Sport
Fradi kontra UEFA: „A döntés meglepő, de formailag minden bizonnyal szabályos”
Mégis játszania kell az FTC-nek a BL-selejtezőben – a Slovan hátvédje szerint simán továbbjutnak a zöldek
Orosz Pál: Ellentétes információt kaptunk
A kérdés persze az, hogy sportszakmailag ilyen rövid idő alatt hogyan lehet felkészülni egy új ellenfélre. Thomas Dolléknak nem lesz könnyű dolga, hisz bár játékerő alapján valóban a Fradi az esélyes, a tavalyi Zeljeznicar elleni fiaskó még élénken élhet a játékosok fejében. A zöld-fehérek honlapján csütörtökön megjelent egy interjú Orosz Pállal, az FTC Labdarúgó Zrt. vezérigazgatójával, aki döbbenten vette tudomásul az UEFA ítéletét. „A Skenderbeut már a sorsolásnál, a kivetítőn megjelölték egy csillaggal. Pontosan azért, mert kétséges volt, hogy kap-e játéklehetőséget. A sorsolást Michael Heselschwerdt, az UEFA klubversenyekért felelős vezetője (UEFA Head of Club Competitions) végezte. Miután vége lett az eseménynek, Kubatov Gábor elnök úrral odamentünk hozzá a pulpitushoz, és megkérdeztük, hogy ebben a helyzetben mire számíthatunk. Arról tájékoztatott minket, hogy mivel megtörtént a sorsolás, ezért, ha ki is zárják a Skenderbeut, másik ellenfelet nem fogunk kapni. Abban az esetben, ha a Skenderbeut eltiltják, akkor játék nélkül jutunk a harmadik fordulóba. Ez egy személyes beszélgetés volt. Tehát nem valaki hallott valamit, ami alapján ezt gondoltuk, hanem közvetlenül kaptuk az információt. Mi ebben a hitben voltunk egészen addig, amíg meg nem kaptuk róla az e-mailt, hogy mégis játszanunk kell” – fogalmazott a klubvezető.
Az ügyben nem várható fellebbezés – állítja Wenczel Kristóf, sportjogász. „A Fradinak már csak az idő rövidsége miatt sincs módja fellebbeznie. A rendkívüli bizottság (Emergency Panel) döntését a soron következő végrehajtó bizottsági ülésen kell megvitatni. Az pedig valószínűleg csak a mérkőzést követően ül össze legközelebb” – fogalmazott a szakember, majd hozzátette: „A döntés meglepő, de formailag minden bizonnyal szabályos. Az, hogy az UEFA rendkívüli bizottságát kellett összehívni az ügyben egyrészt arra utal, hogy nem számítottak a CAS döntésére, melyben fenntartották a Skënderbeu kizárását. Másrészt pedig azt szűrhetjük le, hogy az esetre nincs semmilyen szabály, vagy automatizmus, ami bármit előírt volna.”
Az albán lobbi is közrejátszhatott
Wenczel Kristóf elmondta, a Ferencvárosi Torna Club vezetése nem hibáztatható azért, mert nem készültek fel erre a döntésre. „A Fradi nyilván körültekintően járt el. A selejtező sorsolását követően Orosz Pál lenyilatkozta, hogy beszélt az albánok és az UEFA képviselőivel is, akik arról tájékoztatták, hogy amennyiben kizárják a Skënderbeut, akkor játék nélkül juthatnak tovább a zöldek. Nem nagyon lehetett készülni ezzel ellentmondó döntésre...”
A kissé ad hoc-jellegű ítélettel az albánok mindenképpen jól járnak. A hattárben az ország lobbija mellett az UEFA azon motivációja is állhat, mely alapján a Bajnokok Ligája részvételhez minden országnak meg kell adni a lehetőséget.
„Két dolgot lehet sejteni a háttérben. Egyrészt az albán lobbit – kimaradni az Bajnokok Ligájából nagy hátrány egy ország futballjának pénzügyi-, koefficiens-, vagy éppen a médiamegjelenés szempontjából is. Másrészt az UEFA valószínűleg úgy gondolta, hogy a BL presztízsét akár az Európa-liga rovására is meg kell védeni. Azaz, inkább a második számú kupasorozat sérüljön, mint az első. Persze erősen megkérdőjelezhető, hogy ez sikerült-e elérniük” – tette fel a költői kérdést Wenczel Kristóf.