Antonio Tajani

Vélemény és vita

Rajtunk múlik

Meg kell értenünk, hogy az európai egység ma fontosabb, mint valaha. Európát megváltoztatni kell, nem gyengíteni

Antonio Tajani, az Európai Parlament elnöke levele március 25. alkalmából

Ma ünnepeljük a szabad Európa történetének legsikeresebb hatvan évét. Az európai projekt ma mégis távolabbinak tűnik, mint valaha.

Erősödik a nacionalizmus, az önzés az EU-n belül és kívül egyaránt. Most először új tagállamok üdvözlése helyett egy ország, Nagy-Britannia kilépésével kell szembenéznünk.

Ezért nem szorítkozhatunk pusztán retorikus ünneplésre. Európát közelebb kell hoznunk a polgárokhoz azáltal, hogy konkrét megoldásokat kínálunk problémáikra. A populizmusra a tények Európájával kell válaszolnunk, a munkanélküliség csökkentésével, a migrációs áramlások irányításával, a biztonság garantálásával és a környezetvédelemmel.

A megosztottság, más intézmények vagy kormányok hibáztatása múltbéli hibákért nem visz előre. Eljött az idő, hogy bátorságot mutassunk és felelősséget vállaljunk az európai népek érdekeit szolgáló, közös megoldások kidolgozásához.

A munkanélküliség csökkentése érdekében – elsősorban a fiatalok körében – versenyképesebb és a reálgazdaságra jobban odafigyelő Európára van szükség. A Stabilitási és Növekedési Paktum mellett szükség van egy „generációs paktum” kidolgozására is. Nem hagyhatunk a fiatalokra kezelhetetlen adósságokat és hatástalanul működő gazdaságokat, amelyek megnehezítik a munkahelyteremtést. Biztosítanunk kell, hogy ők is élvezni tudják a szociális piacgazdasági modellünk nyújtotta előnyöket.

Pusztán a költségvetés stabilizálása nem elegendő. A beruházást, az ipart, a szolgáltatásokat, a digitalizációra való átállást ösztönző politikára és valódi európai piacra van szükségünk.

Meg kell erősítenünk az európai gazdaságirányítást. A költségvetés rugalmasságát és az uniós alapok felhasználását össze kell kapcsolnunk a kiadások minőségével és a gazdasági és adminisztratív hatékonyság javítását célzó reformokkal. Ezen az úton haladva az EU gazdaságait valóban közelíteni lehet egymáshoz, ami nélkülözhetetlen feltétele annak, hogy az euróból valamennyi uniós polgárnak haszna származzon. Egyszerűbb szabályokra és eljárásokra van szükség, amelyek nem fojtogatják a polgárokat és a vállalkozásokat. Nem szabad elvesznünk a részletekben.

Ehelyett a külpolitika, a védelem, a kereskedelem és az éghajlatváltozás elleni küzdelem nagy, globális kihívásaira kell összpontosítanunk. Egyedül egyetlen európai ország sem elég erős ahhoz, hogy az Egyesült Államokkal, Kínával vagy Oroszországgal tárgyaljon. Csak együtt tudjuk valóban gyakorolni szuverenitásunkat.

Összefogva, egyértelmű szabályokkal és a tisztességtelen versenynek véget vetve tudjuk csak biztosítani, hogy a kimagasló színvonalú európai termékek belépjenek a világpiacra.

Szükségünk van egy európai védelmi iparra és az azt kísérő védelmi piacra is, hogy erőforrásainkhoz mérten hatékonyabban tudjuk megvédeni magunkat. Szinergiákat és katonai eszközöket kell kiépítenünk, amelyek végre összehangolt módon tudnak működni annak ellenére, hogy különböző országokból származnak. Ahhoz, hogy polgárainkat meg tudjuk védeni a terrorizmustól és a bűnözéstől, vagy fel tudjunk lépni az adókijátszás ellen, elengedhetetlen a kölcsönös bizalom megléte. Az uniós hírszerző szolgálatoknak, bíráknak, rendőrségeknek és a pénzügyőrségnek információt kell cserélniük és együtt kell dolgozniuk.

Határaink ellenőrzéséhez elengedhetetlen az erőforrások nagyobb mértékű megosztása az Európai Határ- és Parti Őrség megerősítése érdekében.

Együtt, szolidaritást vállalva kell biztosítanunk a menedékjogot a dublini rendelet megújításával, hogy az hatékonyabban működjön. Ugyanolyan alapossággal kell eljárnunk a menedékre jogosultak befogadása és az illegális bevándorlással szembeni küzdelem terén.

Ahhoz, hogy irányításunk alatt tudjuk tartani ezt a demográfiai növekedéshez, az éghajlatváltozáshoz, a terrorizmushoz, a háborúkhoz és a szegénységhez kapcsolódó korszakos jelenséget, Afrika fejlesztésére összpontosító, közös stratégiára van szükségünk. Nem hagyhatjuk, hogy embercsempészek és terroristák irányítsák a migrációs áramlásokat.

Szilárd gazdasági diplomáciára van szükség a visszatérések megkönnyítése és meggyorsítása, az észak-afrikai fogadóközpontok ENSZ-szel közösen történő kialakítása és a migrációs nyomás csökkentése érdekében. Egy Afrika számára létrehozandó Marshall-tervre van szükség; több beruházásra és tudástranszferre a biztonság, az infrastruktúra, a tiszta energiák, a vállalkozások, a képzés és az adminisztratív kapacitások terén.

Ahhoz, hogy komolyan szembenézhessünk e kihívásokkal, meg kell értenünk, hogy az európai egység ma fontosabb, mint valaha. Európát megváltoztatni kell, nem gyengíteni.

Elgondolkodhatunk a hibáinkon és azon, hogy hol javíthatunk, de nem adhatjuk fel. Továbbra is büszkének kell lennünk arra, amit együtt felépítettünk.

Az EU az egyetlen olyan térség, ahol nincs halálbüntetés. A világ tőlünk vár reakciót, amikor újságírókat börtönöznek be, nők válnak erőszak áldozatává és a jogaikat megtagadják, ellenzéki politikusokat fenyegetnek és megfosztanak a szabadságuktól. Az EU az alapvető jogok területén igazodási pont. Sokkal többek vagyunk tehát, mint pusztán egy közös piac vagy egy közös valuta.

Mindannyiunk felelőssége, hogy ezt a vezető szerepet még erőteljesebben és még bátrabban gyakoroljuk azokhoz az értékekhez kapcsolódó kérdésekben, amelyek együttlétünk elsődleges okát képezik.

Európa sikertörténet, amely megtestesíti a haladás, a fejlődés, a szabadság és a béke iránti vágyat. Nem hiszem, hogy mi, európaiak elvesztettük volna álmodni akarásunkat. Most rajtunk múlik, hogy megváltoztassuk az elvont, kevéssé hatékony és bürokratikus Európa-képet, és újra lelkessé tegyük a polgárokat, ismét felélesztve bennük egy nagy projekthez való tartozás érzését.

Ez a legszebb örökség, amelyet a következő generációkra hagyhatunk.