Sport

Rossz főpróba után lesz-e jó előadás?

Labdarúgás. Az Újpest korábbi kapusa ellen szinte tehetetlenek voltak a németek Wolfsburgban, Joachim Löw szövetségi kapitány csapata továbbra sem talál magára

Egyre biztosabbnak tűnik, hogy valóban válságba került a német válogatott. A világbajnoki kudarc nem egyszeri balszerencse volt. Mit „élhet még túl” Joachim Löw?

Joachim-Löw
Joachim Löw  hiába osztogatta a tanácsokat a pálya mellől, a  csapata egy vérszegény hazai döntetlennel kezdte  az évet, vasárnap pedig már tétmeccset vívnak (Fotó: AFP/John Macdougall)

Elképesztően nagy a különbség a német labdarúgó-válogatott 2017-es és 2018-as teljesítménye között. Két évvel ezelőtt Joachim Löw együttese meggyőző játékkal teljesítette a vb-selejtezőket, míg a szinte a B válogatottnak számító keret megnyerte Oroszországban a Konföderációs Kupát. A Nationalelf mind a tizenöt mérkőzésén veretlen maradt az évben, azt megelőzően legutóbb 1980-ban, a megnyert Európa-bajnokság évében fordult elő, hogy az akkor még nyugatnémet válogatott egy naptári esztendőben legalább tíz meccset játszott, s nem kapott ki. Ehhez képest 2018-ban tizenhárom mérkőzéséből csak négyet tudott megnyerni, hatot elveszített, kudarcot vallott a világbajnokságon, s kiesett a Nemzetek Ligája A osztályából.
Joachim Löw, akinél senki, még Sepp Herberger vagy Helmut Schön sem dirigálta több mérkőzésen a Nationalelfet, a régi érdemeire tekintettel mindezek ellenére posztján maradhatott. Több mint tizenkét éve irányítja a csapatot, azóta egy vb-t (2014) nyert meg, Eb-n még soha nem jutott túl az elődöntőn – de maradhatott.

Az ő feladata volt újraépíteni a Nationalelfet, de talán a múlt idő még nem is indokolt, mert a jelek szerint nem tart a munkájával sehol. Nyilván minden, a nemzetközi labdarúgás iránt érdeklődő tudja, hogy a barátságos, másképpen felkészülési mérkőzések leértékelődtek az utóbbi időben, de a német csapat nincs most abban a helyzetben, hogy ne számítson az eredmény. Hiszen a válogatott a dél-ko­reaiak elleni vb-kiesés óta tétmérkőzést nem nyert, s legalább a barátságos mérkőzé­sein eredményesen játszott, legyőzve a peruiakat és az oroszokat.

A 2019-es évet ellenben egy hazai döntetlennel kezdte a szerb válogatott ellen Wolfsburgban. A német sajtóból idézve: „Döcögős szereplés a szerbek ellen”., „Nagyon-nagy döntetlen”, „Ez az út nem járható”. A Kicker, a legtekintélyesebb német sportlap a mezőny összes szereplője közül csak a vendégek kapusának, Marko Dmitrovicsnak (az Újpest egykori és a spanyol élvonalbeli Eibar jelenlegi hálóőrének) a teljesítményét látta nemzetközi mércével mérve is kiemelkedőnek, a kezdőcsapatok további tagjai különösen közepes teljesítményt nyújtottak. A németek két legjobbja a Manchester Cityből meghívott két játékos, Ilkay Gündogan és Leroy Sané volt.

A cserék lendítettek a hazai csapaton, Marco Reus és Leon Goretzka jó osztályzatot kapott, de aligha enyhültek Löw gondjai. Kirakta a válogatottból Mats Hummelst, Jerome Boatenget és Thomas Müllert, de a többiek még annyit sem produkáltak, mint az „öregek”. Nem vált be igazán a két lipcsei védő, Marcel Halstenberg és Lukas Klostermann sem – pedig az RB Leipzig teljes védelme válogatott immár, vagy a német vagy a magyar színekben.

Löw nincs könnyű helyzetben, vasárnap a selejtezők talán legnehezebb meccse vár a csapatára: a hollandokkal játszanak Amszterdamban. A Johan Cruyff Arénában októberben simán, 3–0-ra kikaptak az Oranjétól…

Szerdai barátságos mérkőzések. Németország–Szerbia 1–1, Wales–Trinidad és Tobago 1–0.


Bravúros kazah kezdés

Meglepetéssel kezdődtek a 2020-as Európa-bajnokság selejtezői, hiszen az I. csoportban a kazah válogatott Asztanában, 3–0-ra legyőzte a sokkal esélyesebbnek vélt skót együttest. A hosszú széria első gólját Jurij Percuh, az Asztana középpályása szerezte. A cseh Michal Bilek által irányított hazai gárda feleannyi gólt szerzett most kilencven perc alatt, mint a teljes 2018-as vb-selejtező-sorozatban. A csütörtök további Eb-selejtezői, köztük a Szlovákia–Magyarország mérkőzés, lapzárta után értek véget. A mai program: A csoport: Bulgária–Montenegró, Anglia–Csehország, B csoport: Luxemburg–Litvánia, Portugália–Ukrajna, H-csoport: Albánia–Törökország, Andorra–Izland, Moldova–Franciaország.
(MK)