Kína 2023
Kínából jelenti munkatársunk: A fejlődés jegyében – Megalakult az új kínai kormány
Kevés impozánsabb hely van, ahol az ember megtapasztalhatja Kína ötezer éves történelmét, mint a Tienanmen tér. Ez az az hely, ahol a talán a legjobban megérezhető Kína múltja és jövője is. Az egyik szegletét teljesen uralja a Tiltott Város, ami a császárokhoz méltón már kívülről is tekintélyt parancsoló, azonban ha az ember elfordítja a fejét, máris megpillantja a Kínai Nemzeti Múzeumot, vele szemben pedig a Nép Nagy Csarnokát, azaz a kínai törvényhozás épületét is.
A csarnok maga kívülről nem sokat sejtet, az ember akár könnyen össze is keverhetné egy múzeummal, esetleg egy opera épületével, belülről már valószínűleg kevés olyan ember van, akinek ne lenne ismerős a látvány, még ha csak képekről is.
Az ötévente megtartott ülésre az ország minden szegletéből érkeznek a küldöttek, akik ilyenkor – az újságírókhoz hasonlóan – hotelekben szállnak meg. A többség öltönyben, esetleg kosztümben jelenik meg, azonban bőven akadnak olyanok is, akik népviseletében vesznek részt a nagy eseményen. A szigorú biztonsági ellenőrzés után a második emelten elfoglaltuk kijelölt helyünket, és figyeltük, ahogy a világ legnépesebb parlamentje meghozza a Kína jövőjével kapcsolatos legfontosabb döntéseket.
Történelmi pillanatnak is szemtanúi lehetettek a jelenlévők, hiszen az idei, 14. Országos Népi Gyűlés újraválasztotta Hszi Csin-pinget Kína elnökének, ezzel Mao Ce-tung után ő az első olyan államfő, akinek a küldöttek harmadik alakalommal is egyöntetűen bizalmat szavaztak, így megkezdheti következő ötéves ciklusát is az ország élén.
Hszi Csin-ping eskütétele utáni beszédében úgy fogalmazott: „Most harmadik alkalommal lettem a Kínai Népköztársaság államelnöke, a nép bizalma a legnagyobb hajtóerő számomra, egyben nagy felelősség is”, hangsúlyozta továbbá, hogy az évszázad közepéig a feladat egy modern és erős szocialista ország felépítése és a kínai nemzet nagy megújításának előremozdítása.
A miniszterelnöki szék kapcsán már jó ideje lehetett hallani, hogy a sanghaji pártfőtitkár, Li Csiang lehet a poszt várományosa, és a hírek igaznak is bizonyultak, hiszen az Országos Népi Gyűlés egyhangúlag bizalmat szavazott a politikusnak. Emellett a gyűlés arról is döntött, hogy Ding Xuexiang, He Lifeng, Zhang Guoqing és Liu Guozhong lesznek az államtanács miniszterelnök-helyettesei, Li Shangfu, Wang Xiaohong, Wu Zhenglong, Chen Yiqin és Qin Gang pedig államtanácsosok ebben a ciklusban. A szavazás után Hszi Csin-ping aláírta a kabinet tagjainak a kinevezését.
A megválasztott miniszterelnök ma sajtótájékoztatót tartott, amely során, hasonlósan az államfőhöz, hangsúlyozta, hogy továbbra is egy fejlődő és nyitott Kínát kívánnak építeni. Li Csiang egyúttal megerősítette, ahogy eddig is, úgy ezután is a népnek kívánják alárendelni politikájukat.
„A legtöbb embert nem érdekli a GDP-növekedés, így továbbra is azokkal a kérdésekkel kívánunk foglalkozni, amelyek az emberek mindennapjait meghatározzák. Ilyen az oktatás, a lakhatás, az egészségügy, a bérek, valamint a környezet kérdése” – fogalmazott a miniszterelnök.
Li Csiang emellett kiemelte, a továbbiakban a kormány már nem az alapvető szükségletek megteremtésére, sokkal inkább az életminőség javítása felé kívánja áthelyezni tevékenységének súlypontját. A várható gazdasági növekedés tekintetében kiemelte, habár az ötszázalékos célt számtalan tényező figyelembevétele után határozták meg, mindazonáltal sok új kihívás is áll az ország előtt, így ezért a növekedésért keményen meg kell majd dolgozni.
A miniszterelnök a fejlesztések kapcsán külön kitért Hongkongra és Makaóra, kiemelve, a kormány továbbra is elkötelezett az „egy ország, két rendszer” politikája mellett, így ezután is támogatni fogják mind a két speciális adminisztratív területet gazdaságuk fejlesztésében és versenyképességük fokozásában.
A gazdasági intézkedések tekintetében Li Csiang elmondta, sanghaji munkája során számtalan nemzetközi vállalattal tartott fent kapcsolatot. Ennek kapcsán nyomatékosította, Kína továbbra is piacorientált kíván maradni, erős jogi környezettel, ami védi a vállalkozókat, megteremti a tisztességes versenyt, és segíti a magánvállalatokat. „A reform és nyitás politikája Kína alapvető iránya, ami eddig sem változott, és ezután sem fog” – jelentette ki a miniszterelnök.
A sajtótájékoztató végén Li Csiang röviden kitért a Kína és a Egyesült Államok közötti feszültnek érzékelhető politikai helyzetre is, hangsúlyozta, a két ország kereskedelme tavaly elérte a 760 milliárd dollárt, ami történelmi csúcs volt. „A két ország együttműködése továbbra is elkerülhetetlen, hiszen a jelenlegi helyzet sérti nemcsak Kína, de Amerika érdekeit is” – fogalmazott a miniszterelnök a sajtótájékoztató zárásaként.