Sport

Éremeső a rövidpályás gyorskorcsolya-vb-n

Ezüstérmes a magyar női, bronzérmes a férfi váltó - Liu Shaoang ezüstérmes 1000 méteren

A magyar női váltó vasárnap sporttörténelmi sikert ért el a rotterdami rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokságon azzal, hogy a második helyen végzett. A férfi váltó bronzérmet szerzett és Liu Shaoang is ezüstöt nyert.

A Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Heidum Bernadett, Keszler Andrea összeállítású csapat a kínai négyes mögött lett ezüstérmes, s ezzel Magyarország első vb-érmét nyerte ebben a számban.

A magyarok szinte az egész versenyben harmadik helyen haladtak közvetlenül a kínaiak és a hollandok mögött, azonban utóbbiak egyik embere elesett az utolsó körökben. A bronzérmet Japán szerezte meg.

Bronzérmes a férfi váltó

A Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor és Burján Csaba alkotta magyar férfi váltó bronzérmet szerzett a rotterdami rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokság vasárnapi napján.

A Liu Shaolin Sándor, Liu Shaoang, Knoch Viktor és Burján Csaba alkotta négyes sokáig az élen haladt a döntőben, azonban a végén valamennyi ellenfele megelőzte, így negyedikként ért célba, de az oroszok kizárása miatt végül harmadik lett Hollandia és Kína mögött.

A magyar küldöttség így két ezüst- és egy bronzéremmel zárta a rotterdami vb-t.

Liu Shaoang ezüstérmes 1000 méteren

Liu Shaoang megszerezte Magyarország első érmét a rotterdami rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokságon, mivel az 1000 méter vasárnapi döntőjében második lett. A 19. születésnapját hétfőn ünneplő magyar sportoló a szám világkupa-győzteseként az 500-on és 1500-on is bronzérmes dél-koreai Szeo Ji Ra mögött szerezte meg az ezüstérmet. A tavalyi vb-t egy-egy ezüsttel és bronzzal záró Liu Shaoang mostani érmével szerepelhet a 3000 méteres szuperdöntőben is.

A táv további magyar szereplői közül Liu Shaolin Sándor a B döntőt megnyerve hatodik lett, míg a szintén kisdöntős Jászapáti Petra hetedikként zárt, Knoch Viktor pedig 20. lett, mivel a negyeddöntőben kizárták.

A férfiaknál Knoch Viktor lépett elsőként jégre a negyeddöntőben. A táv elején hátul korcsolyázott, majd kívülről előretörve előbb a negyedikre jött fel, s amikor ugyanígy a holland Daan Breeuwsmát előzte meg, akkor a két versenyző összeért, riválisa pedig elesett. Mivel a hajrában az élen haladó, 1500 méteren aranyérmes dél-koreai Szin Da Vun magától elesett, így Knoch a biztos továbbjutást jelentő második helyen ért célba. Csakhogy a zsűri hosszas tanácskozás után szabálytalannak vélte az előzését, a hollandot pedig továbbjuttatta. Knoch lefelé tartott hüvelykujjával jelezte, nem ért egyet az ítélettel.

A Liu-fivérek az 500 méter szombati világbajnokával, Sjinkie Knegttel kerültek azonos futamba. Eleinte a hazai közönség által hajtott holland vezette a kvintettet, de Liu Shaolin féltávnál megelőzte, míg öccse Liu Shaoang az utolsó pozícióból kívülről előzve jött fel negyediknek. Knegt néhány körrel a vége előtt kisodródott, ezt kihasználva pedig a junior világbajnok Liu Shaoang feljött harmadiknak. Liu Shaolin futamgyőztesként lépett tovább, míg öccse az idejének köszönhetően, mivel a négy harmadikból a legjobb kettő is elődöntőbe került, ráadásul az egyik legnagyobb rivális Knegt búcsúzott.

A legjobb 12-t felvonultató elődöntőben Liu Shaoang a mezőny közepén utazott, majd remek ritmusváltással az egyik egyenesben elhúzott az 1500 méteren ezüstérmes kanadai Samuel Girard, illetve Breeuwsma mellett, azonban előbbi akkorát taszított rajta, hogy épphogy vissza tudott jönni a kanyarig a pályára, de így kilökte a hollandot. A zseniális manőver után az első helyen haladt, azonban a hajrára elfáradt, így az olimpiai, világ- és Európa-bajnok orosz Szemen Jelisztratov és a tavalyi összetett világbajnok kínai Han Tien-jü is megelőzte.

A zsűri percekig tartó tanácskozás után a kanadait kizárta, míg a 19 éves magyar junior világbajnokot az A döntőbe juttatta. A 21 esztendős bátyja sokáig remekül állt, vezette futamát, de előbb a háromszoros olimpiai bajnok Charles Hamelin korcsolyázta körbe, majd az utolsó kanyarban két dél-koreai is, így tulajdonképpen az utolsó métereken bukta el a finálét, helyette csak a kisdöntő jutott neki.

A B fináléban a tavaly 500-on aranyérmes Liu Shaolin öt körrel a vége előtt az élre állt, s ezt a pozíciót már nem engedte át a dél-koreai Li Dzsung Szunak és az amerikai JR Celskinek sem, azaz 1500 méter után ismét hatodik lett.

