Sport

Mindenképpen nyerni kell

Jégkorong. A magyar csapat már úgy léphet jégre az utolsó mérkőzésén, hogy tudja, mi a tétje a britek elleni csatának, attól függően, hogyan alakul a többi eredmény

A magyar jégkorong-válogatott ma játssza utolsó mérkőzését a budapesti rendezésű divízió I/A világbajnokságon. Az eddigi napokról a sérült csapatkapitánnyal, Bartalis Istvánnal beszélgettünk.

Bartalis István 20180428
Bartalis István – teljes fegyverzetben (Forrás: Magyar Jégkorongszövetség)

– Milyen a lelátóról vagy a kispadról nézni a társak mérkőzéseit?

– Természetesen nem a legjobb, nagyon sajnálom, hogy nem lehetek a jégen. Olykor óhatatlanul is lendül a kezem, de ott lehetek a kispad mögött, s ugyanúgy átélem a mérkőzéseket, mintha játszanék.

– Hogyan látja az esélyeinket az utolsó forduló előtt?

– Optimistán. Az utolsó, a britek elleni meccset feltétlenül be kell húznunk. Sajnos vagy szerencsére már a meccs előtt tudni fogjuk, hogy van-e még tétje a találkozónak. Ha számunkra szerencsésen alakulnak az eredmények, akkor még a feljutás sincs kizárva, ha szerencsétlenül, akár még a kiesés is lehet a tét. De ez utóbbiról ne is beszéljünk, ezt a gondolatot el is hessegetem. Mindenképpen nyerni kell, függetlenül attól, mit érhetünk el a győzelemmel. Mindig és mindenhol, de különösen hazai pályán, győzelemre kell játszani.

– Mi az ami, valóra vált az előzetes tervekből, és mi az, ami nem?

– Öt mérkőzés van egy világbajnokságon. Mentálisan öt meccsre felkészülni iszonyatosan nehéz. Nem is lehet mind az öt mérkőzésen csúcsformát várni egy válogatottól. Sok mindennek össze kell jönnie, még annak is, hogy ki tudják a játékosok pihenni az előző mérkőzés fáradalmait, sikerüljön ráhangolódni az adott találkozóra.

– Hosszú évek óta tagja a válogatottnak, a mostani gárda mennyiben hasonlítható az előző évek csapatához?

– Egészen más hoki volt régen, amikor először felhúzhattam a magyar válogatott mezét. A világbajnokságok lebonyolítási rendszere is teljesen más volt. Az mindenesetre látszik, kiegyenlítődött a mezőny, elég csak utalnom a britekre. Nekem olybá tűnik, hogy a budapesti vébén a szlovénok első sora kiemelkedik a mezőnyből, de a többi válogatott nagyjából azonos játékerőt képvisel.

– A felkészülési mérkőzéseken többször is jól kezdett a csapat, aztán hirtelen jött a hullámvölgy. Minek tudható ez be? Erőnléti vagy inkább mentális probléma?

– Ha egy csapat egy-két góllal vezet, akkor óhatatlanul is picit kienged. Nem erőnléti és még csak nem is mentális problémáról van szó, hanem, ha valaki leenged, akkor hullámvölgybe kerül. Ezt pedig az ellenfél kihasználhatja. Szerencsére a lengyelek ellen nekünk sikerült újítani és nyerni.


A szlovének győztek a kazahok elleni rangadón

A szlovének 5–3-a győztek a kazahok ellen az első pénteki találkozón. A lapzártánk után véget ért Olaszország–Nagy-Britannia mérkőzés előtt a kazah, a magyar, a szlovén, valamint (eggyel kevesebb meccsből) az olasz és a brit válogatottnak is hat, a lengyeleknek három pontja van. A zárónapon: Kazahsztán–Lengyelország, Szlovénia–Olaszország, Magyarország–Nagy-Britannia.