Sport

Tizenegyesekkel négy között a portugálok

UEFA EURO 2016. Büntetőpárbajban esett ki a lengyel válogatott Marseille-ben

A futball lényege a győzelem. Sokan azt mondják, a futball egyszerű játék, ebben van a népszerűségének és a nagyszerűségének (egyik) titka. Mi azt állítjuk, a futball fura játék, egy csapat el tud jutni egy nagy torna elődöntőjébe úgy, hogy egyetlen mérkőzését sem nyeri meg a rendes játékidőben.

Renato Sanches 20160702
Renato Sanches egyenlítő gólja után tizenegyest is lőtt (Fotó: Reuters - Kai Pfaffenbach)

A portugál válogatott három döntetlennel (köztük a magyarok elleni 3-3-mal) a harmadik helyen lépett tovább csoportjából a franciaországi Európa-bajnokságon. Korábban soha nem tudott Európa-bajnokságon egy csapat győzelem nélkül továbbjutni a csoportjából, igaz, arra is itt, Franciaországban van először példa, hogy négy harmadik „életben maradt”. Hosszan kellett a portugálokéhoz hasonló példák után keresgélni az emlékezetben. Öt évvel ezelőtt az Argentínában rendezett Copa Américán a kiváló védelméről ismert paraguayi csapat három döntetlennel lépett tovább a négyeséből, majd az egyenes kieséses szakaszban kétszer tizenegyesekkel győzve játszott döntőt az uruguayiakkal.

A világbajnokságok történetében 1990-ben az argentinok produkáltak hasonló szériát, csoportharmadikként léptek tovább, s az egyenes kieséses szakaszban két 120 perces csata után jutottak döntőbe. De a gárda mégiscsak megnyert két mérkőzést: legyőzte a szovjeteket és a favorit brazilokat. Ha már az akkor Carlos Bilardo által irányított és természetesen Diego Maradona és Claudio Caniggia köré épített Albicelesténél járunk, a vb-k és az Eb-k történetében továbbra is az övék az egyetlen csapat, amely egy nagy tornán két tizenegyespárbajból is győztesen került ki.

Csúcsukat beállíthatta volna Marseille-ben a lengyel válogatott, amely az előző körben, a nyolcaddöntőben szétlövésben gyűrte le a svájciakat. Az újabb 1–1-et újabb tíz tizenegyes követte, ahogyan Saint-Étienne-ben, a Stade Vélodorme-ban is egyet rontottak a játékosok. A lengyelek akkor mind az ötöt belőtték, most éppen az egyik legjobbjuk, „Kuba” Blaszczykowski elrontotta a lövését.

Maga a mérkőzés nem hozott jó játékot, ellenben akadt két megemlítendő apróság. Megszerezte első 2016-os gólját a válogatottban Robert Lewandowski, a lengyelek legnagyobb sztárja, s ebből következően az első gólját a tornán. A 100. másodpercben elért gól az eddigi leggyorsabb a tornán, sőt a második leggyorsabb az Eb-döntők történetében, a rekorder továbbra is az orosz Dmitrij Kiricsenko, aki 2004-ben, Portugáliában, a 67. másodpercben lőtt a görögök kapujába. A marseille-i egyenlítő gólt szerző Renato Sanches – akit az UEFA technikai bizottsága a meccs emberének választott –, minden idők harmadik legfiatalabb gólszerzője két 2004-es újonc, a svájci Johan Vonlanthen és az angol Wayne Rooney mögött.

Nem mellékesen, ahogyan mi az izlandiak elleni, a továbbjutást bebiztosító döntetlennel, úgy a portugálok is leszámoltak ezzel a sikerrel a Stade Vélodrome átkával. Ami nekünk 1969 decembere, a csehszlovákok elleni 1–4 volt, az a portugáloknak az 1984-es, a franciák elleni Eb-elődöntő. Azon a 114. percben még vezettek, a 119. percben már vesztésre, kiesésre álltak, s végül búcsúztak. Ricardo Quaresma büntetője megtörte számukra a Marseille-fóbiát.


Negyeddöntő: Portugália–Lengyelország 1–1 (1–1, 1–1, 1–1), tizenegyesekkel: 5–3. Marseille, 62 940 néző, v.: Felix Brych (német), gólszerzők: R. Sanches (33.), illetve Lewandowski (2.).


Edzőszemmel: Őze Tibor, lapunk szakértője

A labdarúgópályának van egy olyan pontja, ahol mérkőzések csapatok, játékosok, edzők sorsa dőlhet el. Ez a híres tizenegyespont, amelynek a meghatározása sem pontos, hiszen 11 és fél méterre van az alapvonaltól, és hivatalosan büntetőpont a neve. Ez utóbbi kifejezés sem fedi a valóságot, mert az eredményes tizenegyesrúgásnak a végrehajtó csapat örül, csak a vétkes csapatnak büntetés.

A tizenegyesrúgás technikai elem, amit lehet gyakorolni, lehet statisztikát vezetni a játékosok szokásairól, de ennél fontosabb a végrehajtásnál a koncentráció és az idegállapot.

Azt mondják, nem igazságos, pedig szerintem jobb megoldás, mint a hirtelen halál, amikor az győz, aki a hosszabbításban az első gólt rúgja. A büntetőpárbaj megítélése nagyon ellentmondásos, egy hete a lengyel szurkolók ünnepelték csapatuk továbbjutását Svájc ellen, a Portugália elleni negyeddöntő után pedig sírtak. Ilyen is a futball.


Röviden

- Bejelentette Vicente del Bosque, hogy lemond a spanyol válogatott szövetségi kapitányi posztjáról. A 65 éves edző irányításával 2008-ban és 2012-ben Európa-, 2010-ben pedig világbajnok spanyol válogatott a második helyen jutott tovább a franciaországi Eb D csoportjából, majd a nyolcaddöntőben 2–0-ra kikapott Olaszországtól. A spanyol sportsajtó értesülései szerint Joaquín Caparrós és Francisco Jémez Martín a két esélyes a kapitányi tisztségre. Előbbinek jelenleg nincs csapata, utóbbi pedig a Granada vezetőedzője.

- Kassai Viktor vezeti a negyeddöntők rangadóját, a Németország–Olaszország találkozót. Az újabb megtisztelő jelölés után sokakban felvetődött, hogy maradt-e még esélye Kassainak a fináléra. Nem ez a meccs befolyásolhatja elsősorban, az ritka, hogy valaki megkapja egy ilyen nagy torna nyitó- és zárótalálkozóját is. Ugyanakkor nem példátlan: 2008-ban az olasz Nicola Rizzoli vezette az Eb első és az utolsó mérkőzését is. (MS)