Nem sikerült törleszteniük az íreknek

UEFA EURO 2016. A Puskás-díjra esélyes Xherdan Shaqiri csalódott, mert Svájc kikapott a büntetőpárbajban Lengyelországtól

Szoros, de nem látványos csatákat hoztak a nyolcaddöntők a franciaországi Európa-bajnokságon. A lengyelek tizenegyesekkel jutottak tovább, a walesiek öngóllal, a portugálok pedig a 117. percben szerzett góllal. A franciák 2–1-gyel küldték haza az íreket, a németek pedig biztosan nyertek a szlovákok ellen.

Portugaleb
Portugál sakk-matt a 117. percben: Quaresma a kipattanó labdát a kapuba fejelte (Fotó: Reuters/Benoit Tessier)

Napok óta azzal volt tele a francia sajtó a házigazdák Eb-nyolcaddöntőjét felvezetve, hogy emlékeztetett a 2009-es vb-selejtezőjére, amelyet mondjuk ki: csalással Franciaország nyert meg Írország ellen. Szombaton az egyik tévécsatorna újra leadta a teljes mérkőzést… Az írek nem kiáltottak revánsért, de éreztették, hogy lenne miért törleszteniük.

Lyonban még szinte el sem mondták a csapatok az „éljen, éljen”-t, már vezettek a zöld sziget lakói. Paul Pogba szabálytalankodott a saját büntetőterületén belül, Brady pedig – legalábbis egy időre – elrontotta az ezen a találkozón a csapatkapitányként töltött mérkőzések számát tekintve francia rekorderré előlépő Hugo Lloris boldogságát. A második percben hátrányba kerülő franciák a szünetig hiába próbálkoztak, nem tudtak egyenlíteni. Didier Deschamps az első félidőben ugyanazt a tizenegyet játszatta, amelyik kezdett az első csoportmérkőzésen, a románok ellen, de jól látszik, az egykori világ- és Európa-bajnok középpályás bizonytalan, hogy szélsőkkel vagy nélkülük szerepeltesse a csapatát.

Ezúttal is váltott, beállt Coman, de nem ő nyerte meg a meccset, hanem Antoine Griezmann, az Atlético Madrid klasszisa, aki duplázott – s lőhetett volna még további kettőt. Egy újabb helyzeténél Duffy csak piros lapot érően tudta szerelni, a kiállítással el is szállt az írek reménye a támadásokra, az egyenlítésre. Francia játékos legutóbb 2004-ben szerzett Eb-n két gólt, ráadásul ugyancsak mindkettőt a második félidőben. Thierry Henry verte meg akkor szinte egymaga a svájciakat. A franciák 45 percen keresztül csak vergődtek, de végül simán továbbjutottak. Ilyen a futball.

 Meg másmilyen is... Valaki – esetünkben Xherdan Shakiri, a svájci válogatott koszovói származású csatára – belövi élete gólját, szerez egy olyan látványos találatot, amely máris biztos esélyese a 2016-os esztendőt követő zürichi FIFA-gálán a Puskás-díjnak, s mégis vigasztalhatatlan. A Stoke City csatárát cseppet sem érdekelte szombati látványos gólja, miután csapata kiesett s tizenegyespárbajban. A játék képe alapján alighanem igazságtalanul. Kétségtelen, hogy a lengyelek kezdtek jobban, Robert Lewandowski jó helyzetfelismerése után – átengedte a labdát korábbi dortmundi klubtársának és barátjának, „Kuba” Blaszczykowskinak – megszerezték a vezetést. Ám a második félidőben a svájciak uralták a játékot, s csak a walesi Swansea Cityben védő Lukasz Fabianskin múlt, hogy sokáig nem tudtak kiegyenlíteni. De Shaqiri lövésével még ő sem tudott mit kezdeni. A gól tényleg mestermunka volt. Hasonlót lőtt a brazil Rivaldo 2001-ben a Valencia ellen a spanyol bajnokság utolsó fordulójában – ahogyan abból, ebből is klasszikus lesz. Shaqiri bravúrja megihlette a kolumbiai világsztárt, Shakirát is, aki azért kicsit „promózta” a férjét is. „Ez az első alkalom az Eurók történetében, hogy egy pár mindkét tagja gólt lőtt, Piqué és …Shaquiri” – írta ki Twitter-oldalára, más kérdés, hogy nagy lelkesedésében rosszul írta le „majdnem névrokona” nevét.

Gareth Bale továbbra is a vállán viszi a walesi válogatottat. A „sárkányok” négy eddigi meccsükből hármat is megnyertek, s bejutottak a legjobb nyolc közé, s ezzel beállították eddigi rekordjukat. Az 1958-as svédországi világbajnokságon ehhez éppen a magyar válogatottat győzték le, azon a napon, amelyen a magyar futballisták és az egész világ értesült Nagy Imre és mártírtársai kivégzéséről.
grafeb
A párizsi Parc des Princes-ben közel sem volt ilyen drámai a légkör, de ahogy hajdanán Sárosi László hibája, ezúttal is egy védő rossz megmozdulása segítette a walesieket. Gareth McAuley két gólt szerzett a selejtezőkben a feröeriek ellen, fontos találatot ért el itt, az Európa-bajnokságon az ukránok ellen, de a nyolcaddöntőben a „hero”-ból zéró lett. Hősből áldozat. Az ő lábáról került a labda a walesiek kapujába, az öngóllal az északírek kiestek.

