Sport
Milliárdosok divatja lett brit futballcsapatot vásárolni
Labdarúgás. Megvette a Southamptont a kínai Kao Csi-seng – A Premier League legerősebb hat klubjából mindössze egy, a Tottenham Hotspur főtulajdonosa angol
A „szentek” új főtulajdonosát Kao Csi-sengnek hívják. Hosszú tárgyalássorozat után vásárolhatta meg a Southamptont. Ahogyan valamennyi új tulajdonosnak, neki is át kellett esnie az ilyenkor szokásos „átvilágításon”, s nagyjából 210 millió fontért megszerezte a Southampton részvényeinek nyolcvan százalékát a tulajdonrészét hajdanán örökségbe kapó, svájci Katharina Liebherrtől. (Merész oldalvágás a Neymar-ügyre: az összeg alig több annál, mint amennyit a brazil játékosért fizetett a PSG a Barcelonának.)
A Southampton a második Premier League-egyesület, amelynek a főtulajdonosa kínai: az első a West Bromwich Albion, amelyet tavaly nyáron vett Laj Kuo-csuan, egy a negyvenes évei közepén járó üzletember. A Manchester City második számú tulajdonosa 13 százalékban a kínai állam – azért ezt a tételmondatot is érdemes ízlelgetni egy kicsit –, ugyanakkor a City főtulajdonosa Manszur bin Zajed al-Nahjan, röviden Manszur sejk, aki egyébként az Egyesült Arab Emirségek miniszterelnök-helyettese is. Nem utolsósorban pedig húszmilliárd fontosra becsült vagyonával a leggazdagabb az angol futballklubok tulajdonosai közül.
De vissza a kínaiakhoz: a felsoroltakon kívül az Aston Villa, a Birmingham City és a Wolverhampton Wanderers is a tulajdonukban van, ez a három klub azonban a második vonalban, a Championshipben szerepel. Mint ahogyan a Reading is, ahol egy testvérpár, Taj Jung-ke és húga, Taj Hsziu-li májusban vette meg a részvények nagy részét a korábbi thaiföldi tulajdonosoktól.
A Manchester City kapcsán utaltunk már arra, hogy a Premier League legerősebb csapatai szinte mind külföldi tulajdonba kerültek az elmúlt években. A Manchester United főtulajdonosa 2004 óta az amerikai Glazer család. Körülbelül akkor került az egykori csuhotkai kormányzó, a leggazdagabb oroszok között is előkelő helyet elfoglaló Roman Abramovics kezébe a Chelsea. „Red Roman”, vagyis „Vörös Roman” – aki négy évvel megelőzte az angol futballban történt bevásárlásával Manszur sejket – és a Man City főtulajdonosa között akad egy nem lényegtelen hasonlóság. Érkezésük, kevésbé szemérmesen a pénzük korlátlan invesztálása a klubtörténet sikerkorszakát hozta a Chelsea-nél, illetve a Citynél.
A Man Unitedhez hasonlóan az Arsenal főtulajdonosa is amerikai, Stan Kroenke. Ő a harmadik leggazdagabb Manszur sejk és Abramovics után, ezért is fájt az Arsenal híveinek egyik elhíresült mondása: „Én nem azért vettem meg az Arsenalt, hogy címeket nyerjen.” Nem is költ rá annyit, mint két „kollégája” saját csapatára. Az Arsenal második számú tulajdonosa orosz, Aliser Uszmanov, aki egyébként a Nemzetközi Vívószövetség első embere is. A Liverpool is amerikai kézbe került 2010-ben, John William Henry vásárolta meg, aki egyébként a világhírű baseballcsapat, a Boston Red Sox főtulajdonosa is. Az egykoron szójababbal foglalkozó farmerek gyermekéből milliárdossá lett sport- és médiabefektető állítólag nincs az angol futball leggazdagabb tíz tulajdonosa között. Az előző idény első hat helyezettje közül csak a Tottenham van angol kézben. Így aztán tényleg igaz: messziről jött ember azt mond, amit akar. Főleg, ha főtulajdonos. A Spursnél a részvények többségét tulajdonló Joe Lewis az Egyesült Királyság hatodik leggazdagabb embere. Mivel a Bahamákon él, a kisebbségi tulajdonos, David Levy irányítja az egyesületet.
Az angol egyesületek főrészvényesei
Arsenal: Stan Kroenke (amerikai), Aliser Uszmanov (orosz), Bournemouth: Mkszim Gyomin (orosz), Brighton & Hove Albion: Tony Bloom, Burnley: Mike Garlick, John Banaszkiewicz, Chelsea: Roman Abramovics (orosz), Crystal Palace: John Harris és David Blitzer (amerikaiak) és egy angol csoport, Everton FC: Farhad Moshiri, Huddersfield Town: Dean Hoyle, Leicester City: a Srivaddhanaprabha család (thaiföldi), Liverpool: John W. Henry (amerikai), Manchester City: Manszur bin Zajed al-Nahjan (egyesült arab emírségekbeli), kínai állam, Manchester United: a Glazer család, Newcastle United: Mike Ashley, Southampton: Kao Csi-seng (kínai), Stoke City: a Coates család, Swansea: Stephen Kaplan és Jason Levien (amerikaiak), Tottenham Hotspur: Joe Lewis, Watford: Gino Pozzo (olasz), West Bromwich Albion: Laj Kuo-csuan (kínai), West Ham United: Dacvid Sullivan (walesi). (A nem jelöltek angolok.)