Sport

Sergio Ramos felcsapott a VAR védőügyvédjének

Labdarúgás. Az Ajax–Real Madrid találkozón alkalmazták először a BL-történelemben a videós segítőrendszert, az UEFA elmagyarázta, miért volt igaza a játékvezetőnek

Azonnal meccsdöntő szituációba került az új videobírós rendszer, a VAR a labdarúgó Bajnokok Ligájában. Az idei nyolcaddöntők második napján az Ajax gólt szerzett a Real Madrid ellen, ám Damir Skomina játékvezető, miután újra megnézte a jelenetet, érvénytelenítette a gólt. Végül a vendég címvédő nyert 2–1-re.

Ramos
Ketten a magasban: az Ajax hátvédje, Talgiafico fejpárbajt nyer Ramos ellen, Courtois kapus tehetetlen az előtte – lesen – álló Tadics miatt (Fotó: AFP/Emmanuel Dunand)

Az amszterdami mérkőzés első félidejének 42. percében Thibaut Courtois kapus hibája után Nicolas Tagliafico, az Ajax argentin hátvédje a kapuba fejelte a labdát. Szabad szemmel nem volt érzékelhető szabálytalanság, bármilyen kockázatos, de nyugodtan állítható: a pályán kevesekben vetődött fel, hogy ne lenne szabályos a gól. Ennek megfelelően reagáltak a felek a testbeszédükkel: a hollandok ünnepeltek, a spanyolok búsultak. Ám miután a videószobában a VAR-t, a videós segítőrendszert figyelő lengyel játékvezető – a Damir Skominához hasonlóan a legszűkebb európai elitbe tartozó Szymon Marciniak – jelzett, a szlovén bíró újra megnézte a jelenetet, majd érvénytelenítette a gólt.

Az eset fontosságát és a történet újszerűségét bizonyítja, hogy az UEFA – noha korábban egyáltalán nem volt jellemző, hogy bármifajta bírói döntést kommentált, főleg nem, hogy magyarázott volna – a mérkőzés másnapján közleményben indokolta meg Skomina döntését, jelezve, hogy a játékvezető jól ítélt. Ebben elmagyarázta, hogy Dusan Tadics, az Ajax csatára, aki a kapus előtt állt, akadályozta Courtois-t, ezért, noha nem ért a labdához, nem lehetett tétlen lesről beszélni.

Az érintettek közül Sergio Ramos úgy nyilatkozott, hogy a VAR remek találmány, lassan kiküszöböli majd az igazságtalanságokat a futballban. Humoránál volt, mert önmagát a VAR védőügyvédjének nevezte. Thibaut Courtois olyat mondott, amiről a testbeszéde a mérkőzésen egyáltalán nem árulkodott: „Szerintem korrekt a döntés. Éreztem, hogy ez les. Amikor indultam volna a labdáért, a fickó előttem állt, ezért nem tudtam mozdulni. Szerencse, hogy van a VAR, különben senki nem vette volna észre a lest.” Santiago Hernán Solari, a Real Madrid edzője arra biztatta a videós szobában lévőket, hogy bátran használják a rendszert, mert bizonyos dolgokat csak ők látnak. Erik ten Hag kulcsfontosságúnak nevezte a bírói döntést a párharc szempontjából – azt nem mondhatta, hogy rossz a döntés, miután az UEFA ünnepli, és a felvételek szerint okkal.

A második félidőre feljavuló Real Madrid végül 2–1-re nyert, ezzel nagyot lépett a negyeddöntő felé. Ilyen eredményt elérve az első, idegenbeli mérkőzésen a Madrid nem esett még ki a BL-ből, de tavaly nagyon közel állt ehhez, hiszen a Juventus elleni torinói 3–0 után a Bernabéuban 0–3-ra állt, amikor kapott az utolsó percekben egy tizenegyest, amelyet Cristiano Ronaldo hosszú vita után a 97. percben értékesített. Ki tudja, mi lett volna, ha akkor már van VAR…


Szonnal megint nem bírt a Borussia Dortmund

A Tottenham Hotspur a szerda este másik mérkőzésén 3–0-ra legyőzte a Wembleyben a német Bundesliga listavezetőjét, a Borussia Dortmundot. Ahogyan egy nappal korábban a PSG-n nem látszott Neymar és Cavani hiánya, a Spurs is, különösen a második félidőben, szárnyalt két angol válogatott sztárja, Harry Kane és Dele Alli nélkül. Mauricio Pochettino csapatának két legjobbja a belga védő, Jan Vertonghen és a dél-koreai csatár, Szon Hung Min volt. Utóbbit a közösségi médiában már minden idők legjobb ázsiai futballistájaként ünneplik – azért van riválisa a múltban e címért. Mindenesetre lenyűgöző, hogy a legutóbbi négy, a Borussia Dortmund ellen játszott mérkőzésén mindig a kapuba talált, a sárga-feketék elleni tizenegy találkozóján kilenc gólig jutott.
(AD)