Krónika

Varga-Bajusz Veronika: Fontos a digitális gyermekvédelem

Hatékony szabályozásra és tudatos szülői jelenlétre van szükség

Fontos a digitális gyermekvédelem, mert az online világban nagy veszélyek leselkednek a gyerekekre – mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára hétfőn a zánkai Erzsébet-táborban.

Varga-Bajusz Veronika: Fontos a digitális gyermekvédelem
Varga-Bajusz Veronika, a Kulturális és Innovációs Minisztérium felsőoktatásért, szak- és felnőttképzésért, fiatalokért felelős államtitkára (j) beszél a zánkai Erzsébet-táborban tartott sajtótájékoztatón, mellette Novák Krisztina, a Belügyminisztérium Integrált Jogvédelmi Szolgálatának jogvédelmi biztosa a tudomány napján, 2025. július 28-án
Fotó: MTI/Katona Tibor

Varga-Bajusz Veronika kiemelte, ezért kell a gyerekeknek minél előbb tudatosítani magukban azt, hogy mi az, ami veszélyes, rossz vagy bántó, és azt el tudják hárítani, adott esetben pedig tudjanak jelezni a felnőtteknek.

Az államtitkár hangsúlyozta: az Erzsébet-tábor több mint nyaralás, hiszen tartalmas, szórakoztató, és egyben tudást is ad a fiataloknak; a programok öt alappillér – tudomány, sport, magyarság, kultúra, kereszténység – köré szerveződnek.

Hétfőnként, a tudomány napján pluszismereteket kaphatnak a gyerekek akár a digitalizáció, akár a pénzügyi tudatosság terén, az élővilággal és az állatvédelemmel ismerkedhetnek, fizikai-kémiai kísérleteket végezhetnek, és az Integrált Jogvédelmi Szolgálat is ekkor kapcsolódik be a gyermekjogok, valamint egyéb ismeretek tudatosításával.

Az államtitkár emlékeztetett: a kormány az elmúlt 15 évben a szakképzés megreformálásával, a felsőoktatás megújításával, a családtámogatásokkal is segítette a fiatalokat, most pedig az Otthon Start programmal az első lakás vásárlásához nyújtanak kedvezményes, államilag kamattámogatott hitelt.

Novák Krisztina, a Belügyminisztérium Integrált Jogvédelmi Szolgálatának jogvédelmi biztosa fontosnak nevezte, hogy a gyermekek értsék és tudják jogaikat, illetve kötelezettségeiket.

A táborozóknak a jogvédelmi – gyermekjogi, betegjogi és ellátottjogi – képviselőkön keresztül gyakorlatias oldalról, közérthetően mutatják be jogaikat. Emellett vittek a zánkai táborba egy kiállítást is, amelyek alkotásait gyermekek készítették az internet előnyeiről és hátrányairól.

Közös társadalmi felelősség megvédeni a gyerekeket a digitális térben rájuk leselkedő veszélyektől – jelentette ki Novák Krisztina. Hornyák Tibor, az Erzsébet a Kárpát-medencei Gyermekekért Alapítvány elnöke emlékeztetett: több mint tíz éve működnek Magyarországon az Erzsébet-táborok, és idén rekordszámú, 110 ezer gyermek jut el ottalvós Erzsébet-táborba. A táborokban sok program érhető el, amelyek jelentős része – mint az Integrált Jogvédelmi Szolgálat programja – edukációs hátterű – tette hozzá.

Hornyák Tibor kiemelte: a legnagyobb, zánkai táborukban van játszóház, amelyben télen fűtött, nyáron pedig hűtött körülmények között, különböző termekben sok foglalkozás várja a gyerekeket a VR-szobától az ásványvilág megismertetésén, a néptáncfoglalkozáson, LEGO-animációs műhelyen át a kézműves programokig.

Kapcsolódó írásaink