lengyel terv a vadászgépekről, Nuland pedig elismerte a biológiai kísérleteket
Az államtitkár aggódik az ukrajnai laborok miatt
Fotó: AFP/Kevin Dietsch

Varsó cserébe F16-os vadászgépeket kért. A lengyelek azért nem akarják közvetlenül Ukrajnába küldeni a gépeket, hogy ne váljanak ezzel hadviselő féllé Moszkva szemében. John Kirby, a Pentagon szóvivője szerint az a kilátás, hogy a vadászgépek egy németországi amerikai és NATO-bázisról indulva olyan légtérbe repüljenek, amely Oroszországgal Ukrajna miatt vitatott légtérben van, komoly aggodalmakat vet fel az egész NATO-ban. A javaslatot Olaf Scholz német kancellár is elutasította.

Victoria Nuland (képünkön), az amerikai külügyminisztérium államtitkára egy szenátusi meghallgatáson meglepőnek nevezte a javaslatot, amit Varsó nem egyeztetett. Nulandet arról az orosz vádról is kérdezték, hogy országa ukrajnai laboratóriumokban katonai biológiai kísérleteket folytat, sőt, biológiai fegyvereket fejleszt. Az államtitkár a laborok létét elismerte, és aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy azok az oroszok kezére kerülhetnek.