Sport

Ma kezdődik a vizes világbajnokság

Több mint 200 ország versenyzői vesznek részt a versenyen + VIDEÓ

Péntek délelőtt a szinkronúszók egyéni technikai programjával, valamint a férfi műugrók 1 méteres selejtezőjével kezdődik és július 30-áig tart Magyarország eddigi legnagyobb sporteseménye, az úszók, nyíltvízi úszók, műugrók, szinkronúszók és vízilabdázók 17. világbajnoksága. Az előzetes nevezések alapján 186 ország csaknem 2400 versenyzője vesz részt a vb-n.

szinkronúszók
A magyar szinkronúszó-válogatott tagjai a 2017-es vizes világbajnokság szinkronúszó versenyeinek helyszínén a Városligetben - MTI Fotó: Illyés Tibor 
Rekordrészvétel a magyarországi világbajnokságon

Rekordnak számít, hogy több mint 200 ország versenyzői vesznek részt a pénteken kezdődő magyarországi 17. FINA vizes világbajnokságon - jelentette be Borsa Miklós, a Bp2017 Nonprofit Kft. szóvivője a péntek délelőtti sajtótájékoztatón.

Hozzátette: a július 30-ig tartó elit vb-re 2400 versenyző és 1600 akkreditált kísérő érkezik, míg az augusztus 7. és 20. között sorra kerülő masters vb-re 12 ezer nevezés futott be.

A szóvivő kiemelte, hogy a vb-nek két, ingyenesen megtekinthető megnyitója lesz, az egyik pénteken 21 órától Budapesten, a Hotel Intercontinental előtti pesti Duna parton, a másik szombaton délelőtt Balatonfüreden. Borsa Miklós tájékoztatása szerint péntek este a fővárosi megnyitó idején a környéken teljes légtér- és hajózárat rendelnek el, így a drónozás is tilos lesz. A rendezvény miatt a belvárosban pénteken 18 órától szombaton hajnali 4-ig jelentős forgalmi korlátozásokra lehet számítani, ezért az érdeklődőket arra kérte, hogy tömegközlekedési eszközökkel, vagy kerékpárral érkezzenek, legalább egy órával a kezdés előtt.

Objektum doboz

A 2017-es világbajnokság rendezési jogát eredetileg a mexikói Guadalajara nyerte el, a vizes sportokat tömörítő nemzetközi szövetség (FINA) döntése értelmében 2011 nyarán. Budapest a 2019-es vagy a 2021-es vb házigazdájának jelentkezett, utóbbit meg is kapta. 2015. február 18-án azonban Mexikó visszalépett a rendezéstől, mert nem állt rendelkezésére a lebonyolításhoz szükséges összeg. Budapest jelezte a FINA-nak, hogy vállalná a beugró szerepét. A főváros megkapta a rendezéshez elengedhetetlen kormánygaranciát, majd 2015. március 11-én Orbán Viktor miniszterelnök, valamint Julio C. Maglione FINA-elnök aláírta a 2017-es vizes világbajnokság budapesti rendezéséről szóló megállapodást Lausanne-ban.

A verseny helyszínei
A központ a fővárosi Duna Aréna lesz, ott rendezik majd az úszók, és a műugrók versenyeit, a nyíltvízi úszók Balatonfüreden ugranak vízbe, a vízilabda legjobbjai Margitszigeten, a sportág Mekkájának is nevezett Hajós uszodában mérik össze erejüket, míg a szinkronúszók a Városligetben, a Vajdahunyad vára tőszomszédságában felállított medencében mutatják be gyakorlataikat. A világbajnokság leglátványosabb számát, az óriástoronyugrást - háttérben a Parlamenttel - a Batthyány térnél rendezik meg. Ez az egyetlen olyan versenyszám, ahol a nézők kizárólag külföldi indulókat láthatnak.

A remélt hazai éremeső csak a második héten várható, hiszen akkor kezdik meg szereplésüket az úszók; a vb-k történetében először minden számban lesz magyar versenyző. A nyíltvízi úszók küzdelmeiben sem kizárt az éremszerzés, mivel legtöbbször szoros a verseny, így gyakorlatilag bármi megtörténhet. A férfiaknál például Rasovszky Kristóf világkupa-győzelmekkel "hangolt" a vb-re, Olasz Anna pedig két éve Kazanyban a magyar küldöttség első érmét szerezte a 25 kilométeren elért második helyével.

