Történelem
Lelket is gyógyító segítség egyházi közvetítéssel
Évek óta támogatja a kárpátaljai magyarokat a Katolikus Karitász, legutóbb orvosi műszereket és élelmiszert is vitt nekik

A fényszórók felvillantásával figyelmeztet minket a szembejövő Zsiguli vezetője, hogy már mérik a sebességet. Ez egyúttal azt is jelzi, hogy elérkeztünk az első felújított útszakaszra – rögtön ott is van a háromlábú szerkezet. Míg a magyar oldalon autópálya vezet majdnem Vásárosnaményig, és a beregsurányi átkelőig is jó állapotú főút visz, az ukrán oldalon mindenki lassítani kényszerül.
A Katolikus Karitász évek óta folyamatosan figyelemmel kíséri a kárpátaljai magyarok sorsát, különféle módon segíti őket a családok és a napi közösségi ellátásban részt vevő intézmények támogatásával. Écsy Gábor atya, a szervezet országos igazgatója ezúttal azért utazik, hogy orvosi műszereket adjon át két, gyermekeket ápoló intézményben, továbbá adományokat egy családnak, amelynek lakhatási körülményein is igyekszik javítani. Ha a magyar útviszonyok alapján próbálnánk megtervezni az érkezés idejét, szinte biztos, hogy elkalkuláljuk, de nem azért, mert Kárpátaljára érve egy órával előbbre kell tekerni az órát. Nem. Az útviszonyok jelentik a kockázatot.Écsy Gábor atya és a huszonnyolc éves ungvári mentőautó. A másikban csak ülni lehet
Első utunk Ungvárra, a városi gyermekkórházba vezet. A kórház udvarán egy feltűnően öreg betegszállító autó áll, mintha őrizné a felújított pulmonológiai osztályt – amelynek rendbehozatalát bútorokkal, működését pedig orvosi műszerekkel támogatta a Karitász –, amely mintha más, szebb kórházhoz tartozna. Itt, a harmadikon az intézmény orvosigazgatója vezet körbe minket, az egyik üres kórteremben megtörténik az eszközök jelképes átadása. Azért jelképes, mert amit kaptak, már mindet használják. A doktor szívesen beszél az elengedhetetlen és látványos fejlesztésekről, hálával említi, köszöni a magyar hozzájárulásokat. Szerinte a segítség lelki oldala is fontos, jó, hogy a római katolikus egyház is képviselteti magát a görögkatolikus mellett, és persze az sem mellékes, hogy sok a magyar ajkú beteg. Azt is tőle tudjuk, hogy az emelet korszerűsítésére állami forrást kaptak, ami csak azért bír hírértékkel, mert ezt a szektort sokáig nagyon elhanyagolták. Kormányzati segítséget általában nem várnak, örülnek, ha a kötelező ellátási, működési feladatokra jut pénz.
Az épületen belüli kontrasztot az is jól mutatja, hogy a második emeleten – amelynek közelgő felújítását egyébként ígéri a városvezetés – például nem fotózhatunk. Ami a számokat illeti: a százezres lélekszámú városban lévő intézmény több mint húszezer ungvári és tizenhatezer járási gyermek ellátásáért felelős. Akit itt nem tudnak ellátni, azt Munkácsra viszik. A kórháznak egyetlen, huszonnyolc éves mentőautója van, amelyet továbbindulásunk előtt nekünk is megmutatnak. Ez a kocsi az érkezéskor megpillantott autóhoz képest fiatalnak vagy inkább átlagosnak hat. Mint megtudjuk, a régebbit is használják még: „aki tud ülni”, az utazik benne.
Következő úti célunk éppen Munkács, a megyei kórház gyermekonkológiája, ahol jobb állapotok fogadják a látogatót. Bár a használaton kívüli mosodaépület látványa alapján ezt nehéz elhinni. Lehangoló. Az intézmény nem kórháznak épült, az onkológia 1999-ben költözött az egykori gyermekotthonba. A helyiségek elrendezése és a kisméretű kórtermek inkább kollégiumra, mintsem kórházra hasonlítanak, s gyógyítási célokra nem a legalkalmasabbak ugyan, de változásra itt sem számítanak.
Az osztály magyar ajkú főorvosa mégis lelkesen vezet körbe minket, és a kórtermekben is enged képet készíteni. Előtte röviden összefoglalja: a jó- és rosszindulatú daganatokat egyaránt kezelik náluk, amely feladatot az európai normák szerint igyekeznek teljesíteni. Ez persze megfelelő felszerelést is igényel, amelyhez most a Karitász által adományozott infúziószabályozó készülék jelenti a legnagyobb segítséget, hiszen az eszköz automata és programozható is. Közben megtudjuk, az osztály egyik legnagyobb gondja az elégtelen szellőzés volt, ami miatt „ázásszerűen” penészedtek a falak. Az ígéreteket követően tavaly kiépített levegőztető rendszer javít a benti levegő minőségén.
