Huszonhét méterről vetik magukat a mélybe

17. FINA világbajnokság. Kelemen Ildikó biztos abban, hogy egyetlen óriás-toronyugróban sincs szemernyi félelem sem, sőt kifejezetten élvezik a versengést

A pénteki versenynap egyik látványossága az óriás-toronyugrók versenye volt a Batthyány térnél felállított építményről. Kelemen Ildikóval, akinél többször senki sem érdemelte ki itthon az Év műugrónője címet, a különleges sportágról beszélgettünk.

toronyugró 20170728
A budapesti világbajnokság legextrémebb számában pénteken a hölgyek egy sorozatot ugrottak, a versenyben a németAnna Bader kis különbséggel megelőzte az ausztrál Ifflandot és a mexikói Jiménezt. A férfiaknál két sorozat után a nagy esélyes amerikai Gary Hunt vezet a cseh Navratil és a kolumbiai Gomez előtt (Fotó: Hegedüs Róbert)

– Előny vagy inkább hátrány a versenyzőknek, hogy – a világbajnokságok történetében először – Budapesten nem természetes vízbe, hanem medencébe ugranak?

– Eleinte fura lehetett az ugróknak a vízbe érés, de biztos vagyok benne, hogy mindenkit kárpótol a csodálatos környezet. A Parlamenthez hasonló háttér nem nagyon volt eddig.

– Miért kötelező lábbal érkezni a vízbe?

– Elsősorban biztonsági okból, hiszen a nőknek húsz, a férfiaknak huszonhét méter magasból leugrani már azért is veszélyes, mert az érkezéskor nagyon nagyot üt a víz.

– Nem félnek a versenyzők ilyen magasról leugrani?

– Nem. Az biztos, hogy senkiben nincs szorongás. Sőt, ismerve jó néhányukat, mondhatom azt is, kifejezetten élvezik a dolgot. Ez az életük, így szeretnek élni.

– Mi, magyarok sok mindent szeretünk kipróbálni, miért nincs honfitársunk az indulók között?

– Nagyon fiatal sportág ez még. Az óriás-toronyugrás csupán 2013 óta szerepel a vb-n. Talán ez lehet a magyarázat arra, hogy nem találkozhatunk magyar versenyzővel. De nem tartom kizártnak, hogy részben azért is, mivel itt Budapesten ilyen hírverése van a szakágnak, néhányan nálunk is kedvet kapnak hozzá. De ez azért kicsit odébb van.

– A versenyzők hol tudnának gyakorolni?

– Olyan uszodákban, amelyekben van műugrómedence és van torony. Kétségtelen, hogy ott sincs húszméteres, és pláne nincs huszonhét méteres torony, de azért a stílust, a technikát tudják gyakorolni.

– Mire figyel leginkább a hét pontozóbíró?

– Az ugrások minőségére, arra, hogy a levegőben mutatott mozgást mennyire feszesen adják elő, és mennyire billen meg valaki ugrás közben a levegőben. Ebből születnek a pontok.