Nico Rosberg: tiszta apja ez a legény!

Forma–1. Kettős Mercedes-siker a hatalmas taktikai csatát hozó Abu-Dzabi Nagydíjon, ismét német a száguldó cirkusz világbajnoka

Harmincnégy évvel Keke Rosberg világbajnoki címe után fia, Nico is győzött Forma–1-es vb-n. A Mercedes német versenyzője második lett háromszoros vb-győztes csapattársa, a brit Lewis Hamilton mögött az Abu-Dzabi Nagydíjon, így összetettben öt pont előnnyel nyert.

Nico Rosberg 20161128
Rosberg legszebb, de legnehezebb pillanata Abu-Dzabiban: a rajongók kezében (Fotó: Reuters - Ahmed Jadallah)

Látványos, izgalmas verseny helyett hatalmas taktikai csatát hozott az idényzáró a Forma-1-es Abu-Dzabi Nagydíj. Már a rajtnál látszott, hogy a Mercedes két, világbajnoki címért párbajozó ásza, az összetettben 12 pont előnnyel vezető Nico Rosberg, s a címvédő Lewis Hamilton nem akar kockáztatni. Mivel Rosbergnek egy dobogós helyezés is elég volt az elsőséghez, ezért nem támadta az élről rajtoló Hamiltont, nyugodtan autózott a második helyen.

Az idei év felfedezettje, a 19 éves holland Max Verstappen gondoskodott egy kis izgalomról, annak ellenére, hogy az első körben Nico Hülkenberg kilökte a Red Bull autóját, s ezért a holland visszaesett a 14. helyre. Azonban míg az élmezőny már a nyolcadik körtől lecserélte a szuperlágy gumikat, Verstappen nem váltott, s feljött a második helyre, Rosberg elé. A német pilóta egészen a 21. körig kivárt, az előzésnél autója nagyon közel került a hollandéhoz, aki ezúttal engedett, nem akarta egy ütközéssel Hamiltont a győzelemhez segíteni.

A verseny második felében Rosberg egyre jobban megközelítette az élen száguldó Hamiltont, akit hiába biztattak, hogy gyorsítson, ő inkább feltartotta csapatársát, hátha Vettel vagy Verstappen megelőzi. Ezért a hajrá izgalmas lett, de Vettelék nem tudták megakadályozni a Mercedes újabb kettős sikerét.

Körözéssel, füstfelhővel ünnepelte a 31 éves Rosberg pályafutása első világbajnoki címét. Csapata tagjai ölelgettek, feldobták a levegőbe. Mindenki gratulált neki, egyedül Hamilton nem, aki pályafutása 53. futamgyőzelme után csalódott volt, mert nem lett negyedszer is világbajnok.

A dobogón aztán már ő is kezet fogott az új uralkodóval, aki meghatódva köszönte meg a családjának és a Mercedesnek a támogatást: „Számomra nagyon izgalmas verseny volt, mert az utolsó körig nem dőlt el az elsőség. Elképesztő volt a hajrá, ezért nagyon boldog vagyok, hogy két második helyezés után világbajnok lettem. És nem sokára együtt ünnepelhetek világbajnok apámmal.”

Rosberg finn édesapja, Keke 1982-es vb-címe után a család második F1-es világbajnoki címét nyerte, s ezzel az övéké a második família az F1 történetében, amelyben az édesapa és a fiú is a csúcsra jutott. Korábban ez csak a Hill családnak, az 1962-ben és 1968-ban vb-győztes Grahamnek és fiának, az 1996-os világbajnok Damonnak sikerült.

Abu-Dzabi Nagydíj: 1. Hamilton (brit, Mercedes), 2. Rosberg (német, Mercedes), 3. Vettel (német, Ferrari), 4. Max Verstappen (holland, Red Bull), 5. Ricciardo (ausztrál, Red Bull), 6. Räikkönen (finn, Ferrari).

A vb végeredménye 21 futam után: 1. Rosberg 385 pont, 2. Hamilton 380, 3. Ricciardo 256, 4. Vettel 212, 5. Verstappen 204, 6. Räikkönen 186.

Csapatok: 1. Mercedes 765 pont, 2. Red Bull 468, 3. Ferrari 398, 4. Force India 173, 5. Williams 138, 6. McLaren 76.

Elkerüli a Magyar Nagydíj a vizes-vb-t

Az eddigi előzetes versenynaptárakkal szemben nem július 23-án, hanem július 30-án lesz a 2017-es F1-es Magyar Nagydíj, így nem ütközik a budapesti vizes-világbajnoksággal. A hazai vizes-vb szervezőinek kérésére került át a futam július 30-ra, s a döntést megkönnyítette, hogy törölték a jövő évi Német Nagydíjat, amely eredetileg elfoglalta a dátumot. Vaszily Miklós, az MTVA vezérigazgatója vasárnap a szezonzáró Abu-Dzabi Nagydíj előtt jelentette be, hogy a Forma–1 Magyarországon 2017 és 2019 között is kizárólagosan az M4 Sporton lesz látható, amely megszerezte a jogokat, beleérte a szabadedzést is a futamok és az időmérő mellett.

fotó: REUTERS/Ahmed Jadallah