Történelem
Új algoritmus segíthet az ISIS-támadások leleplezésében
Tudósok az ISIS-harcosok viselkedési mintáit vizsgálták
A fizikus Neil Johnson vezette kutatócsoport 196 ISIS-szimpatizáns közösségi média csoport viselkedését vizsgálta – matematikai egyenletek segítésével – Európa legnagyobb közösségi média platformján, a Vknonte-on. Az találták, hogy a több mint 108000 szimpatizáns többsége sohasem találkozott, de maguk a csoportok megdöbbentő alkalmazkodó képességgel bírnak. Képesek előtűnni a semmiből, megfelelő csoportnövekedést generálni, a végsőkig meghosszabbítani netes jelenlétüket, majd mikor a hatóságok letiltják őket, azonnal újraszerveződni más néven.
„A rendszer egy kristály keletkezéséhez hasonlít” – magyarázta a folyamatot Johnson. „Láttuk, hogyan fordulnak az emberek egy csoportok felé, miről beszélgetnek és mit osztanak meg – mindezt valós időben.”
A tudósok ezek után azt vizsgálták mi hozza össze a szimpatizánsokat, amikor szervezett keretek nem léteznek. Rájöttek, hogy bizonyos „aggregátor” személyek a hangadók, akik köré aztán a csoportok szerveződnek. „A kutatásunk kimutatta, hogy a magányos farkasok rövid ideig, de biztos aggregátorként szerepelnek a közösségekben” – tette hozzá Johnson.
Ezért a kutatók szerint, ha bűnüldöző szervek is az új algoritmus alapján kezdik figyelni az összes közösségi oldalt, hamarosan az időfaktor és az aggregátori jelenlét nyomán kiszűrhetők lesznek legalább a magányos farkasok – akiktől egyébként jelenleg a leginkább fél az európai és az amerikai közvélemény.
Forrás: BGR