Sport
Óriási botrány: elzárt ülés a FIFA-nál
Labdarúgás. Bilincsben vittek el a szállodából kilenc tisztviselőt százötvenmillió dolláros sikkasztás és korrupció miatt
A vád ellenük korrupció és pénzmosás. A letartóztatások egy 150 millió dollár értékű sikkasztási botránnyal kapcsolatos amerikai nyomozással függnek össze, amelybe az FBI is bekapcsolódott. Házkutatást tartottak a FIFA központjában is, ahol elektronikus adathordozókat és dokumentumokat foglaltak le.
Teljes a káosz Zürichben a pénteki FIFA-kongresszus előtt, több munkatársat is letartóztattak. A kongresszusra érkezett FIFA-tagok szállodájából elvitt tisztségviselők között van két alelnök, Jeffrey Webb, az észak- és közép-amerikai országok szövetségeit tömörítő CONCACAF 50 éves, kajmán-szigeteki vezetője és a 83 esztendős, uruguayi Eugenio Figueredo.
A letartóztatásokat eredményező amerikai vádiratban kilenc magas rangú FIFA-illetékest - köztük a két jelenlegi alelnököt - és öt sportmarketing-vezetőt gyanúsítanak korrupcióval. Az alelnökökön kívül a brazil szövetséget áprilisig irányító, 83 éves José Maria Marin, az 58 éves, Costa Rica-i Eduardo Li, a 64 éves, nicaraguai Julio Rocha Ocha, a korábbi alelnök, a 72 éves, trinidadi Jack Warner, az 58 éves, brit Costas Takkas, a 68 éves, venezuelai Rafael Esquivel és a 86 éves, paraguayi Nicolás Leoz neve szerepel a vádiratban, amelyben a sportmarketing területéről az argentin Alejandro Burzaco, valamint Hugo és Mariano Jinkis, az amerikai Aaron Davidson és a brazil José Margulies gyanúsított.
A hatóságok szerint a tisztségviselők kenőpénzt fogadtak el a világbajnokságok rendezési jogaiért, valamint marketing- és műsorszórási engedélyekért is, ennek kapcsán öt sportmarketing-vezetőt is őrizetbe vettek. Az amerikai Igazságügyi Minisztérium szerdai közleménye szerint a New York-i szövetségi bíróságnál kétéves nyomozás eredményeként benyújtott, 47 vádpontot tartalmazó vádiratban többek között az áll, hogy az érintettek zsarolásra, csalásra és pénzmosásra épülő rendszert működtettek több mint két évtizeden át. A vádirat kiterjedt, szisztematikus és külföldön, illetve az Egyesült Államokban is mélyen gyökerező korrupciós hálózatról szól - áll Loretta Lynch amerikai főügyész közleményében. Futballvezetők legalább két generációja érintett benne, akik bizalmi pozíciójukkal visszaélve dollármilliókra tettek szert kenőpénzekből. „Meg voltunk döbbenve, hogy ez mennyi időn át folyhatott zavartalanul, az ügy lényegében a FIFA minden tevékenységét érinti” - nyilatkozta egy nyomozó.
A svájci ügyészség azt is nyilvánosságra hozta, hogy egy másik ügyben, a 2018-as és a 2022-es világbajnokságokhoz kötődő botrányok kapcsán is folyik a vizsgálat. 2010 végén ítélték oda ezt a két vb-t Oroszországnak, illetve Katarnak - azóta is sokszor lehetett hallani, hogy emögött nagyszabású korrupció állt, de vizsgálat csak most indult. Igaz, a FIFA-nál házon belül már lefolytattak egy vizsgálatot, ám ennek eredményét végül nem engedték nyilvánosságra hozni, mondván, személyiségi jogokat sértene, ha kiderülne, kik voltak korruptak.
A szerdai letartóztatások ellenére a tervezett menetrend szerint kerül sor pénteken a FIFA elnökválasztására - jelentette ki zürichi sajtótájékoztatóján a szervezet kommunikációs igazgatója, Walter De Gregorio. „Blatter természetesen nem boldog, ám nyugodt, és készül a pénteki elnökválasztásra” - mondta, többször is hangsúlyozva, hogy az elnök nem érintett az ügyben, így nincs is miért lemondania. Ennek a kijelentésnek alaposan ellentmond a La Gazzetta dello Sport információja, amely szerint Blatter ellen is folyik nyomozás.
