Sport

Dobogós helyen a magyar válogatott

XXXI. nyári játékok. Három arany-, egy ezüstérem lett Hosszú Katinka olimpiai mérlege – Javított Cseh László 100 méter pillangón

Több mint háromszor annyi érmet nyertek úszóink a riói medencében, mint négy éve a londoni olimpián. Csapatunk a három arany-, két ezüst- és két bronzérmével Japánt, Nagy-Britanniát és Kínát megelőzve, az Egyesült Államok és Ausztrália mögött a harmadik helyen végzett az úszás éremtáblázatán.

Cseh László 20160815
A negyedik olimpiáján a negyedik ezüstérmét nyerte Cseh László (Fotó: Reuters - Balogh László)

Remekül hajráztak úszóink a riói Olimpiai Uszodában, ahol Cseh László hosszú és sikeres pályafutása 70. érmét nyerte a 100 m pillangó döntőjében – olimpiákat, világ- és Európa-bajnokságokat beleértve. Világbajnokunk a 200 m pillangó csalódása után – világranglista vezetőként csak hetedik lett – a rövidebb távon 51.14 másodperces idővel csapott célba, csakúgy mint a szám háromszoros címvédője, az amerikai Michael Phelps, illetve a világbajnok dél-afrikai Chad Le Clos. Hármas holtversenyre eddig nem volt példa az olimpiai úszóversenyek történetében, a fölényesen győztes szingapúri Joseph Schooling pedig hazája első ötkarikás aranyérmét szerezte.

„Az utolsó döntőmben kiderült, hogy fizikálisan nem volt baj – magyarázta Cseh László. – Az pedig, hogy egy ilyen kétszáz pillangó után ezüstérmet tudtam nyerni százon, nagyon jót tesz a lelkemnek. Tény, úgy jöttem ki, hogy meglehet az aranyérem, de azért vagyunk emberek, mert hibázunk, és nem ismerünk fel dolgokat. Ezzel az éremmel mindenképp maradt motiváció a jövő évi budapesti vb előtt. A technikámról is kiderült, nem eléggé acélos, és fejben is jobban össze kell szednem magam, hogy az se viseljen meg, ha egy zongora esik rám. ”

Hosszú Katinka is „jubilált”, pályafutása 60. érmét nyerte a 200 m hát döntőjében, amelyben csupán hat századdal maradt le a bajnoki címről, a hajrában elképesztő sebességre felpörgő amerikai Maya DiRado néhány centivel előbb érkezett a falhoz. Ebben közrejátszott, hogy világbajnokunk egy nagyon erőltetett menet végén érthetően elfáradt, hiszen a váltóval együtt tizenháromszor rajtolt Rióban, ahol három arany- és egy ezüstérmet nyert. A négy dobogós helyezésével a Vasas versenyzője az olimpiai egyéni éremtáblázatán az amerikai Michael Phelps (5 arany, 1 ezüst) és Katie Ledecky (4 arany, 1 ezüst) a harmadik helyen áll úgy, hogy úszónk mind a négy érmét egyéni számban nyerte.

Kapás Boglárkáról a 800 m döntője után kiderült, hogy nem csupán remek úszó, hanem profi nyilatkozó is. Európa-bajnokunk újabb országos rekordot úszva harmadik lett a világcsúccsal első Katie Ledecky és a második brit Jazmin Carlin mögött. A fárasztó úszás után, a medencéből kiszálló Kapás könnyeivel küszködve is elmondta: „Bár csak két tizedre voltam az ezüsttől, de ez most egyáltalán nem érdekel. Amiért jöttem, azt megszereztem, egy sportolóval ez a legnagyobb dolog, ami történhet! Szeretném megköszönni azoknak, akik ide juttattak, elsősorban szüleimnek és edzőimnek. Virth Balázsnak, Kovácshegyi Ferencnek és Széles Sándornak, akik nagy profizmussal végezték a dolgukat, és elhitették velem, hogy képes vagyok az éremszerzésre.”


