Sport
Katari a francia futball legbefolyásosabb embere
Labdarúgás. A Paris Saint-Germain számára meghozhatja a nagy áttörést a 2017–2018-as idény
Az ötvenes évek közepe óta a francia labdarúgás mindig is arra vágyott, hogy legyen egy olyan csapata, amely felülhet a kontinens futballjának trónjára. Talán ma már csak a legidősebbek emlékeznek arra, hogy a Kopa, Vincent és Piantoni köré épített Stade Reims volt az egyetlen csapat a nagy Real Madridon kívül, amely az ötvenes években kétszer is BEK-döntőt játszott. Jó két évtizeddel később, a Saint-Étienne is bejutott az első számú kupa döntőjébe, de szintén veszített. Aztán 1993-ban, a Bernard Tapie pénzéből felpumpált Olympique Marseille megtörte a jeget, s a kor legkiválóbb csapata, az AC Milan legyőzésével Münchenben megnyerte a Bajnokok Ligája döntőjét, de az égből gyorsan a földre huppant, miután a kitört vesztegetési botrány minden korábbi eredményét dózerolta. A csupán 1970-ben alapított PSG évtizedeken át azért vívott nagy harcot, hogy a futballban is Párizs legyen az ország fővárosa. Legnagyobb sikere az 1996-os KEK-döntő megnyerése volt, hazai fronton 2013-ig mindössze két bajnoki címet nyert.
Ahogyan a Manchester Citynél, a PSG-nél is az arab tulajdonosok megjelenése nyitott új korszakot: 2011-ben vásárolta meg a klubot az Oryx Qatar Sports Investments, akkor került az elnöki székbe Nasszer al-Khelaifi katari üzletember. Hatalmára és elfogadottságára jellemző, hogy tavaly a L’Équipe a francia futball legbefolyásosabb emberének nevezte, aki mások mellett Zinedine Zidane-t és Didier Deschamps-ot is megelőzi. A PSG korábban is szerződtetett világklasszisokat, elsősorban Brazíliából, ilyen volt Raí vagy Ronaldinho is. Ám al-Khelaifi érkezése óta irdatlan összegeket költ a klub, olyan játékosokat igazolva, mint Thiago Silva, Zlatan Ibrahimovic, Edinson Cavani és Ángel Di María. (Silva 2012 óta betölti a csapatkapitányi tisztet, a tavaszi idény végéig megelőzi majd ebben a tekintetben a hetvenes–nyolcvanas évek kiválóságát, Dominique Bathenay-t, ő lesz az a játékos, aki a PSG történetében a legtöbbször viselte a kapitányi karszalagot.)
A 2015–2016-os esztendő már hozott néhány rekordot, minden sorozatot figyelembe véve 143 gólt szerzett, ezekből 102-t a bajnokságban. Ám, részben talán Zlatan Ibrahimovic távozása miatt is, idén tavasszal elveszítette a Monacóval szemben a bajnoki címet. A tulajdonosváltást követő teljes idényekből az volt az első, amelyet nem zárt bajnoki címmel a PSG, a Francia Kupában ellenben sorozatban harmadszor nyert. Nemrégiben egy elemzés azt írta, semmi sem tett jobbat a PSG-nek, mint a 2017-es bajnoki botlás, mert ez újabb erősítésekre sarkallta a tulajdonosokat. Érkezett Neymar, érkezett Mbappé, előbbit a világ harmadik játékosának választották idén ősszel, utóbbi éppen szerdán lett az év legjobb fiatal francia játékosa Anthony Martial előtt. A PSG megdöntötte a BL-ben a csoportmérkőzések gólrekordját, s egyetlen botlástól eltekintve, szárnyal a francia élvonalban. A tavasszal, amikor hazai pályán kiütötte a Barcelonát, mindenki arról beszélt, a párizsiak szintet léptek, a legszűkebb elitbe kerültek. A Camp Nouban elszenvedett történelmi vereség ezt kiradírozta a papírokról. Februárban jön az újabb lehetőség, a Real Madrid elleni BL-nyolcaddöntő. Ha kiesik a csapat, mit sem ért a nagy bevásárlás. Ám ha kiejti a kétszeres címvédőt, tényleg belép az elitklubba.