A Magyarország–Belgium mérkőzés lapzártánk után fejeződött be, a nagy érdeklődéssel várt találkozóról a Magyarhirlap. hu honlapunkon számoltunk be.

Nyolcaddöntők: Lengyelország–Svájc 1–1 (1–0, 1–1, 1–1), tizenegyesekkel: 5-4, Saint-Étienne, 38 842 néző, gólszerzők: Blaszczykowski (39.), illetve Shaqiri (82.). Portugália–Horvátország 1–0 (0–0, 0–0, 0–0). hosszabbítás után, Lens, 33 523 néző, gólszerző: Quaresma (117.). Wales–Észak–Írország 1–0 (0–0), Párizs, Parc des Princes, 44 ezer néző, gólszerző: McAuley (75., öngól). Franciaország–Írország 2–1 (0–1), Lyon, 56 279 néző, gólszerzők: Griezmann (57., 61.), illetve Brady (2., 11-esből). Németország–Szlovákia 3–0 (2–0), Lille, 44 312 néző, gólszerzők: Boateng (8.), Gomez (43.), Draxler (63.)


Röviden. Nagy fölénnyel nyert Gera Zoltán gólja

- Az európai szövetség (UEFA) szavazásán Gera Zoltán szerdai, portugálok elleni gólját választották a csoportkör legszebb találatává. Az UEFA holnapjának látogatói szombaton 11 óráig szavazhattak az általuk legszebbnek tartott gólra a tíz jelölt közül. Gera találata a voksok 74 százalékát begyűjtve lett az első.

- Merényletre készülő feltételezett dzsihadistát vettek őrizetbe Belgiumban, aki a gyanú szerint az Európa-bajnokság vasárnap esti magyar-belga meccsének közvetítése alatt tervezett terrortámadást. A rendőrség szombatra virradóra vette őrizetbe a húszéves férfit a vallóniai Verviers város közelében.

- Vitalij Mutko orosz sportminiszter elfogadta Leonyid Szluckij döntését, aki lemondott az ország labdarúgó-válogatottjának szövetségi kapitányi posztjáról. A 2018-as világbajnokságnak otthont adó Oroszország csapata a negyedik helyen végzett a kontinenstorna B csoportjában, így kiesett, ezért Szluckij hétfő este lemondott posztjáról. Vitalij Mutko sportminiszter kedden még azt mondta, hogy szeretné, ha az edző folytatná a munkát.


Múltidéző

Június 27-én nyerték meg a franciák az első Európa-bajnoki címüket. 1984-ben Párizsban sokáig 0-0-ra állt a spanyolok elleni finálé, amikor Michel Platini szabadrúgása után a labda Luis Arconada hóna alatt jutott a hálóba. Ez volt az Eb-döntők történetének egyik leglátványosabb kapushibája. A kékek az utolsó pillanatokban Brune Bellone góljával biztosították be a győzelmüket (2–0). 2004-ben a csehek ezen a napon verték 3–0-ra a dánokat a negyeddöntőben.


Pontatlan horvátok

„Elégedett vagyok a csapatom teljesítményével, uralta a mérkőzést, az ellenfél nem tudott helyzetet kialakítani, ám elég volt egyetlen hiba ahhoz, hogy bűnhődnünk kelljen. A futball nem mindig igazságos” – mondta Ante Cacic, a horvátok szövetségi kapitánya a portugálok elleni kiesés után. Sajátságos véleményt fogalmazott meg, éppen olyan sajátságost, mint a döntése volt, hogy Luka Modric törődjön inkább a támadások szervezése helyett a védekezéssel. Alkalmasint részben ez is az oka volt annak, hogy a csoportmérkőzések során – a csehek elleni utolsó tíz percet leszámítva – kiválóan futballozó horvátok nem bírtak a magyarok elleni 3-3 után keveset pihenő, fáradt portugálokkal. A mérkőzés bevonult az Eb-történelem különleges találkozói közé, fogalmazzunk úgy, nem igazán pozitív tartalommal. Az első kilencven percben egyik csapat sem találta el az ellenfél kapuját, ilyenre pedig az 1980-as olaszországi kontinensbajnokság óta, tehát immár harminchat éve sem Európa-, sem pedig világbajnokságon nem akadt példa. A horvátoknál elsősorban az irányzékkal volt baj: ugyancsak 1980 óta övék az első alakulat, amely legalább tizenhétszer próbálkozott egy mérkőzésen, és mégsem tudott gólt szerezni. Aztán a 117. percben a portugál Ricardo Quaresma büntetett, „továbbfejelte” csapatát.