Sport

Issa Hayatou vette át a FIFA elnöki posztját

Labdarúgás. Kilencven napra felfüggesztették Sepp Blattert, Michel Platinit és Jerome Valckét – tagadják a korrupciós vádakat

A Nemzetközi Labdarúgó-szövetség etikai bizottsága kilencven napra felfüggesztette tisztségéből Sepp Blattert, a FIFA elnökét, Michel Platinit, az UEFA elnökét, a FIFA alelnökét, valamint a korábban menesztett Jerome Valckét, a szervezet főtitkárát.

Platini és Blatter 20151009
Platini és Blatter. A kéz kezet mos elvét követhették (Fotó: Reuters)

Az elnökjelölt dél-koreai Csung Mong Jun hatéves eltiltást és százezer svájci frankos büntetést kapott. A döntés értelmében a FIFA-t az egyik alelnök, a kameruni Issa Hayatou vezeti.

Mint ismeretes, a májusban rendezett FIFA-kongresszus előtt robbant a bomba, amikor is amerikai kérésre a svájci hatóságok a FIFA hét vezetőjét őrizetbe vették, hét volt tisztviselő ellen pedig nemzetközi körözést adtak ki. Az amerikai vádak szerint Dél-Afrika lefizette a FIFA vezetőit a 2010-es világbajnokság rendezésének elnyeréséért, amit a dél-afrikai sportminiszter természetesen tagadott. Ugyanakkor a svájci ügyészség több szálon is nyomozást indított a 2018-as oroszországi és a 2022-es katari vb-vel összefüggésben, mindkét helyszínnel kapcsolatban vesztegetést gyanítanak.

Sepp Blatter a tisztújító kongresszuson tartott beszédében kiemelte, hogy harcol a korrupció ellen, és megígérte a FIFA belső megújítását. A tizenhét éve elnökösködő Blattert a kongresszuson az UEFA nem támogatta, ám ennek ellenére, mivel bírta az afrikai, ázsiai és latin-amerikai szövetségek támogatását, nagy fölénnyel újra megválasztották. Igaz, június 2-án lemondott posztjáról, mondván, a február 26-ra kiírt rendkívüli tisztújító kongresszusig ügyvivőként látja el a FIFA elnöki teendőit. Ám a kedélyek azóta sem csitultak. A FIFA legnagyobb szponzorai, támogatói egyre-másra hátat fordítottak a szövetségnek, és jelezték, hogy amíg Sepp Blatter irányítja a FIFA-t, tárgyalni sem hajlandók az esetleges visszatérésről. A nagyvállalatok tehát kiszálltak, de még az ENSZ is állást foglalt az ügyben, mondván, hogy a történtek miatt felülvizsgálhatja együttműködését a futballszervezettel.

Szeptember végén a svájci államügyészség eljárást indított Blatter ellen korrupció gyanújával, mégpedig egy 2005-ös televíziós jogdíj miatt. Pár nappal később újabb bomba robbant, kiderült, hogy Michel Platini ellen is nyomozás indult, miután bebizonyosodott, hogy 2011 februárjában eddig tisztázatlan okokból kétmillió frankot kapott Blattertől. Ezzel Platini alighanem végérvényesen elvesztette azt az esélyét, hogy a FIFA következő elnöke legyen, pedig egy hónapja még őt emlegették első számú utódként. Természetesen nem meglepő, hogy mindegyikük, Blatter, Platini és Valcke is tagadja, hogy bármi törvénybe ütközőt tett volna.