Sport

Megnőtt a vörös ördögök étvágya

UEFA EURO 2016. Főszereplő lehet a belga Kevin de Bruyne és walesi Gareth Bale a ma esti, nagy csatát ígérő negyeddöntőben, Lille-ben

A magyar válogatottat búcsúztató belga csapat ma este 21 órától walesi együttessel mérkőzik az elődöntőbe jutásért a franciaországi Európa-bajnokságon, Lille-ben.

belga
A belga válogatott már Lille-ben készült a ma esti negyeddöntőre (Fotó: Reuters/Regis Duvignau)

Igen meggyőzően futballozott a nyolcaddöntőben a belga válogatott. Hogy ne mondjuk, túlságosan is jól, s ennek mi, magyarok ittuk meg a levét. Eden Hazard talán a teljes 2015–2016-os idényben nem játszott még olyan jól, mint éppen ellenünk Toulouse-ban. Bár nem focizta végig a mérkőzést, de így is tizenkét sikeres cselig jutott – ez Eb-rekord az 1980 óta rendezett tornákat tekintve. Kevin de Bruyne, a Manchester City kölyökarcú középpályása a négy góljukból háromban közreműködött előkészítőként. Marc Wilmots együttesének alaposan megnőtt az étvágya, s a hívei is rózsaszínűbben látják a világot, mint az első meccs, az olaszok elleni vereség után. A rózsaszínből lehet vörös, mint az ördög…

 A brüsszeli sajtó ugyanakkor óvatosságra int. Nem feltétlenül azért, mert Hazard több edzést is kihagyott, s kétségessé vált a játéka, de már edzett, minden bizonnyal ott lesz a kezdőcsapatban. Inkább azért, mert a walesiek négy mérkőzésükből hármat megnyertek, s az angolok ellen is csak a 90. percben kerültek először hátrányba. Az Euro 2016-on eddig mindössze 151 másodpercet játszottak vesztésre állva. Nem szólva arról, hogy soraikban futballozik a torna egyik legjobb játékosa, Gareth Bale, aki sokkal inkább vezéregyéniség, mint a hozzá hasonló formátumú klasszis, Ryan Giggs volt valaha a „sárkányoknál”. Ő a franciaországi napok eddigi legjobb walesi játékosa. Az első két meccsen a vállán vitte a csapatot, a legutóbbi összecsapásokon felnőtt mellé Aaron Ramsey, az Arsenal támadó középpályása, aki a legutóbbi öt walesi gólból háromban is főszerepet játszott, gólszerzőként vagy előkészítőként.

Növeli a belgák aggodalmát, hogy a két csapat azonos selejtezőcsoportban szerepelt a Franciaországba menetelés során, s az akkoriban még a FIFA-világranglistát is vezető válogatottjuk sem Brüsszelben (0-0), sem Cardiffban (0-1 a szempontjukból, Bale góljával) nem tudott nyerni a párharcban. Már Toulouse-ban is rengeteg belga biztatta a a „vörös ördögöket”, de a legcsekélyebb kétkedés nélkül állítható, Lille-ben még többen lesznek. Az ok nem elsősorban az, hogy emelkedik a tét és növekedik az izgalom – a belgák 1980-ban döntőt játszottak, de azóta egyszer sem jutottak a fináléba –, hanem maga a geográfia. Lille nagyon közel fekszik a belga–francia határhoz, a nagyváro­sok közül Brüsszel alig több mint 100, Bruges 74, Antwerpen 124, Liége 203 kilométer onnan, valamennyi út rövidebb mondjuk egy Budapest–Debrecen túránál. Fontos, hogy a „tábor” ne legyen türelmetlen. A belga válogatott a mostani tornán lőtt vagy fejelt nyolc gólja közül mindössze egy, a magyarok elleni nyitó találat esett az első félidőben. Az összes többi a második játékrészre, sőt, hétből hat az utolsó fél órára esett.

A walesieknél a legfontosabb kérdés a csapatkapitány, Ashley Williams vállának állapota, s bármilyen rosszul is festett az inkriminált testrész az északírek elleni csata végén, a hátvéd valószínűleg rendbe jön.