A döntőben a szám Eb-ezüstérmeseként Liu Shaoang kívülről rajtolt, de fantasztikusan indult el, már az első kanyart a második helyen vette be, kisvártatva pedig az élre állt. Nagy tempót diktálva egészen a végéig vezette a futamot, de Szeo Ji Ra kívülről megelőzte. Az utolsó körben nem volt esélye, hogy visszavegye a vezetést, inkább a második hely megtartására koncentrált a kanadai Charles Hamelin szorításában. Liu Shaoang két karját levegőbe csapva jelezte a célba érkezéskor, hogy boldog a megszerzett éremmel.

A nőknél Jászapáti Petra folytatta remek szereplését, mindössze 18 évesen sikerrel vette a negyeddöntőt. Hatfős futamában eleinte az utolsó helyen korcsolyázott, de aztán apránként egyre feljebb tört. Már a harmadik pozícióért csatázott, amikor az orosz Jekatyerina Konsztantinova elcsúszott és magával sodorta a szegedi versenyzőt. A bukás szerencsétlen volt, mert előbb Jászapáti ütközött a gumifalnak, majd nekisodródott az orosz is. Az 1500-on B döntős magyar sportoló karját fájlalva korcsolyázott a célba, de annak örülhetett, hogy a zsűri továbbjuttatta.

Jászapáti ötfős elődöntőjében már az elejétől elképesztő iramban korcsolyáztak, így a versenyzők libasorban haladtak egymás mögött, a nagy tempó miatt szinte esély sem volt előzési kísérletre. A magyar lány végül megelőzte a világ- és 25-szörös Európa-bajnok olasz Arianna Fontanát, aki a végére elkészült az erejével.

A kisdöntőben egy-egy kínai és dél-koreai ellenféllel kellett megküzdenie a magyarnak, aki az első körök lassú tempóját az utolsó helyen töltötte, de egy jó ütemű ritmusváltással megelőzte Kuo Ji-hant. A kínai végig nagy erőket mozgósított, hogy visszaszerezze pozícióját, s végül az utolsó kanyarban ez csak szabálytalankodva sikerült neki, így kizárták, Jászapáti pedig hetedik helyen végzett.

A győzelmet fantasztikus hajrával is előzéssel Liu Shaolin párja, a brit Elise Christie szerezte meg, aki 1500 után második aranyát nyerte Rotterdamban. Mögötte 500 és 1500 után harmadik ezüstjét gyűjtötte be a kanadai Marianne St-Gelais. Harmadikként a hazai szurkolók örömére Suzanne Schulting zárt.

Eredmények
Férfi 1000 m
1. Szeo Ji Ra (Koreai Köztársaság) 1:25.550 perc
2. Liu Shaoang 1:25.732
3. Charles Hamelin (Kanada) 1:25.829
...6. Liu Shaolin Sándor
...20. Knoch Viktor

Női 1000 m
1. Elise Christie (Nag-Britannia) 1:30.818 perc
2. Marianne St-Gelais (Kanada) 1:31.145
3. Suzanne Schulting (Hollandia) 1:31.597
...7. Jászapáti Petra
...27. Keszler Andrea

Liu Shaoang ötödik összetettben

Liu Shaoang ötödik helyen zárt összetettben a rotterdami rövidpályás gyorskorcsolya-világbajnokságon. A  magyar versenyző valószínűleg a váltóra tartalékolva nem hajtotta ki magát a 3000 méteres szuperdöntőben, amelyet az ötödik helyről várt. A junior világbajnok olyannyira nem versenyzett, hogy sem a részhajrákra nem sprintelt, sem az élbollyal nem tartott, egyszerűen csak lekorcsolyázta a távot, több mint egyperces hátránnyal ért célba. Ennek ellenére a tavalyi ötödik helye után - aminek megtartását jelölte meg céljaként a vb előtt - idén is ötödik lett.  A győzelmet a szuperdöntőben második dél-koreai Szeo Ji Ra szerezte meg, aki minden távon dobogós lett, 1000 méteren éppen Liu Shaoang előtt győzött. A szuperdöntőben Sjinkie Knegt futamgyőzelmével feljött a második helyre, harmadikként a kanadai Samuel Girard zárt. A tavaly bronzérmes Liu Shaolin Sándor 10., Knoch Viktor pedig 11. lett.

A nőknél kilencen szerepeltek a 3000 méteres szuperdöntőben. Liu Shaolin Sándor brit párja, Elise Christie két aranyérme után ebben harmadikként ért célba, ami elég volt ahhoz, hogy összetettben is élen végezzen, azaz harmadik diadalának örülhetett. A három ezüstje után a negyediket is megszerezte a kanadai Marianne St-Gelais, míg harmadikként a futamot megnyerő dél-koreai Sim Szuk Hi zárt. Jászapáti Petra 11. helyen végzett, míg Keszler Andrea 29. lett.

Eredmények
Férfi összetett
1. Szeo Ji Ra (Koreai Köztársaság) 81 pont
2. Sjinkie Knegt (Hollandia) 73
3. Samuel Girard (Kanada) 37
...5. Liu Shaoang 26
...10. Liu Shaolin Sándor 7
11. Knoch Viktor 7

Női összetett
1. Elise Christie (Nagy-Britannia) 89 pont
2. Marianne St-Gelais (Kanada) 68
3. Sim Szuk Hi (Koreai Köztársaság) 52
...11. Jászapáti Petra 2
...29. Keszler Andrea