Ami a számokat illeti, az onkológus elmondja azt is, tavaly negyvenkét súlyos esetet diagnosztizáltak, a betegek kétharmadát a megyeiben kezelték. A nagyobb daganatokat nem itt operálják, hanem Kijevben, ha pedig további férőhelyre lenne szükség, úgy oldják meg, hogy a legkevésbé súlyos állapotú esetet hazaküldik. A megyei kórházban egyébként tizenkét osztály működik, és az ellátási körzete – az egész munkácsi járás – is elég nagy.
Az onkológiát tekintve fordított tendencia mutatkozik, mint Ungváron. Három évvel ezelőttig ugyanis gyógyszerek és műszerek tekintetében nagyjából nyolcvan százalékig el voltak látva, most viszont az orvosságok egy nem elhanyagolható részét a szülők (!) veszik meg, mert az egészségügyi kormányzat szerint a rákgyógyításra fordítható összeget a megelőzésre kell költeni. Ez a prevenció a tüdődaganatosok körében – ahol kétharmad részben a dohányzás a kiváltó ok – logikus érvnek hat, viszont egy négyéves gyermek hasüregi daganata kapcsán egész egyszerűen képtelenség a gyógykezelése helyett életmódváltásról beszélni. Az ilyen nehéz helyzetekben az jelenthet reményt, ha a kezelést Magyarországon – például Debrecenben – tudják folytatni, de ezt a szülők még alapítványi támogatásokkal sem biztos, hogy megengedhetik maguknak.
Az itthon nehezen elképzelhető helyzetről Écsy Gábor Munkácson azt mondja, az érintettek csupán a legszükségesebbekben kérnek segítséget, a valóság pedig sokszor annál is embert próbálóbb, mint ahogyan leírják. A gyógyító intézményeket orvosi műszerek beszerzésével, berendezési tárgyakkal és a környezet szépítésével segíti a szervezet. Persze még számtalan dologra lenne szükség, de a tárgyi adományok behozatala sem tartozik a legegyszerűbb feladatok közé. Ezért nehéz például mentőautót szerezni. Utolsó állomásunk Beregszász. A szinte teljesen magyarlakta városban egy családot keresünk fel. A katolikus szervezet ugyanis az ellátóintézmények mellett közvetlenül is segíti a nehéz helyzetben lévőket – élelmiszercsomagokkal, tanszerekkel, tüzelővel, valamint ruha- és könyvadományok célba juttatásával.
Zsuzsáéknál – akikhez élelmiszercsomaggal érkezünk – viszont a lakhatás jelenti a legnagyobb problémát. A két szobát nyolcan lakják. Fürdőszoba nincsen, a konyha pedig rendkívül dohos. A falikútból hideg víz folyik, a mosógép is itt van bekötve, szennyvízkivezetője nem a lefolyóba, hanem egy esővízgyűjtő hordóba üríti a vizet. Három éve kaptak először élelmiszersegélyt, az országban kialakult válság óta nehezebb az életük. Mert hiába emelkedett a minimálbér, az árak legalább ugyanekkora mértékben ugrottak meg. Annak ellenére, hogy a szülők dolgoznak, a fűtést a legnehezebb kifizetniük, tej pedig csak legritkább esetben kerül az asztalra. Az asszony arról is beszél, mindig itt éltek, gyerekeik is itt jártak iskolába. A legnagyobb fiú most nyolcadikos, és mindenképpen magyar osztályban szeretne továbbtanulni. Ezt az édesanya elmondása szerint Munkácson vagy Baktalórántházán tehetné meg. Jövőbeni boldogulását az segítené leginkább, ha kettős állampolgárságot kaphatna. Bár a magyar kisebbség – amely Beregszászban Zsuzsa becslése alapján jó háromnegyedes többség – helyzete még nem romlott ugyan számottevően, de az ottani kormányzat nem törekszik arra, hogy segítse boldogulásukat, a kettős állampolgárságot pedig kifejezetten ellenzi.
Mi mindenesetre néhány doboznyi magyar nyelvű könyvet még otthagyunk a helyi magyar plébánián, úgy indulunk vissza Magyarországra. A határon így, hétköznap este is élénk a forgalom, nemcsak autóval, gyalog is sok az ingázó. Jó húsz perc alatt jutunk vissza az Európai Unió területére. Tanulság nincsen, csak annyi, ami kérdés nélkül is tudható: Kárpátalján jól jön minden, ami még használható.