Történelem
Különleges dinoszauruszfajt fedeztek fel Kínában
A lelet alapján jobban megérthetjük a csőr kialakulását
A viszonylag kistermetű állat a mai Kína területén élt 160 millió évvel ezelőtt, és egy nagyon különös tulajdonsággal rendelkezett: fogakkal született, de mire felnőtt, a fogai kihullottak. A kutatók a Limuszaurusznak keresztelt faj tizenkilenc egyedét vizsgálták, és arra jutottak, hogy míg a fiatalabb példányok apró, hegyes fogakkal rendelkeztek, a kifejlett állatoknál eltűntek a fogak, és egy sima csőr vette át a helyüket.
A kifejlett példányok körülbelül két méter magasak voltak, hosszú, vékony lábakon jártak, és lehetséges, hogy legalábbis részben toll borította a testüket. „Úgy nézhettek ki, mint egy emu, csak épp hosszú farokkal” - mondta Joey Stiegler, a kutatásban résztvevő egyik paleontológus.
A leletek alapján úgy tűnik, hogy a fiatal példányok rovarokat és apróbb gerinceseket fogyaszthattak, fogaik elvesztésével azonban az állatok köveket nyeltek le, amelyek úgynevezett zúzókövekként segítették az emésztését – ezzel párhuzamosan pedig áttértek a növényi étrendre.
A teljes nevén Tongtianlong limosus névre keresztelt dinoszaurusz – amelynek a neve „sáros sárkány a Mennyek felé halad” jelentéssel bír – maradványai egy iskolaépítés földmunkálatainál került elő. Igen ritka, hogy több, különböző fejlettségű egyed kerüljön elő egy helyről, ebben az esetben ez annak volt köszönhető, hogy a dinoszauruszok valószínűleg beleeshettek egy iszapos gödörbe, ahonnan aztán nem tudtak kiszabadulni. Az építkezésen a munkások dinamittal dolgoztak – a robbanásnak ugyan a fosszília egy része is áldozatul esett, de egyébként meglepően jó állapotban kerültek elő a maradványok.