Sport
Orosz tőkével hatalmas francia diadal
Labdarúgás. Claudio Ranieri, a Leicester nemrégiben elküldött edzője tette le a BL-ben negyeddöntős AS Monaco sikerének alapjait
A hercegség csapata, a Monaco 3–1-re legyőzte Pep Guardiola Manchester Cityjét, elrontva ezzel a katalán edző ünnepét, aki éppen ezen a találkozón ült századszor nemzetközi kupamérkőzésen a kispadon, s minden idők legeredményesebb szakembere ebben az összevetésben. Most mégis magyarázkodnia kellett, mert az angol sajtó egy része szerint rossz taktikát választott az első félidőre. A másodikra „kapcsolt”, Kevin de Bruyne posztjának váltásával a City magára talált, de előjött az a hibája, amelytől az egész idényben szenved: rögzített játékhelyzetből újabb gólt kapott. Az első csapat lett a Bajnokok Ligája történetében, amelyik úgy esett ki egy párharcban, hogy az első találkozón öt gólt is szerzett.
Az persze érdekes kérdés, hogy mennyiben meglepetés a Monaco továbbjutása, még ha a „bukik” az angol csapatnak adtak több esélyt. A hercegség együttese vezeti a francia bajnokságot, 123 (!) gólt szerzett eddig az idényben, s két éve ugyancsak ott volt Európa legjobb nyolc klubja között. (Egyébként érdemes megjegyezni: 2015 tavaszán a mostani nyolcasból hatan is álltak még a negyeddöntőben, csak a Dortmund és a Leicester hiányzott. Bizonyíték ara, hogy van állandóság az európai futball elitjében, hogy a mostani nyolcból az elmúlt négy évben legalább négy mindig eljutott idáig.)
A Monaco 2004-ben BL-döntőt játszott, illetve veszített José Mourinho Portójával szemben a meglepetések idényében. Utána ellenben igen gyorsan tönkrement, 2006 és 2010 között a nyolcadik és a tizenkettedik hely között végzett a Ligue 1-ben, majd 2011-ben ki is esett az élvonalból. Akkor lépett be az új orosz tulajdonos, Dmitrij Ribolovljev, akit tavaly előtt a Forbes a világ 156. leggazdagabb emberének jelölt. A végzettsége szerint orvos üzletember – aki a futballklub megvásárlása mellett elsősorban éveken át húzódó, zajos válóperével szerepelt a médiában – azonban újra a legjobbak közé emelte a csapatot Franciaországban. Megnyerte edzőnek 2012-ben Claudio Ranierit, aki előbb feljutatta a Monacót a másodosztályból, majd a csapatával rögtön a dobogón végzett az elitben is. Ő és utóda, a portugál Leonardo Jardim építette azt a csapatot, amelyet most csodál Európa. Úgy, hogy közben lemondott a tulajdonos olyan nagymenőkről, mint James Rodriguez, Anthony Martial, Geoffrey Kondogbia és Layvin Kurzawa, akiket összesen 186 millió euróért adott el.
Nincsenek igazán nagy sztárok, talán Falcaót és az Európa-bajnok Joao Moutinhót leszámítva, de ilyen kaliberű csillagok akadnak a riválisoknál is. Ellenben tele van a keret tehetséges fiatal játékossal. Mint a kameruni-algériai származású Kylian Mbappé, aki a nyáron az angol klubok egyik fő célpontja lehet, vagy Thomas Lemar, Tiemoué Bakayoko, Djibril Sidibé és Benjamin Mendy. Mbappé még csak tinédzser, és a többiek sem töltötték be a huszonhármat.
Bajnokok Ligája, nyolcaddöntő, visszavágók:
AS Monaco–Manchester City 3–1 (2–0), gólszerzők: Mbappé (8.), Fabinho (29.), Bakayoko (76.), illetve Sané (71.), továbbjutott: az AS Monaco, 6–6-os összesítéssel, idegenben lőtt több góllal. Atlético Madrid–Bayer Leverkusen 0–0. tv.: az Atlético Madrid, 4–2-es összesítéssel.
A negyeddöntő sorsolását ma délben tartják Nyonban.
Az első száz mérkőzés tíz legeredményesebb edzője
Név Győzelem Döntetlen Vereség
1. Pep Guardiola 61 23 16
2. Louis van Gaal 61 22 17
3. Rafael Benítez 60 22 18
4. Jupp Heynckes 58 20 22
5. Valerij Lobanovszkij 56 23 21
6. Giovanni Trapattoni 56 22 22
7. Fabio Capello 54 27 19
8. Sven-Göran Eriksson 54 26 20
9. José Mourinho 54 25 21
10. Carlo Ancelotti 51 27 22
Forrás: BBC