Gazdaság
Lakbércsökkenést hozhat az Otthon Start Program
Szegő Péter szerint a tanévkezdés rövid távon várhatóan ismét bérlői hullámot hoz

A közleményben Szegő Péter vezető elemző az ingatlanközvetítő modellszámításait ismertetve elmondta: amennyiben a budapesti bérlő háztartások tizede, mintegy 20 ezer fő vásárol saját lakást a támogatás révén, a bérleti díjak középtávon akár 16-17 százalékkal is csökkenhetnek. A 250 ezer forintos átlagos fővárosi bérleti díjjal számolva, ez akár 40-43 ezer forint megtakarítást jelenthet a bérlőknek - jegyezte meg.
Az Otthon Start Program a kínálati oldalt is bővítheti, mivel egyre nagyobb arányban jelenhetnek meg a befektetők kiadási céllal a piacon. Aki kiadásra vásárol, még támogatott hitel mellett is, annak jól kell ismernie a célpiac igényeit, mivel a nem megfelelően kiadható ingatlanok hosszabb üresjáratot, és alacsonyabb megtérülést eredményezhetnek - hívta fel a figyelmet a szakértő.
A Duna House adatai szerint a befektetési célú vásárlók Budapesten jelenleg átlagosan 88,4 millió, vidéken pedig 36,4 millió forintot fordítanak egy-egy ingatlanra.
Szegő Péter szerint a tanévkezdés rövid távon várhatóan ismét bérlői hullámot hoz, de a középtávú kilátások szerint az Otthon Start Program a bérleti szegmens újraárazását is elindíthatja, amihez a befektetőknek is alkalmazkodniuk kell.