A FIFA-kongresszus elhalasztására szólított fel az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA). Gianni Infantino főtitkár a szervezet varsói végrehajtó bizottsági ülése után bejelentette: az UEFA azt javasolja, hogy ne most, hanem hat hónapon belül válasszon elnököt a FIFA. Ellenkező esetben elképzelhető, hogy az UEFA bojkottálja a péntekre tervezett kongresszust.
Ketten meccselnek az elnökségért
A holnap Zürichben kezdődő tisztújító közgyűlésen két jelölt száll ringbe: Joseph Blatternak, az ötödik ciklusára készülő 79 éves svájci sportdiplomatának Ali Bin al-Husszein jordán herceggel kell megküzdenie az elnöki székért. Sokáig Luis Figo, a portugálok korábbi futballistája, valamint Michael van Praag, a holland szövetség elnöke is jelölt volt, de ők nemrég visszaléptek. Korábban Jérome Champagne, a FIFA volt főtitkárhelyettese és nemzetközi igazgatója, valamint David Ginola volt francia válogatott futballista is jelezte indulási szándékát, de a határidőig nem sikerült összeszedniük a jelöltséghez szükséges legalább öt tagország támogató levelét. (MH)
Jegyzet
Nagycirkusz
Fejtetőn a világfutball, úgyhogy a bajnokságok lezárultával sem unatkozik a sportág katonaságnépsége. Pénteken Zürichben azért megtartják a FIFA elnökválasztó kongresszusát, bár ha ütemesen zajlanak a letartóztatások, akár egy börtön beszélőjében is összeülhetnének a futballvilág urai. Első lépésként szerdán Zürichben a kongresszusra érkezett FIFA-tagok szállodájából kilenc tisztviselőt vittek el, akiket hamarosan átadnak az amerikai hatóságoknak. Aztán őrizetbe vettek még néhány ilyen-olyan lótifutit, aki ott sertepertélt a lefogottak környékén. A szinte óránként gyarapodó számú lefogottak között van két FIFA-alelnök, Jeffrey Webb, az észak- és közép-amerikai országok szövetségeit tömörítő CONCACAF kajmán-szigeteki vezetője és az uruguayi Eugenio Figueredo, továbbá a brazil szövetséget áprilisig irányító José Maria Marin és a Costa Rica-i Eduardo Li. A letartóztatások egy több mint százmillió dolláros sikkasztással kapcsolatos amerikai nyomozással függnek össze, a svájci ügyészség pedig ezzel párhuzamosan szerdán reggel azt is bejelentette, hogy büntetőeljárást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése kapcsán. Ettől még az ötödik ciklusára készülő Sepp Blatter FIFA-elnök nem lép vissza, sőt, előretör. De inkább előremenekül. Körbedobálták késsel, mint a cirkuszban – elvégre két alelnökét is bilincsbe verték –, de ha egy tőr is eltalálná, rövidesen úgy nézne ki, mint a sündisznó. Bár a hírügynökségek váltig állítják, hogy szó nincs direkt időzítésről, csak azért fogták le egyszerre az urakat, mert strapás lenne egyenként rohangálni utánuk. Hát, érdekes. Mint ahogyan az is, hogy a korrupcióra már-már allergiásan érzékeny amerikaiak milyen szívesen söpörnek más portáján, hiszen korántsem voltak ennyire éberek és gyanakvók például az 1996-os nyári olimpia házigazdájának kiválasztásakor. Pedig hiába „ítélte” Athénnak a világ a centenáriumi játékokat, mégis Atlanta lehetett a rendező, és érdekes, hogy az amerikai főügyészség akkor kevésbé volt aktív. Mindenesetre lehet szurkolni, tippelni Blatterre vagy Ali Bin al-Husszeinre, de nem csodálkoznánk, ha péntekig jelentősen nőne a Blatter-szurkolók tábora.
(KL)