Divatba jött a hajrágól a futball-Eb-n
UEFA EURO 2016. Szidták, majd a végén ünnepelték Roy Hodgson kapitányt a szurkolók, mert jól cserélt a Wales elleni rangadón
![Forrás: mh Sturridge](https://static.magyarhirlap.hu/mh/webimage/4/5/4/0/8/wimage/sturridge.jpg)
Az Anglia–Wales csata második félidejének elején sok minden járt a tudósító, s mint utóbb kiderült, jó néhány szurkoló fejében. Brych, a német bíró nem adott meg az angoloknak egy nyilvánvaló tizenegyest, a Real Madrid sztárja, Gareth Bale a torna eddigi talán legnagyobb potyagóljával szerzett vezetést ellenük, s a két klasszis csatár, Harry Kane és Wayne Rooney semmire sem ment a walesi védőkkel. Azon tanakodtunk: vajon a sors, netán az UEFA nem akarja, hogy az angolok versenyben maradjanak?
„Mindenkinek” elege van a botrányokból, a szurkolói rendbontásokból. Az orosz drukkerekkel vívott múlt heti csaták után szerdán újabb összetűzések voltak, 37 embert letartóztattak. Annak ellenére balhéztak, hogy az UEFA világosan deklarálta, egy újabb botrány lezárhatja az angolok Eb szereplését, függetlenül a pályán történő eseményektől.
A walesiek nem csináltak semmi extrát a lens-i gyepen, ellenben vezettek. Gareth Bale éppen úgy gólra váltott egy szabadrúgást, mint az első körben a szlovákok ellen, s még abban is hasonlított a mostani a korábbi esethez, hogy az volt az érzésünk, a kapus , ezúttal Joe Hart, megbukott volna a kapusiskolában.
Roy Hodgson a szünetben kockáztatott, kettőt is cserélt, lehívta a pályáról az elmúlt két Premier League-idény leggólerősebb angol játékosát, Harry Kane-t és csatártársát, Raheem Sterlinget, s beküldte Jamie Vardyt és Daniel Sturridge-ot. Vardy, aki főszereplője volt a Leicester City mesés történetének – meglepő bajnoki címének –, a harmadik labdaérintéséből gólt szerzett. Úgy tűnt, négyméteres lesről. Megint csak azt gondoltuk, vajon megmondta-e valaki Brych bírónak, hogy az első félidőben elvett egy tizenegyest az angoloktól. Vajon így akart egyenlíteni? Szégyen mindkét gondolat, a fogorvos-társadalom legjobb futballbírójának ugyanis tökéletesen igaza volt. Vardy állt valóban a védők mögött, de a labda az ellenfél csapatkapitányától, Ashley Williamstól került elé. A walesi védő egyébként valójában ugyancsak angol, s azért játszhat a „sárkányoknál”, mert hajdanán igazolni tudta, hogy az anyai nagyapja Rhondda környékéről, tehát Walesből származik.A rhonddai papa unokája szomorúan látta aztán, hogy az angolok a 91. percben a győztes gólt is megszerzik. Roy Hodgson kiválóan cserélt, hiszen Vardy után a másik „új fiú” is gólt lőtt, s Daniel Sturridge ráadásul egyáltalán nem ronda gólt rúgott, sőt…
Anglia egyből a csoport élére ugrott, s úgy tűnik, a csapat és szurkolói is egyaránt maradhatnak. Ellentétben azzal a húsz orosszal, akit kiutasítottak a viselkedése miatt, no meg azzal a hárommal, akit letartóztattak. Kár, hogy ezek is megkerülhetetlen témák, jobb lenne csupán felhőtlenül lelkesedni a magyar csapat eddigi szereplése láttán, vagy emlegetni, hogy Dimitri Payet a franciák szerint máris a torna nagy felfedezettje. Felfigyelni arra, hogy nincs a tornán lefutott meccs, hogy milyen sok találkozó dől el az utolsó pillanatokban, vagy hogy mennyire megnőtt a cserejátékosok szerepe. Gondoljunk csak arra, hogy az A és a B csoportot is olyan gárda vezeti, amelynek legutóbbi győzelmét a 90. perc után harcolta ki egy-egy cserejátékos!