Mától már Tokióra készül a bajnoknő

A négy évvel ezelőtti csalódás után – 400 méter vegyesen negyedik, 200 méter vegyesen pedig csak nyolcadik Londonban – Hosszú Katinka edzőt váltott, s azóta egykori klubtársa, az amerikai Shane Tusup irányítja a felkészülését, akinek a felesége is lett. „Az elmúlt négy évben erre tettünk rá mindent. Az embereknek, amikor azt mondják, őrültek vagyunk, valószínűleg igazuk van, mert ezért a célért akár a tűzön is keresztül mentünk volna. Hihetetlen, hogy minden így összejött – nyilatkozta a Vasas versenyzője. Hozzátette, hiába a három arany- és az egy ezüstérem, az olimpiával kapcsolatban továbbra is vegyesek az érzelmei: „Az életemet gyakorlatilag négyéves, olimpiai szakaszokra lehet bontani, hiszen a pekingi játékok után mentem ki az Egyesült Államokba tanulni, majd London után tértem vissza.” Hosszú egyik nagy álma vált azzal valóra, hogy 400 méter vegyesen most Rióban megdöntötte a kínai Je Si-ven 4:28.43 perces rekordját. „Ilyen kiemelkedő eredményhez minden apróságnak össze kellett jönnie. Például az uszodában meleg volt, én pedig akkor vagyok a legjobb, ha már a rajtkövön állva izzadok, ez is bejött, egyszerűen az én napom volt.” Az utolsó döntőjében Hosszú attól a Maya Diradótól kapott ki, akivel korábban az amerikai egyetemen együtt készült.  „Valóban elfáradtam a végére, nagyon sokszor úsztam, ez pedig érzelmileg is rengeteget vett ki belőlem. Dirado egészen más érzelmekkel állt hozzá, mivel nem volt még egyéni aranya, ráadásul élete utolsó úszására állt fel. Ugyanakkor tudom, hogy jobb idő van bennem, de azért a 2:04 alatti időért még rengeteget kell dolgozni” – jegyezte meg Hosszú, aki azt is elárulta. „Nincs megállás, hétfő reggel hatkor edzés. Elkezdem a felkészülést a következő olimpiára. (MS)


5 perces interjú: Hargitay András, a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya

– Elégedett?

– Igen, de… Büszkék lehetünk arra, hogy az egész világon űzött alapsportágban hét érmet nyerve a harmadik helyen végeztünk az éremtáblázaton. Ez a magyar úszósport második legsikeresebb olimpiája, csak 1992-ben nyertünk több érmet, amikor Egerszegi Krisztina három, Darnyi Tamás két aranyat szerzett. Ugyanakkor lehetett volna most is jobb a mérlegünk, ha néhány éremesélyes versenyzőnk, Gyurta Dániel, Verrasztó Dávid és Cseh Laci kétszázon jobban szerepel.

– Érmeink több mint a felét Hosszú Katinka nyerte.

– Ő százszázalékosan valóra váltotta esélyeit. Négy éve Katinka Shane Tusup irányításával egy új úton indult el, amelyről már a korábbi világversenyeken is kiderült, hogy nagyon eredményes. Most ezt az olimpián is sikerült bizonyítani. Úgy látom Katinka és Shane az úszásban és a magánéletben is nagyon egymásra találtak. A sikerük önmagáért beszél.

– Hogyan sikerült Cseh Lászlónak kiúsznia a hullámvölgyből?

– Laci sportolói nagyságát mutatja, hogy ez sikerült neki. A százon nyert ezüstérme jelzi, fizikailag jó formában van, hiszen olyan nincs, hogy a hét elején gyengén, a végén pedig kiemelkedően úszik valaki. Ugyanakkor sajnálom, hogy kétszázon rosszul úszott, mert fel volt készítve a győzelemre is.

– Számított arra, hogy Kapás Boglárka érmet nyer nyolcszázon?

– Igen, mert Boglárka nagyon sokat fejlődött, országos csúcsokat úszott. Kiváló eredménye mellett nagyon kedves teremtés, ő a csapatunk mindig mosolygós tündérkéje.