Külföld
Ritka megmozdulások Kubában
Elégedetlenség a szegénység és politikai elnyomás miatt

Nemcsak a fővárosban, Havannában, de szinte minden nagyobb városban tüntettek a polgárok az egyre nehezedő gazdasági körülmények és a politikai elnyomás ellen is. Fiatal tüntetők kormányellenes szlogeneket kiabáltak, többek közt azt, hogy „nem félünk”. Az eseményeket a hatóságok nem tudták eltussolni, mivel többen élőben közvetítették a megmozdulásokat közösségimédia-felületeiken.
Külföldön aggodalmat keltett Miguel Díaz-Canel kubai elnök reakciója, aki harcra hívta a kommunista rezsim szimpatizánsait, és arra utasította őket, hogy vonuljanak az utcára, és küzdjenek meg a „provokátorokkal”. Ugyan az uralkodó rezsim támogatói is rendeztek ellendemonstrációt, a két fél közötti közvetlen összetűzésekről nem jöttek hírek. A tüntetők viszont több helyen összecsaptak a rendfenntartó erőkkel, többen közülük megsérültek, és több tucat embert őrizetbe vettek.
A még Donald Trump volt amerikai elnök által bevezetett szankciók és a koronavírus által okozott gazdasági visszaesés erősen meggyengítették a kubai gazdaságot. A turizmus – amely az ország egyik fő bevételi forrása – jelentősen visszaesett, de a cukornádból is vártnál lényegesen kevesebbet gyűjtöttek be idén. Az Azcuba, az ország monopóliumot élvező cukorgyára szerint ez annak köszönhető, hogy üzemanyaghiány volt, az elöregedő mezőgazdasági gépek pedig gyakran elromlanak.