Csibra Tibor

Vélemény és vita

Áradat

Minden nemzet, állam közös érdeke, hogy a koszovóiak saját hazájukban boldogulhassanak.

Napok, hetek óta öles címekkel tudósít a hazai sajtó a Magyarország Szerbiával közös határszakaszán kialakult helyzetről, a koszovói menekültek szűnni nem akaró, sőt egyre terebélyesebb áradatáról. A hírversenybe lassan már a bulvárszekció is beleáll, így talán mindenkihez eljutnak azok az adatok, amelyek szerint naponta ezernél is több Koszovóból érkező embert tartóztatnak föl Budapesten, illetve a vidéki városok pályaudvarain, netán az ország belsejében, ritkábban pedig az államhatáron.

Az illegális migránsokban közös, hogy nem rendelkeznek olyan okmányokkal, amelyekkel a schengeni övezetben tartózkodhatnának. Közös bennük ugyanakkor az is, hogy akiket feltartóztatnak a hatóságok, azok azonnal menedékkérelmet nyújtanak be Magyarországnak. A kormány jelenleg gazdasági menekülteknek tekinti a koszovóiakat, akik a jobb élet reményében hagyták el hazájukat, gondolván, az unióban majd boldogulhatnak.

Nyilván a koszovóiak is jobb életre gondoltak mikor fölkerekedtek, legföljebb más mértékrendszer jegyében hozták meg a döntésüket: országukban a munkanélküliség elérte már a negyven százalékot, akinek még van állása, az sem kap mindig munkabért. Nyugati tévéstábok hétvégi tudósításai szóltak arról, hogy Koszovóban az ottaniak komolyan tartanak az Iszlám Állam térhódításától is, szerintük a gazdaságilag, politikailag meggyengült ország jó táptalaja lesz az iszlám fundamentalizmus fellángolásának immár Európában is. Koszovó egyes részein valóban éhínség van kialakulóban, akik nekiindulnának, azok többsége az éhség elől menekül. Egy sporttáskával, apró gyermekével a karján tart az ismeretlen felé.

Az unió centruma most még úgy gondolja, hogy a menekültáradat megállítása a schengeni határállamok rendészeti feladata. Meglehet. Ahogy annak is magától értetődő és önmagukra is vonatkozó feladat kell legyen az erősek számára, hogy befolyásukat latba vetve megakadályozzanak a Balkánon egy újabb háborút, amely már igen jól körvonalazódik a Koszovóra egyaránt igényt tartó Szerbia és Albánia között.

Egy újabb európai dráma van kibontakozóban? Minden nemzet, állam közös érdeke, hogy a koszovóiak saját hazájukban boldogulhassanak.