Tudomány

Sehol máshol a világon nem látni ilyet

Egy geológiai furcsaság

A franciaországi Mialet városában található barlangok a legnagyobb föld alatti járathálózat a Cévennes-ben. Az Atlas Obscura szerint először 1823-ban vizsgálták őket, és azóta csaknem 10 kilométert tárták fel belőle a barlangkutatók, akik úgy vélik, hogy ennél kétszer-háromszor messzebbre nyúlnak – írja az IFL Science.

Sehol máshol a világon nem látni ilyet
A Trabuc-barlangok 100 000 katonája olyan geológiai rejtély, amelyet talán soha nem fogunk megfejteni
Fotó: Wikimedia Commons

A barlangok a történelem előtti idők óta menedékül szolgáltak különböző csoportok számára, köztük a reformáció idején a camisardok, majd később a „trabucaïres” is. A „100 000 katona” néven ismert furcsa és megmagyarázhatatlan jelenségről híresek. A „katonák” csak néhány centiméter magasak a barlang padlóján, és még nem találtak hasonlót sehol a világon.

Ezek a titokzatos ásványi képződmények a víz alatt keletkeznek, és 95 százalékban kalcitból, 5 százalékban agyagból állnak. Úgy tűnik, hogy mindegyik átfedő korongokat képez, talán a változó vízszint miatt. Ezen túlmenően keveset tudunk arról, hogyan jöttek létre.

Más, ismerősebb barlangi képződmények, sztalagmitok és cseppkövek párosával alakulnak ki a talajon, illetve a mennyezeten. Ahogy a víz áthalad a mészkövön és lecsöpög, ezek a jégcsap alakú lerakódások formát öltenek. A 100 000 katona azonban anélkül alakul, hogy lenne felettük valami.

Az évek során különféle hipotéziseket állítottak fel, a baktériumoktól az elektrosztatikus erőkig, de egyik sem képes teljes mértékben megmagyarázni ezt a furcsaságot.

Kapcsolódó írásaink