Történelem
Elhunyt Oláh György
A Nobel-díjas kémikus 89 éves volt
A tudóst a főváros saját halottjának tekinti
Tarlós István főpolgármester közleményben tudatta, hogy fájdalommal értesült Oláh György Nobel-díjas kémikus haláláról. Mint felidézte, Oláh György a kémiai tudományok területén elért kiemelkedő nemzetközi sikereiért, valamint a tudományos életben betöltött jelentős szerepéért 2006-ban megkapta a Budapest díszpolgára elismerést.
"Mindig az igazság oldalán állt"
Az egyik legnagyobb élő tudós ment el közülünk - mondta az MTI-nek az elhunyt Oláh György Nobel-díjas tudósra emlékezve csütörtökön Vizi E. Szilveszter, a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) volt elnöke. Az akadémikus kiemelte: Oláh György nevéhez nagyon jelentős felfedezések fűződnek. Nem véletlen, hogy Nobel-díjat kapott egyik felfedezéséért - emelte ki Vizi E. Szilveszter, megjegyezve: a másik, a környezeti felmelegedéssel kapcsolatos felfedezése, a szén-dioxid felhasználása, szintén Nobel-díj értékű felfedezés volt. Oláh György halála "hatalmas veszteség" Magyarország, az egész világ, a világ tudománya számára - hangsúlyozta Vizi E. Szilveszter. Az akadémikus felidézte, hogy Oláh György alapítója volt a Magyar Tudományos Akadémiának, s mindig hangsúlyozta a fiatal tehetségekre való támaszkodás fontosságát. Ezzel együtt Oláh György személye összekötő volt tudósok és nem tudósok, tudósok és politikusok között is és "ami még fontosabb, mindig az igazság oldalán állt" - fogalmazott Vizi E. Szilveszter.
Oláh György 1927. május 22-én született Budapesten, a piaristákhoz járt gimnáziumba. A német megszállás idején Sztehlo Gábor bújtatta. 1949-ben doktorált a Budapesti Műszaki Egyetemen, a szerves kémia terén elért eredményeire már az ötvenes években felfigyeltek. 1956 után családjával együtt elhagyta Magyarországot, először Londonban, majd Kanadában telepedtek le. 1971-ben kapta meg az amerikai állampolgárságot, a hetvenes évek vége óta a Dél-kaliforniai egyetem professzora volt.
A Magyar Tudományos Akadémia 1990-ben választotta tiszteletbeli tagjává, elismerései között szerepelt az 1994-ben elnyert kémiai Nobel-díj, a Corvin-lánc, a Bolyai János alkotói díj, a Priestley-érem, a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje a csillaggal, valamint a Széchenyi-nagydíj is. 2006-ban Budapest díszpolgárává avatták. Társalapítója volt a Magyarország Barátai alapítványnak, 2010-ben pedig az Emberi Méltóság Tanácsának tiszteletbeli elnökévé választották.
Folyamatosan tartotta a kapcsolatot a magyar kutatókkal. Családja mellett a magyar és nemzetközi tudóstársadalom is gyászolja. A Magyarország Barátai alapítvány közleményében megjegyzi: halálával nem csupán Magyarországot, hanem az egész tudományos világot pótolhatatlan veszteség érte.
Hargittai István: Oláh György segítőkész, empatikus ember volt
Hargittai István felidézte, hogy Oláh György Budapesten született, túlélte a vészkorszakot és 1956 decemberében ment el Magyarországról a családjával együtt.
A kutató addigra már egy nagyon ígéretes pályát indított el a budapesti műszaki egyetemen, valamint a Magyar Tudományos Akadémia újonnan létrehozott Központi Kémiai Kutatóintézetében. Kanadában egyetemi állást nem kapott, egy ipari laboratóriumban helyezkedett el, ahol munkaidőn kívül végezhette saját kutatásait.
Kutatási eredményeivel el tudott dönteni Amerikában egy akkor már sok éve folyó tudományos vitát - hangsúlyozta Hargittai István, hozzátéve: a vitában egy kémiai reakció mechanizmusát kellett eldönteni, amelynek a nehézségét az okozta, hogy a köztiterméket rövid élete miatt nem lehetett meghatározni. Oláh György a köztitermék időtartamának meghosszabbítására szupersavakat használt és ebből egy teljesen új kémiát is kifejlesztett. Ennek lényege, hogy az egyébként nem reakcióképesnek tartott szén-szén és szén-hidrogén kötést tudta reakcióképessé tenni. "Ezért kapta meg 1994-ben a kémiai Nobel-díjat" - mutatott rá Hargittai István Széchenyi-díjas kémikus, tudománytörténész.
Kiemelte: a Nobel-díj sok tudós munkáját megállítja, Oláh György azonban továbbra is folytatta. Az utóbbi időben már nagyon beteg és gyönge volt, de tudott arról, hogy az MTA-n születésnapja alkalmából előadóülést tartanak májusban.
Hargittai István elmondta, hogy a tudós tiszteletére egy nemzetközi folyóiratban mintegy 30 dolgozatból álló különszámot jelentettek meg, amelyért Oláh György még köszönetét fejezte ki.
Oláh György Nobel-díjas tudós haláláról Robert Aniszfeld, a Loker Szénhidrogén-kutató Intézet ügyvezető igazgatója tájékoztatta csütörtökön Hargittai István akadémikust. A 20. század egyik legmeghatározóbb kémikusát előző nap érte a halál Beverly Hillsben.