Szabó Palócz Attila

Vélemény és vita

Bombázó kilencek

Lassan két éve már. Egyfajta bombázási verseny indult, hiszen egyre több ország kapcsolódott be akkoriban az Iszlám Állam elleni légi csapásokba.

Hétfő volt, október 6-a, amikor a hajnali órákban Belgium légi ereje is harcba szállt. Hollandia és a távoli Ausztrália vadászgépei pedig megkezdték a járőrözést az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalícióban. Szóval a világ egyre több pontján látták be az illetékesek, hogy konkrét, határozott és erőteljes lépések nélkül csak a hullákat számolgathatjuk a tévé előtt ülve, de eredményekre, változásokra nemigen számíthatunk a szélsőségesekkel szemben. És határozott lépések nélkül nem lehet feltartóztatni a térnyerésüket. Lassan két éve már…

A felderítést végző két belga F–16-os „az iraki biztonsági erők ellen támadást folytató terroristaelemeket azonosított”, amelyeket célkövető bombával „semlegesítettek”. Micsoda üde kis katonai eufemizmus…
A balga belgák szeptember vége óta járőröztek akkor már a térségben, és ezzel a hétfő hajnali akcióval Belgium lett sorrendben a kilencedik ország, amely aktívan is bekapcsolódott a háborúba – vagyis a bombázó kilencek tevékenységébe. Addig ugyanis az Egyesült Államokon kívül Irakban Franciaország és Nagy-Britannia, valamint a szomszédos Szíria légterében öt arab ország – Bahrein, Jordánia, Katar, Szaúd-Arábia és az Egyesült Arab Emirségek – támadta a szélsőséges szunnita szervezetet, bár az utóbb sorolt államok – részben talán érthető okok miatt is – sohasem részletezték a harcokban való részvételük pontos mértékét és jellegét, s ha elkerülhették (márpedig miért ne kerülhették volna el könnyedén és egyszerűen?), akkor nem közöltek pontosabb adatokat. „Ott vagyunk, ja, persze, mi is…” És nagyjából ennyivel kellett beérnie a nyilvánosságnak. „Harcolunk ellenük…”

Két éve kapcsolódott be az Iszlám Állam elleni akciókba Ausztrália, amely azonban – akkor még – nem hajtott végre támadásokat. Csak a felderítésben segédkezett… Canberra Super Hornet típusú gépei légi támogatási feladatokat láttak el Irak északi részén, és bár készek voltak a támadásra terroristák azonosítása esetén, „nem használták fegyverzetüket” – közölte az ausztrál védelmi minisztérium. Szintén akkor repültek először Irak felett a holland légierő F–16-osai, amelyek „teljes mértékben készen állnak” arra, hogy csatlakozzanak az Iszlám Állam elleni légi csapásokhoz – jelentette be a holland védelmi minisztérium.

A holland gépek légi támogatást nyújtottak az Iszlám Állam ellen harcoló iraki hadseregnek és a kurd önvédelmi erőknek. De a földre már nem szálltak volna le…

Nagyjából így lehet megvonni nem egészen két esztendő mérlegét. A légierő rendben, bombázások kipipálva, de attól azóta is ódzkodik mindenki – főleg az a néhány nagyhatalom –, hogy harcoló szárazföldi egységeket küldjön a térségbe. Lehet persze háborúzni a dzsihadisták ellen anélkül is, csak a hatékonyság lesz jóval gyengébb.

S éppen ezért sem elsősorban a nagy nemzetközi koalíció érdeme, sokkal inkább a kurd harcosoké, hogy alig néhány napja behatoltak az Iszlám Állam egyik észak-szíriai fellegvárába, Manbidzsba. A londoni székhelyű, kiterjedt szíriai aktivistahálózattal rendelkező emigráns szervezet, az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) beszámolója szerint heves harcok folytak a dzsihadisták és az arab–kurd koalíció között a török határhoz közeli településen, ahol hírügynökségi értesülések szerint még a múlt héten is hétezer civil tartózkodott.

Ez közel két év mérlege. S ezek a tények is csak azt jelzik, hogy az igazi eredményeket mindig azok érik el, akik a földön járnak. Még ha olykor fegyveresen is.