Tudomány
Katasztofális hatása lehet. Megint virágzik, pedig már 120 éve nem tette
A kutatócsoport megfigyelései szerint a növény nem szaporodik aszexuálisan

Mivel a Phyllostachys nigra var. henonis latin néven ismert bambuszfaj virágzásai között több mint egy évszázadnyi idő telik el, a botanikusoknak nincs sok lehetőségük arra, hogy tanulmányozzák a növény regenerálódását. Az utolsó nagyobb virágzásra 1908-ban került sor, bár 1903 és 1912 között is volt némi virágzás, így a következő 2028 körül várható – olvasható az IFL Science tudományos portálon.
Nagy meglepetésre a Hirosimai Egyetem kutatói 2020-ban találtak egy szépen és korán virágzó növényt, majd a lehetőséget kihasználva azonnal tanulmányozni kezdték a bambusz regenerálódását. A szakértőkből álló csoport drámai eredményekre jutott: a következő virágzási esemény katasztrófát okozhat a bambusztermelés és a környezet számára.
A bambusz nem termelt életképes, csírázásra képes magvakat. A bambuszhajtások fejlődése a virágzás után leállt. A virágzást követő három évben a növény nem mutatta a regenerálódás jeleit – mondta Toshihiro Yamada első szerző egy közleményben.
A kutatócsoport megfigyelései szerint a növény nem szaporodik aszexuálisan.
A vizsgált területen minden szármaradvány elpusztult, és nem volt látható jele mag vagy szármaradvány termesztésével történő regenerálódásnak. Ezek az eredmények sötét jövőt sejtetnek a bambuszfaj számára Japánban – tette hozzá a kutatócsoport a tanulmányban.
A tanulmány szerzői arra számítanak, hogy a bambusznövény regenerálódása nagyon lassú lesz, és akár több évig is eltarthat. Emiatt a bambuszt nem lehet majd betakarítani, és ez komoly gazdasági károkat okozhat az ázsiai országnak. Mindemellett ökológiai katasztrófát is hozhat a bambuszok hanyatlása, mert a vegetáció is teljesen átalakulhat, veszélyeztetve más őshonos élőlényeket.