Sport
Hat gól és klubcsúcs Kijevben
Labdarúgás. Kikapott, de továbbjutott a Benfica
González (balra) szerezte a Kijev negyedik gólját (Fotó: Reuters/Valentyn Ogirenko)
Ha csupán egyetlen mérkőzés erejéig is, de visszatértek a régi idők Kijevbe. Mintha még mindig az európai futball nagyhatalmai közé tartozna a Dinamo, mintha még mindig az Ezredes, Valerij Vasziljevics Lobanovszkij irányítaná a csapatot. Hajdanán a hetvenes évek közepe – KEK-győzelem, sajnos éppen a Ferencváros ellen, majd Szuperkupa-győzelem –, majd a nyolcvanas évek dereka – újabb KEK-győzelem, világklasszisokkal – rengeteg örömöt adott arrafelé, a következő két évtized kevesebbet. Nem feledve, hogy 1999-ben BL-elődöntős volt a fiatal Andrij Sevcsenko köré épített csapat.
Az utóbbi években, ha el is jutott a Dinamo a BL főtáblájára, rendszerint a vert mezőnyben végzett. Az idén ősszel is, hiszen már a keddi találkozó előtt eldőlt, hogy még az Európa-liga-szereplést jelentő harmadik helyet sem érheti el. Mégis komolyan vette a búcsút, s az este legnagyobb meglepetését okozva, története legfölényesebb győzelmét érte el. A Dinamo Kijev korábban egyszer sem nyert 6–0-ra. Szembetűnő az utóbbi évek kereteihez képest, hogy most kevesebb a légiós, a két korábbi kiválóság, Olekszij Mihajlicsenko sportigazgató és Szerhij Rebrov edző elsősorban az ukrán játékosokra épít. A teljes keretben hat külföldi játszik, köztük a horvát válogatott Domagoj Vida, a paraguayi, hazájában legutóbb az év futballistájának választott Derlis González, valamint a fehérorosz Mikita Korzun, a brazil Danilo Silva és Júnior Moraes, valamint a portugál Vitorino Antunes.
Ha a keddi fél tucat gól nem is jelenti egy új korszak kezdetét Kijevben, azt jól mutatja, akadnak még nagyon tehetséges játékosok arrafelé. A Bajnokok Ligájának feltétlenül jót tesz egy-egy ilyen bravúr, kár lenne, ha csak a kontinens szűk részére korlátozódnának a rekordok, a sikerek.
A nap másik meglepetését a Paris Saint-Germain okozta, amely hazai pályán csak döntetlent ért el a bolgár Ludogorec ellen, s ezért az A csoportban csak második lett. A párizsi klub elnöke, Nasszer al-Helaifi nem titkolta: „Rendkívül csalódottak vagyunk mind a keddi végeredmény, mind a teljesítményünk miatt. Sokkal többet vártam a játékosoktól.”
Bajnokok Ligája, csoportkör, 6. (utolsó) forduló
A csoport: FC Basel–Arsenal 1-4, Paris Saint-Germain–Ludogorec 2-2. A csoport végeredménye: 1. Arsenal 14 pont, 2. PSG 12, 3. Ludogorec 3, 4. Basel 2. B csoport: Dinamo Kijev–Besiktas 6-0, Benfica–SSC Napoli 0-2. A csoport végeredménye: 1. Napoli 11 pont, 2. Benfica 8, 3. Besiktas 7, 4. Dinamo Kijev 5. C csoport: FC Barcelona–Borussia Mönchengladbach 4-0, Manchester City–Celtic 1-1. A csoport végeredménye: 1. FC Barcelona 15 pont, 2. Manchester City 9, 3. Mönchengladbach 5, 4. Celtic 3. D csoport: Bayern München–Atlético Madrid 1-0, PSV–Rosztov 0-0. A csoport végeredménye: 1. Atlético Madrid 15 pont, 2. Bayern München 12, 3. Rosztov 5, 4. PSV Eindhoven 2.
Arda Turan és Pérez mesterhármasa
A Barcelona tartalékos összeállításban, de Messivel a fedélzeten négy gólt lőtt a Mönchengladbachnak. Az argentin tíz góllal zárta az őszt, s csak eggyel maradt el Cristiano Ronaldo rekordjától. Arda Turan most mesterhármast lőtt, ez volt eddig a legjobb meccse a katalánoknál. Nemzetközi kupamérkőzésen egy gólnál többet eddig csak a Galatasaray színeiben szerzett. Az Arsenal spanyol csatára, Lucas Pérez is háromszor talált a kapuba. A nemzetközi porondon gólt nem szerzett. Az „ágyúsoknál” eddig kevés játéklehetőséget kapott, sőt ez volt az első BL-mérkőzése. Szeptemberben a ligakupában kettőt lőtt a Nottinghamnek.