Sport
Már Blattert is vizsgálhatta az FBI
Labdarúgás. Az oroszországi és a katari vb után a 2010-es dél-afrikai tornával kapcsolatban is felvetődött a korrupció gyanúja
Az ABC News értesülése szerint a svájci FIFA-elnök, Joseph Blatter lemondásának legfőbb oka az lehetett, hogy kiderült, az amerikai Szövetségi Nyomozóiroda (FBI) már utána is érdeklődött. Az amerikai hírcsatorna úgy tudja, hogy a detektívek a múlt heti, zürichi letartóztatások után olyan információkhoz jutottak, amelyek szerint a világfutballt megrengető korrupciós ügyekben már a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnökének érintettsége is egyértelmű. Az ABC forrása szerint a letartóztatott FIFA-vezetők közül többen vádalku keretében terhelő vallomást tettek Blatterra.
A botrány múlt szerdán, két nappal a tisztújítás előtt robbant ki, amikor Zürichben hét magas rangú FIFA-tisztségviselőt tartóztattak le korrupció, zsarolás, csalás és pénzmosás vádjával. Velük együtt összesen tizennégy FIFA-tisztségviselőt és cégvezetőt vádolt meg az FBI bűnszövetkezet működtetésével, amelyhez több mint százötvenmillió dollárnyi vesztegetési pénz futott be. Ugyanaznap jelentette be a svájci ügyészség, hogy büntetőeljárást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari világbajnokság odaítélése kapcsán. A korrupciógyanú ellenére pénteken Blattert majdnem kétharmados többséggel újabb négy évre elnöknek választották. Közben felvetődött az is, hogy már a 2010-es vb rendezési jogát is kenőpénzzel nyerte el Dél-Afrika. Fikile Mbalula sportminiszter tegnap a kormány nevében cáfolta a vádat, hogy tízmillió dollárt fizetett volna Jack Warnernek, a FIFA korábbi alelnökének az öt évvel ezelőtti vb rendezési jogának elnyeréséért.
Navracsics Tibor sportügyekért is felelős uniós biztos egy hosszú folyamat első lépéseként értékelte Blatter lemondását. A politikus tegnapi közleményében kiemelte, hogy most egy olyan folyamatnak kell következnie, amely helyreállítja a bizalmat, és megteremti a megfelelő irányítás szilárd rendszerét a FIFA-nál. „Ezzel tartozunk a sok millió szurkolónak Európában és máshol, akik szeretik a sportot” – mondta az az uniós biztos.
Hazai és külföldi vélemények a svájci sportdiplomata távozása kapcsán
Nyilasi Tibor, az MLSZ elnökségi tagja: „Értetlenül állok az újraválasztás, majd a lemondás előtt. Szerintem nagy szerepe van a lemondásban, hogy felmerült az angolok és több európai ország esetleges bojkottja a következő világbajnokságra. Szerintem ha bebizonyosodik Blatter legközelebbi munkatársainak ártatlansága, nem kizárt, hogy fél év vagy nyolc hónap múlva újra jelölteti magát a svájci sportdiplomata.”
Michel Platini, az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA) elnöke: „Ez nehéz, bátor és a helyes döntés volt. Mindenkinek jobb így. Én korábban sikertelenül győzködtem, hogy vonja vissza jelöltségét a pénteki elnökválasztáson. Mostani lemondásának a hátterét nem ismerem.”
Rácz László volt szovjet válogatott labdarúgó: „Már régen le kellett volna mondania Blatternak. Úgy gondolom, hogy a futballnagyhatalmak nyomása miatt döntött végül is így. A világ labdarúgása csak nyer a távozásával. Michel Platini, az UEFA elnöke jó választás lenne mint FIFA-elnök, de nekem tetszik a jordán herceg, Ali bin al-Husszein is, aki dúsgazdag ember, így aztán biztos, hogy nem a saját zsebét tömné.”