A műugróknál és a szinkronúszóknál érmekre nem lehet számítani, de tisztes helytállásra mindenképpen, ráadásul mindkét sportág fiatal tehetségeinek karrierjében nagy lökést adhat, hogy otthon, magyar szurkolók előtt bizonyíthatnak egy világbajnokságon.

ugrótorony576x356
Szántó Éva, a szervezőbizottság ügyvezető igazgatója ugyancsak köszönetet mondott a támogatóknak, a kormánynak, a FINA-nak, s egyben jelezte, remélik, a sportolók, edzők, önkéntesek és a nézők is élvezni fogják a világbajnokságot.

Szalay-Bobrovniczky Alexandra főpolgármester-helyettes a margitszigeti szurkolói zónában rendezett sajtótájékoztatón úgy fogalmazott. „Különleges lesz ez a verseny mindannyiunk számára, hiszen végre hazai pályán, hazai közönség előtt versenyezhetnek azok a sportolóink, akikért oly sokszor drukkoltunk már más nemzetközi versenyeken”. Szurkolni pedig leginkább a versenyhelyszíneken és az Aquatics Fan Parkokban, a szurkolói zónákban lehet, ahol hatalmas kivetítőkön követhetik a látogatók a versenyeket, és ahol a közös szurkolás élményét megtapasztalva buzdíthatják a sportolókat. A Margitszigeten, a Duna Arénánál és Balatonfüreden kialakított szurkolói zónák számos családi és gyermekprogrammal, gasztronómiai finomságokkal, koncertekkel, színpadi beszélgetésekkel várják a látogatókat, akik a vizes világbajnokság sportágait bemutató és népszerűsítő interaktív játékokat is kipróbálhatják. Köztük egy virtuális ugrótornyot is, ahol élethű körülmények között tapasztalhatják meg a játékosok, milyen látvány is tárul a Batthyány téren az óriás toronyugrás ugrótornyának tetejéről a versenyzők elé. A világbajnokság iránt érdeklődők pedig már a ma 21.00 órakor kezdődő nyitórendezvény közvetítését is kényelmesen nézhetik a szurkolói zónákban.

A sajtóeseményen leleplezték Szőke Gábor Miklós szobrász világbajnokságra tervezett, hat kompozícióból álló műalkotássorozatának, a margitszigeti szurkolói zónában elhelyezett szobrát.. A hatalmas faelemekből összeálló, a vízilabdát szimbolizáló polip mellett a sorozat további darabjai is egy-egy sportágat megjelenítő ikonikus tengeri állatot formáznak. A szobrok az egyes versenyhelyszíneken tekinthetők meg. A a Városligetben egy 1500 halból álló halraj kompozíció szimbolizálja a szinkronúszást, a Duna Aréna szurkolói egy az úszókra utaló cápa, a műugrókat megjelenítő delfin és a nyíltvízi úszást szimbolizáló kékbálna szobra látható,  míg a Batthyány téren az óriás toronyugrókat formázó kardszárnyú delfin várja a látogatókat.  Szőke Gábor Miklós elmondta, az állatokban rejlő őserő, dinamizmus és a sportolói teljesítmény kapcsolata természetes. Hozzátette: „Büszke vagyok, hogy szobraim itthon és a róluk készült film segítségével világszerte hirdethetik a világbajnokságot.”

Borsa Miklós, a Bp2017 Világbajnokságot Szervező és Lebonyolító Nonprofit Kft. szóvivője a világbajnoksággal kapcsolatos legfontosabb információkat összefoglalva elmondta, bár a hivatalos nyitóünnepségre csak este kerül sor, a szinkronúszók és a műugrók már a délelőtt folyamán elkezdik a versenyt. Ennek az az oka, hogy egyes versenyszámokra rendkívül sok sportolót regisztráltak a szövetségek. A műugrók például több mint 1100 gyakorlatot mutatnak be csak a selejtezők során. Kiemelte, összesen 2400 sportoló és 1600 kísérő érkezett több, mint 200 országból – amely önmagában is rekord, hiszen soha korábban ennyi nemzet nem vett még részt vizes világbajnokságon.

