Történelem

Friss ellátmány és felszerelés az űrállomáson

A japán űrügynökség elveszítette a kapcsolatot a februárban fellőtt műholdjával – Háromdimenziós nyomtatás a világűrben

Robotkarjával fogta be szombaton a Nemzetközi Űrállomás (ISS) a Cygnus személyzet nélküli teherűrhajót, amely háromezer-négyszáz kilogramm súlyú rakománnyal érkezett a világűrbe.

Nemzetközi Űrállomás 20160329
A Cygnus legénység nélküli teherűrhajót a Nemzetközi Űrállomás robotkarja fogta be (Fotó: Reuters - NASA)

Megérkezett a Nemzetközi Űrállomásra szombaton és a várakozásoknak megfelelően teljesítette küldetését az Orbital Sciences Corporation által – a NASA COTS nevű program részeként – kifejlesztett Cygnus űrjármű, amely ezúttal élelmiszert, tudományos felszereléseket és háromdimenziós nyomtatót is szállított az űrben tartózkodó legénységnek. Az egyszer használatos Cygnus teherűrhajó a GPS-rendszer segítségével navigál a Föld körüli pályán, majd célba érve, az űrállomás megközelítése után kapcsol be az úgynevezett lézerradaros rendszer. Az űrállomás robotkarja ekkor fogja be és csatlakoztatja a szerkezetet az ISS megfelelő moduljához. Miután az űrállomás legénysége kirakodta a rakományt, a teherűrhajót hulladékkal töltik fel. A küldetés végén a robotkar lekapcsolja és elengedi a szállítóhajót, amely lassan eltávolodik az űrállomástól, majd a légkörbe irányítva megsemmisül.

A szombati küldetést hiba nélkül, mondhatni rutinszerűen teljesítette a teherszállításra, illetve az ISS ellátására kifejlesztett, személyzet nélküli űrhajó és az űrállomás legénysége, fennakadásokról, üzemzavarokról nem érkezett jelentés. A japánok azonban tegnap nem jártak ilyen sikerrel: űrügynökségük, a JAXA ugyanis elvesztette a kapcsolatot a röntgensugaras csillagászati műholdjával. A szerkezetet a galaxishalmazok tanulmányozására bocsátották fel február 17-én. Az ASTRO-Hitomi műholddal szombaton délután szakadt meg a kapcsolat, és lapzártánkig sikertelennek bizonyult minden kísérlet az összeköttetés helyreállítására. A szakemberek most azt vizsgálják, mi történhetett a műholddal – közölte tegnap Josazaki Izumu, az űrügynökség szóvivője. Az amerikai hadsereg egyesített űrműveleti központja, a JSpOC, amely a Föld körüli pályán lévő műholdakat, mesterséges tárgyakat követi nyomon, tegnap közölte, hogy az Astro-H közelében öt tárgyat észleltek – jelentette a távirati iroda. A Hitomi közelében öt „széthullásból eredő darabot” azonosítottak. Jonathan McDowell, a Harvard-Smithonian Asztrofizikai Központ csillagásza közölte: egyelőre nem tudni, hogy a műhold hullott-e darabjaira, vagy kisebb darabok váltak le róla. A tizennégy méter hosszú, 2,7 tonnás ASTRO-H mintegy ötszáznyolcvan kilométeres távolságban kering a Föld körül. A négy teleszkóppal és hat detektorral ellátott műhold azt kutatja, hogyan formálódnak a galaxishalmazok, és hogyan befolyásolja őket a sötét energia és a sötét anyag. Az ASTRO-H az 1979-ben indult japán röntgensugaras misszió hatodik műholdja.

A Nature című tudományos lap új számában publikált tanulmány szerint évmilliárdokkal ezelőtt kezdődhetett a Hold pólusainak vándorlása. A kutatók az amerikai űrkutatási hivatal, vagyis a NASA Lunar Prospector szondájának az 1990-es évek végén gyűjtött adatait elemezve a Hold mai pólusai közelében egy-egy hidrogénben gazdag területet fedeztek fel, amelyek vízjég jelenlétére utalnak.