Romário, a brazilok korábbi világbajnok futballistája: „Ez az utóbbi idők legjobb híre. Blatter bukása olyan szinten fogja érinteni az összes korrupt rendszert és szervezetet a világ minden táján, mint egy cunami. Nagyon remélem, hogy ez az óriási hullám elég erős lesz ahhoz, hogy elsöpörjön minden korrupt irányító szervet a futballban. Blatter eddig azt mondta, hogy semmi köze a vesztegetésekhez, de a nagy nyomással már nem tudott megbirkózni.”
Mészöly Kálmán, egykori válogatott labdarúgó, volt szövetségi kapitány: „Ismerem Blattert, hiszen világválogatott játékosként többször találkoztam vele. Jó viszonyt ápolt a magyar futballal, s főleg Szepesi Gyurinak köszönhetjük, hogy mindig szimpatizált velünk. Meglepődtem, amikor ötödszörre is jelöltette magát FIFA-elnöknek, aztán még jobban meglepődtem, amikor lemondott. Nem tudom, mi történik a háttérben, mert maga a korrupciós vád is meglepetésként ért.”
Ali bin al-Husszein herceg, Blatter legutóbbi kihívója, a jordán labdarúgó-szövetség elnöke: „Ez volt a leghelyesebb lépés az újraválasztott elnök részéről. Új választás esetén ismét megmérettetem magam.”
Franz Beckenbauer német világbajnok játékos és edző: „Túl nagy volt a nyomás a régi barátomon. Függetlenül attól, hogy ő részben hibás-e vagy sem, soha nem lelt volna békére, ha nem mond le.”
Laczkó Mihály, az MLSZ volt elnöke: „Blatter a magyar futball nagy barátja volt, legalábbis az én időmben. Nekünk nem voltak pénzügyi dolgaink egymással. Gyanús, ami most történt. Miért kellett újraválasztatnia magát, majd lemondania?”
Lennart Johansson, az UEFA egykori elnöke: „Michael van Praagnak, a holland szövetség elnökének vagy az aranylabdás korábbi portugál válogatott Luís Figónak kellene vezetnie a FIFA-t. Ők vissza tudnák állítani az emberek futballba vettet bizalmát.”
Luís Figo volt portugál futballista: „Ez nagy nap a FIFA és a futball életében. Végül csak eljött a változás. Új korszaknak kell következnie, amely a dinamizmusról, az átláthatóságról és a demokráciáról szól.”
Zico korábbi brazil futballsztár: „Nem zárom ki, hogy jelöltetem magát a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség elnöki posztjára. Az egész életem a fociról szól, simán beleférne, hogy elnökként vezessem szeretett sportágamat.”
Felemás a sajtóvisszhang
Meglehetősen ellentmondásosan fogadta a nemzetközi sajtó Joseph Blatter váratlan bejelentését, hogy a FIFA múlt héten újraválasztott elnöke lemondott, és nem tölti ki ötödik négyéves ciklusát.
Az angol The Times: „Blatter lemondása már régóta esedékes volt. Jó, hogy távozik. Az amerikai nyomozás megerősíti, hogy a FIFA a velejéig romlott, és egy ötcsillagos világban élő bűnbanda, amelyet Blatter irányított.”
A svájci Neue Zürcher Zeitung: „Feltételezések szerint Blatter nem a FIFA-béke érdekében távozik, hanem a jogi vizsgálatok elől menekül. Évek óta vádolják azzal, hogy korrupt szervezetet vezet, de bűncselekményeket eddig nem sikerült rábizonyítani.”
Az osztrák Die Presse: „A kritikusoknak egyvalamit nem szabad elfelejteniük, mégpedig azt, hogy Joseph Blatter tette a FIFA-t kétmilliárd dollár éves forgalommal rendelkező világvállalattá. Az elnök a kapcsolatépítésben, üzleti érzékben és tárgyalási módszerekben is topmenedzsernek számított.”
A francia Le Figaro: „Blatter letette a fegyvert, négy nappal az újraválasztása után. Hihetetlenül drámai fordulat.”
A spanyol El País: „A következő elnökválasztás ideális pillanat ahhoz, hogy a FIFA-t újraalapítsák. A szervezet a jövőben nem lehet a korrupció szinonimája. Nehéz lesz a FIFA menedzsmentjét megváltoztatni és egy átlátszó szervezetet kiépíteni.”