Történelem

Rosszabb a halálnál: a biológiai fegyverek lassan személyre szabhatóak lesznek

A technika fejlődésével olyan betegségek hozhatóak létre, amelyek csak a meghatározott származású embereket támadják

John Sotos, az Intel igazgatóhelyettese szerint a génmódosítás fejlődése segíthet ugyan a rák elleni küzdelemben, de a technika lehetővé tenné több olyan új biológiai fegyver létrehozását is, amelyeknél pontosan meghatározható lenne a potenciális célpontok köre, így elméletben lehetséges akár az is, hogy célzottan csak egy családot megfertőző betegséget állítsanak elő.

Sotos hozzátette: hasonló tudományos áttörés előtt áll a világ, mint az atomenergia hasznosításakor, de ahogy az erőművek mellett ez hozta el az atombomba korát is, úgy a rák elleni küzdelem is veszélyes fegyvereket ad az emberiség kezébe. A rák elleni oltással kapcsolatos kísérletekben arra törekednek, hogy a gyógyszer csak a rákos sejteket pusztítsa el, de ezzel együtt jár az is, hogy ha más célpontot határoznak meg neki, egy ilyen mesterséges kór alkalmas egy egész faj elpusztítására is.

A biztonságtechnikai szakértő kiemelte, hogy a biológiai fegyverek fejlesztését nemzetközi jogszabályok korlátozzák, de a legfőbb gyakorlati probléma a használatukkal az, hogy kontrollálhatatlanok – ezért is vetik be őket ritkán. Az ehhez szükséges technika még nem áll az emberek rendelkezésére, de Sotos szerint csak idő kérdése, hogy a számítógépes hackerekhez hasonlóan a génmódosító hackerek is munkába állhatnak. A lehetőségek ezen a területen csaknem végtelenek – a szakértő szerint olyan szenvedést szabadíthatnak a világra, amely rosszabb a halálnál is. Ahogy a genetikusok egyre több betegségről vagy kondícióról derítik ki, hogy milyen gén felelős értük, a biohackerek arzenálja is egyre bővül – emellett pedig az orvostudomány számára is egyre több kór gyógymódja válik hozzáférhetővé.