Sport
Több száz pozitív minta tűnt el
Dopping. Államilag irányított csalássorozattal vádolják Oroszországot
A vádak szerint több orosz sportoló is doppinggal szerzett aranyérmet Szocsiban a téli olimpián, és tizenöt orosz dobogós használhatott tiltott szereket. A WADA-jelentés szerint a moszkvai és szocsi laborban 2012 és 2015 között legalább 643 pozitív doppingminta „tűnt el” és lett később negatív. A meghamisított minták mintegy harminc sportágat érintenek, százharminckilenc esetben atlétákat, száztizenhét esetben pedig súlyemelőket.
Craig Reedie WADA-elnök felszólította a nemzetközi olimpiai bizottságot, hogy vegyék fontolóra az orosz sportolók kizárását a riói játékokról. Emellett azt ajánlotta, hogy tiltsák ki az orosz kormánytagokat a nemzetközi sporteseményekről, köztük az augusztusi olimpiáról is. Thomas Bach, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) közleményében leszögezte: sokkoló és példátlan támadás érte a sportvilágot és az olimpiai eszmét, ezért a NOB nem fog visszariadni attól, hogy a legsúlyosabb büntetést rója ki az érintett személyekre vagy szervezetekre. A NOB végrehajtó bizottsága keddi konferenciabeszélgetésén dönt az első intézkedésekről.
Oroszország tagadta a vádakat. A leleplezést elindító Grigorij Rodcsenkov, a felfüggesztett moszkvai laboratórium korábbi vezetője – aki az Egyesült Államokba költözött – azt mondta, hogy az orosz titkosszolgálatok kicserélték a sportolók mintáit, illetve hogy ő személyesen készített olyan szert, amelyet a férfi sportolók whiskyjébe és a nők martinijába kevertek bele. Mivel Oroszországban nem működik megbízhatóan a doppingellenes rendszer, ezért sportolóik csak egyedi engedéllyel vehetnek részt az olimpián.