Történelem

Budapesten a világ vezető tudósai

Szerdán startol a Tudomány Világfóruma

Több mint 100 országból érkeznek résztvevők  a november 4-én kezdődő 7. Tudomány Világfórumára (World Science Forum, WSF) Budapestre. 

A tudomány világévében, 1999-ben rendezett budapesti tudományos világkonferencián Magyarország kezdeményezte a tudomány világnapjának megtartását. Erről 2001. november 3-án határozott az UNESCO, az ENSZ Nevelésügyi,Tudományos Kulturális Szervezet, a világnapot első alkalommal 2002. november 10-én tartották meg.

Az idén újra Budapesten rendezendő világfórumra a résztvevők több mint száz országból érkeznek. A tanácskozás témái között szerepelnek a nemzetközi együttműködés kérdései a klímaváltozás és katasztrófakockázatok csökkentése terén, az utóbbi évek járványai és globális egészségügyi veszélyei, a tudomány és az innováció kapcsolata, valamint a globális migráció kihívásai. Utóbbival kapcsolatban az első nap, november 4-én külön tanácskozást is tartanak.

A fórumot szerdán Orbán Viktor miniszterelnök, Lovász László MTA-elnök, Flavia Schlegel, az UNESCO természettudományos főigazgatója, és Navracsics Tibor oktatásért, kultúráért, ifjúságpolitikáért és sportért felelős uniós biztos nyitja meg, valamint videóüzenetben köszönti az egybegyűlteket Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár is.

Az ünnepélyes megnyitón adják át az UNESCO tudománynépszerűsítésért járó, indiai kezdeményezésre alapított Kalinga-díját, valamint a környezetvédelem érdekében tett erőfeszítéseket elismerő, ománi alapítású Kabúsz szultán-díját - mondta el Böhm Gergely

A rendezvényt november 7-én a Parlament felsőházi üléstermében tartott plenáris ülés zárja, amelyen felszólal Áder János köztársasági elnök és Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója. A záródokumentum elfogadása után a világfórumot a következő, 2017. évi házigazda, Jordánia képviselőjének felszólalása zárja majd.