Európai Unió
Újabb párt csatlakozhat a Patriótákhoz
Fico hátat fordíthat a baloldalnak

Az Euronews értesülései szerint Robert Fico szlovák miniszterelnök és Orbán Viktor magyar kormányfő tárgyalásokat folytatnak arról, hogy Fico pártja, a Smer csatlakozzon a Patrióták Európáért (PfE) frakciójához az Európai Parlamentben.
Orbán Balázs, a magyar miniszterelnök politikai igazgatója az Euronewsnak megerősítette Brüsszelben, az Európai Tanács csütörtöki ülésének margóján: "Folyamatos egyeztetések zajlanak a két miniszterelnök között.”
Ha Fico csatlakozik, a Patriótákhoz – a cseh választások eredménye miatt – akár két új kormányfővel is bővülhet a blokk élvonalában.
Az Euronews felidézi, hogy a Smer-t a múlt héten egységes döntéssel kizárták az európai szociáldemokraták (PES) soraiból, „az értékek megsértésére” hivatkozva - írta meg a Mandiner.
A PES az Euronews-nak korábban is többször bírálta Ficót euroszkeptikus, illetve Ukrajna-ellenes narratívái miatt.
A Patriótákohoz való átállás drámai szakítást jelentene a Smer történeti baloldali pozíciójával, hiszen az Euronews értékelése szerint ezzel a párt a „radikális” jobboldalhoz sorolná magát az EP-ben.
Ugyanakkor az Euronews rámutat, Fico és Orbán Brüsszelben közös napirendet visz: keményebb migrációs álláspontot, a Zöld Megállapodás elutasítását és LMBTQ-ellenes irányvonalat.
Az Euronews számításai alapján a Patrióták Európáért jelenleg 86 mandátummal a harmadik legnagyobb EP-frakció; a Smer 5 képviselője 91-re növelheti ezt a számot.
A változás túlmutathat az EP-arányokon: ha Babiš Prágában kormányt alakít, a patriótáknak három miniszterelnöke lehetne az Európai Tanácsban, ahol minden tagállami vezető vétójoggal bír.
Orbán Balázs az Euronews-nak magabiztosan beszélt erről a forgatókönyvről: „Nyitva az ajtó a mi oldalunkról… meglátjuk, hogyan döntenek.”
A döntés ugyanakkor még nem végleges: az Euronews megkeresésére Fico hivatala, a Smer pozsonyi központja és brüsszeli EP-képviselői elismerték, hogy pártügyben zajlanak az egyeztetések, de részleteket nem közöltek.
Fico Abu-Dzabiban úgy fogalmazott: több frakciótól kapott ajánlatot, és „alaposan meg fogja fontolni” a lépést. Külön is nekiment a PES-nek, amely szerinte elhagyta az „autentikus baloldali értékeket”, s az Euronews által idézett szlovák sajtó szerint odáig ment, hogy a szocialistákat „európai homoszexuálisok és háborús uszítók pártjának” nevezte.
A Smer azt is mérlegelheti, hogy új EP-csoportot alapítson baloldali nacionalista pártokkal, például a német Sahra Wagenknecht Szövetséggel (BSW/ASW).
A Patrióták Európáért frakcióban ülő képviselők az Euronewsnak azt mondták, szívesen látnák a Smert.
Volt, aki név nélkül úgy fogalmazott: a tárgyalásokat magyar részről kormányfői szinten vezetik; a portugál Chega és a spanyol Vox küldöttségei is nyitottságot jeleztek – noha a Smer korábban a portugál és spanyol szocialistákkal ápolt kapcsolatot.
„A megtérőket mindig üdvözöljük” – idéz az Euronews egy névtelenséget kérő EP-képviselőt, aki szerint a Smer álláspontjai „igen konvergensek” a Patrióták tagjaiéval migráció, LMBTQ-jogok és a Zöld Megállapodás ügyében.
Az Euronews összegzése felidézi Fico korábbi EU-konfliktusait: Moszkvával szembeni szankciók halogatása, viták az LMBTQ-jogokról, klímapolitikáról és Kínáról.
Az liberális lap emlékeztet, az Európai Bizottság is bírálta, amiért idén részt vett a moszkvai Győzelem napi díszszemlén, ahol a Vörös Hadseregnek mondott köszönetet Szlovákia felszabadításáért; a lépést Kaja Kallas uniós főképviselő is ellenezte.
