Dippold Pál

Vélemény és vita

Házaspártánc

Angliából indult el a házasság hetének megünneplése.

A nálunk kevéssé elfogadott Valentin (Bálint)-naphoz kapcsolódik, célja az, hogy minden évben egy hétig a házasság álljon a figyelem központjában. Magyarországon 2008 óta rendezik meg – mint ezen a héten is – a keresztény egyházak és civilszervezetek. Fővédnöke 2013-tól Herczegh Anita, a köztársasági elnök felesége.

A katolikus egyház tanítása szerint a házasság szentség. Ez azt jelenti, hogy Isten a természetest összekötötte a természetfelettivel. A szentség látható jel, amely kegyelmet közvetít. Általa találkozik az ember Istennel. A kegyelem Isten természetfölötti segítsége, amelynek hatása nagymértékben függ az ember akaratától. Az ember életének sikerét vagy ennek ellenkezőjét meghatározza a házassága. A katolikus életfelfogás értemében a házasság Isten teremtői és Krisztus megváltói gondolatát tükrözi; minél hívebben követik a házastársak, annál több áldás fakad viszonyukból.

A divatos elméletek a modern házasságról az egyéni boldogságot teszik meg a házasság értékmérőjévé és létföltételévé: a házasság csak akkor, csak addig és csak annyiban jogosult, ha az egyén boldogságát szolgálja.

A radikális individualizmus tanai szerint az egyén igényeinek kielégítése és ösztöneinek kiélése az emberélet egyetlen értelme.

A másik szélsőség a kollektivizmus, amelyet a marxizmus képvisel; ez az orosz bolsevizmusban mutatkozott meg igazi mivoltában, de egyúttal kritikájában is: csordaállapotba kényszeríti bele az embert, hol megszűnik az egyéni élet és önálló akarat lehetősége.

Ma Magyarországon az utóbbi szélsőség után az előbbi látszik eluralkodni. Hiperliberális ideológiája vezéralakjai a legutóbbi évekig úgy tűnt, sikerrel verték szét a család intézményét. Mint a Gyurcsány Ferenc nevű illető mondta: az öregecskedő feleséget lecserélni helyes. Új és még újabb fészekaljakat alapítani, majd otthagyni, sikk. A válások száma meghaladta a házasságkötésekét.

Mára azonban megfordulni látszik ez a pusztulásba rohanó szekér. 2010, a konzervatív erők győzelme óta az ország irányítói rengeteg erőt fordítottak a magyar családok épségének, erejének és hitének anyagi-szellemi megőrzésére és támogatására. Jó, ha egyre többen tudjuk: a jövő bennünk és gyermekeinkben van, a jövő mi vagyunk.