A ma esti nyitóünnepég, csakúgy, mint a holnap délelőtti füredi nyitóesemény ingyenesen látogatható. A budapesti megnyitót elsősorban a pesti alsó rakpartról, a Budai Várból és az Erzsébet hídról tekinthetik meg az érdeklődők, akik 10 kivetítőn is követhetik a színpad eseményeit. A szurkolói zónák is várják az érdeklődőket. A közel kétórás, a víz és az élet, a sport és Magyarország kapcsolatát bemutató összművészeti előadásban közel 1000 fellépő, köztük táncosok, modellek, művészek, sportolók, önkéntesek vesznek részt. Az est sztárvendége Cee Lo Green lesz, aki két számot énekel . Borsa Miklós kiemelte, a nyitórendezvény biztonságos lebonyolítása megköveteli, hogy egyes útszakaszok lezárásra kerüljenek. Így ma, azaz július 14-én este 18.00 órától másnap hajnali 4 óráig lezárják – egyebek mellett – az Erzsébet hidat, a Lánchidat és az alagutat, az Ybl Miklós teret, a Fő utcát, a Clark Ádám tér és a Jégverem utca között, a Budai alsó rakpartot azon a szakaszon, amelyet érint a megnyitó, a Széchenyi felső rakpart egy szakaszát, illetve a Széchenyi teret. A szervezők kérése, hogy lehetőség szerint mindenki tömegközlekedéssel, vagy biciklivel érkezzen, hiszen korlátozottak lesznek a parkolási lehetőségek. Hozzátette, a versenyhelyszíneket is így lesz érdemes megközelíteni, a kényelmes utazás érdekében sűrűbben járnak majd a versenyek alatt a BKK járatai, köztük a metrók, a Margitszigetre közlekedő járatok. A három nagy, az adott napra érvényes jeggyel ingyenesen igénybe vehető – a Duna Plázánál, a MÜPÁ-nál, és a Műegyetemnél kialakított – autóparkolóból közvetlen járatok indulnak az egyes versenyhelyszínekre, ahol a kerékpárral érkezőket összesen 480 őrzött kerékpárparkoló várja.

Borsa Miklós kiemelte, a világbajnokságra időzítve létrejött számos, már régóta esedékes fejlesztés, amelyek évtizedeken át szolgálják majd a hazai sportéletet és a fővárosiak kényelmét. Megépült a Duna Aréna, megújult a Margitsziget és több uszoda, köztük a hajós Alfréd Nemzeti Sportuszoda, a Császár-Komjádi, a BVSC és a Palatinus és a Dagály strand is. Megépült egy gát, megújult a Népfürdő utca, ahol teljes vízvezeték és csatornacsere történt.

Kiemelkedő szerepet játszik a biztonság a nyitórendezvény és a verseny során. A megnyitó alatt teljes légtérzár lesz a színpad környékén, így a szervezők kérik, senki se próbáljon meg drónt reptetni; valamint lezárásra kerül a Duna ezen szakasza is, így a hajóforgalom is szünetel majd egy ideig. A versenyhelyszínekre a szurkolók beléptetése szigorú procedúrát jelent majd, hiszen minden látogató átesik majd egy személy, csomag és tűzszerészeti átvilágításon. A látogatók sem ételt, italt nem vihetnek be a versenyhelyszínre, valamint profi rögzítőeszközöket sem, azaz olyan kamerákat, fényképezőgépeket, amelyek cserélhető objektívvel rendelkeznek.  Ezek mellett természetesen tilosak a szúró-, vágóeszközök, az esernyők és zászlórudak. Ezeket az eszközöket természetesen a tulajdonosaik távozáskor visszakapják.

A résztvevőket, szurkolókat, látogatókat önkéntesek segítik majd a tájékozódásban, de mindenki személyre szabott információt kérhet a 17. FINA Világbajnokság Forró Dróton, a vizes VB telefonos ügyfélszolgálatán keresztül is. A 06/1/90-70-500-as számon a munkatárak angol és magyar nyelven adnak tájékoztatást a versenyekről, eseményekről, jegyekről, közlekedésről mind az elit versenyek, mind az augusztus 7-20 között megrendezett Masters viadalok alatt.

Míg az elit versenyen 2400 sportoló méri össze tudását, a Masters viadalain több mint 12 000 sportoló regisztrált, így, ha csak a számokat tekintjük, a Masters egy nagyobb rendezvény, mint az azt megelőző Elit verseny. A Masters során – az egy óriás toronyugrást leszámítva – az elit viadallal megegyező versenyszámokban mérik össze magukat a sportolók. Több mint 120 csapat jelentkezett a vízilabdaversenyre, de végül a szervezők ebben a számban maximalizálták az induló csapatok számát, de hasonlóan maximális résztvevőszám mellett indulnak az 50 és 100 méteres úszószámok, valamint a nyíltvízi úszás versenyei is. A küzdelmek ingyenes, regisztrációs jeggyel tekinthetik meg a szurkolók.

Az elit versenyek és a Masters viadalok során a látogatók egészségügyi biztonságára az Országos Mentőszolgálat ügyel, 700 mentős, mentőtiszt, orvos, ápoló fordul meg a helyszíneken, lesz olyan nap, amikor egyszerre 26 mentőautó lesz kint a helyszíneken. 

A versenyeket az MTVA közvetíti majd, amelyet egyébként a világ 55 országa vesz át.