Európa-bajnokság, A csoport, 2. forduló: Franciaország–Albánia 2–0 (0–0), gólszerző: Griezmann (90.), Payet (96.). A csoport állása: 1. (és már továbbjutott) Franciaország 6 pont, 2. Svájc 4, 3. Románia 1, 4. Albánia 0. A további program: Svájc–Franciaország, Románia–Albánia. B csoport, 2. forduló: Anglia–Wales 2–1 (0–1) gólszerzők: Vardy (56.), Sturridge (91.), illetve Bale (42.). A csoport állása: 1. Anglia 4 pont, 2. Wales és Szlovákia 3-3 (3-3), 4. Oroszország 1. A további program: Szlovákia–Anglia, Oroszország–Wales. C csoport, 2. forduló: Ukrajna–Észak–Írország 0–2 (0–0), gólszerzők: McAuley (49.), McGinn (96.). A Németország–Lengyelország találkozó lapzártánk után fejeződött be.
Három csapat továbbjuthat
Bebiztosíthatja nyolcaddöntőbe jutását a címvédő spanyol válogatott és a horvát csapat is, ha ma legyőzi a törököket, illetve a cseheket a D csoport második fordulós összecsapásain. Vicente del Bosque szövetségi kapitány együttese a csehek ellen nehezen, de végül 1–0-ra megnyert találkozóval kezdett vasárnap, a törökök pedig 1–0-ra kikaptak a horvátoktól.
A török játékosok közül többen is súlyos kritikát kaptak a vesztes meccs után, egyik legnagyobb sztárjuk, a Barcelonában légióskodó Arda Turan később elnézést kért a szurkolóktól, s elismerte, hogy rosszul játszott. Fatih Terim szövetségi kapitány az elveszített találkozó után nem titkolta, csalódott Turanban és Hakan Calhanogluban is.
A csoport másik találkozóján a csehek csapnak össze a horvátokkal Saint-Etienne-ben. A horvátok újabb győzelmükkel továbbjuthatnak, viszont vereség esetén a csehek nagyon nehéz helyzetbe kerülhetnek. Akkor ugyanis a legjobb harmadikok közé kerüléshez mindenképpen meg kell verniük utolsó csoportmeccsükön Törökországot. A csehek és a horvátok történetük során most először mérik össze erejüket.
Az E csoportban Belgium legyőzése után az olasz együttes szintén már ma továbbjuthat, méghozzá akár csoportelsőként, ha legyőzi a svédeket a második fordulóban.
A mai program. E csoport, 2. forduló: Olaszország–Svédország 15 óra, D csoport, 2. forduló: Csehország–Horvátország 18 óra, Spanyolország–Törökország 21 óra.
Röviden
- Pénteken nem edzhet sem a magyar sem az izlandi labdarúgó-válogatott a két csapat szombati Európa-bajnoki mérkőzésének helyszínén, Marseille-ben, mert a Stade Velodrome gyepszőnyege nincs jó állapotban.
- Az osztrákok elleni 2-0-s siker alkalmával megsérült Fiola Attila csütörtökön nem edzett a csapattal, így kicsi az esély arra, hogy az Izland elleni második csoportmérkőzésen pályára lépjen. Bernd Storck szövetségi kapitánynak komoly gondot okozhat a jobb oldali védő kiesése, mivel a helyetteseként szóba jöhető Lovrencsics Gergő is sérüléssel bajlódik.
- Már a magyarok legyőzésével szeretnék biztosítani nyolcaddöntős szereplésüket az izlandiak. Hemir Hallgrímsson szövetségi kapitány szerint erre azért is van esélyük, mert a portugálokkal szemben kiharcolt döntetlen után a játékosok idegileg már nem görcsölnek annyira, mint az első mérkőzés előtt.
- A francia rendőrség 323 embert állított elő országszerte az Eb kezdete óta erőszakos cselekményekért. Őrizetben vannak közülük 196-an, nyolcat letöltendő, hármat felfüggesztett szabadságvesztésre ítéltek. Huszonnégy külföldit kiutasítottak az országból, közülük húszan oroszok.
Múltidéző. Ötvenkét éve elődöntőt játszottunk
Egy nappal a magyar–izlandi (a hivatalos kiírás szerint izlandi–magyar) találkozó előtt nem árt felidézni, ezek a napok a magyar Eb-történelemben a legfontosabbak. Június 17-re mindkét korábbi tornánkon esett mérkőzés, 1964-ben Baróti Lajos válogatottja, hosszabbításban, 2–1-re kikapott a spanyoloktól az elődöntőben, 1972-ben Illovszky Rudolf legénysége a bronzmeccsen 2–0-ra veszített a belgák ellen. Mindkétszer a rendező ország válogatottjával játszottunk.