Sport
MOB: Meg kell pályázni az olimpiát
Olimpia. A megvalósíthatósági tanulmány szerint csaknem négyszázmilliárd forint pluszt jelentene a magyar gazdaságnak a rendezés
A PricewaterhouseCoopers nemzetközi tanácsadó vállalat és magyar várostervező, mérnök és közlekedéstervező szakértő partnerei által elkészített és a MOB-közgyűlés előtt bemutatott megvalósíthatósági tanulmány szerint Magyarország képes 2024-ben olimpiát rendezni és mindezt gazdasági és sportszakmai indokokkal támasztották alá. Az 1300 oldalas tanulmány szerint – amely 2024. július 19.–augusztus 4-i időpontot javasol – egyértelmű a rendezés gazdasági előnye, lévén az olimpiából származó nemzetgazdasági többletjövedelem 1100 milliárd forintra becsülhető, míg a szükséges befektetés ennél kevesebb, 774 milliárd forint. Az esemény megszervezése segítené Magyarország felzárkózását Nyugat-Európához, a magyar életszínvonal közelítését a nyugatihoz – írják. A tanulmány szerint 2015 és 2025 között évente átlagosan a költségvetés fél százalékát tennék ki az olimpiai befektetések, így a rendezés az ország számára gazdasági-pénzügyi szempontból mindenképpen megvalósítható.
A dokumentum hét fontos gazdasági előnyt emel ki: a munkahelyteremtő hatást, az állami költségvetés olimpiai bevételeit, a gyorsabb gazdasági növekedést, a háztartások többletbevételét, a megnövekedett turisztikai bevételeket, az ország versenyképességének növekedését, az európai uniós fejlesztési források hatékonyabb felhasználását, illetve Magyarország és Budapest ismertségének és jó hírének erősödését. A tanulmány a nemzetközi kapcsolatok és viszonyok alapján úgy tartja, hogy az ország és a főváros esélyes pályázó, ráadásul „a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) Agenda 2020 reformja, a gazdaságos olimpia programja pont azzal a céllal született meg, hogy utat nyisson a Budapest méretű nagyvárosok pályázata előtt”.
A közgyűlésen először Borkai Zsolt, a MOB elnöke felidézte az olimpiai pályázat eddigi előzményeit. Emlékeztetett rá, hogy miután a Nemzetközi Olimpiai Bizottság tavaly decemberben elfogadta a hatékonyabb és a korábbinál költségkímélőbb lebonyolítást ösztönző Agenda 2020 programot, a MOB szakmai testületet hozott lére. Ezután a MOB közgyűlése február 6-i határozatában javasolta Magyarországnak és Budapestnek, hogy fontolja meg a 2024-es budapesti nyári olimpia és paralimpia megrendezését. Borkai hozzátette, hogy ezt követően széles körű szakmai és társadalmi párbeszéd kezdődött az olimpiai pályázatról, valamint szakmai konferenciasorozat is indult, amelynek legutóbbi állomása kedden Győrben volt, a következő pedig június 25-én Szegeden lesz. Ezzel párhuzamosan június 13-án kezdődik a Családi Fesztivál a Magyar Olimpiáért lakossági rendezvénysorozat. A MOB elnökének szavait követően olimpiai bajnokaink léptek a mikrofonhoz és kérték a jelenlévőket, valamint rajtuk keresztül a közvéleményt, hogy álljanak ki a budapesti olimpia megrendezéséért. A MOB közgyűlése egyhangúlag megszavazta a pályázati szándéknyilatkozat benyújtását.
Jelen volt a közgyűlésen Tarlós István főpolgármester is, aki elmondta: június 23-án a Fővárosi Közgyűlés dönt Budapest pályázatáról. A főpolgármester hozzáfűzte, meggyőződése a városvezetők igenje, és ezt követően a kormány elé kerülhet a tervezet.
Bizakodik a főpolgármester
Úgy jöttem ide, hogy kíváncsi voltam a MOB küldötteinek véleményére, arra, hogy nagy bajnokaink miként látják az olimpiai rendezésünk esélyeit. Nem csalódtam, és magával ragadott a lelkesedés. Optimista vagyok az olimpiai rendezést illetően, mert a magyar nép megérdemli, hogy megkapja ezt a lehetőséget. Előbb vagy utóbb biztos vagyok benne, hogy a nemzetközi döntéshozók is értékelni fogják azt a munkát, eredményeket, amelyet a magyar emberek, a sportvezetők és a bajnokaink elvégeztek, elértek. Reménykedem tehát, hogy a döntéshozatalkor eljön a mi napunk. (BF)