Sport

Chris Froome és a Diadalív

Tour de France. Pokoli napja volt a családnak

Chris Froome sporttörténelmet írt azzal, hogy első britként megvédte elsőségét a világ legkegyetlenebb kerékpáros körversenyén, a Tour de France-on.

Tour de France 20160725
Párizs egyik jelképe előtt sárga trikóban Froome, a bajnok (Fotó: Reuters - Benoit Tessier)

Nagy tettet hajtott végre a harmincéves brit Chris Froome: úgy lett első a 2016-os Tour de France-on, hogy egyetlen percig sem volt reális esélye bárkinek a megelőzésére. Az elmúlt négy esztendőből háromszor győzött, egyszer feladni kényszerült. Újra van igazi uralkodója az elmúlt másfél évtizedben sokat szenvedett Tournak. Miután Lance Armstrongtól elvették az elsőségeket, s eredményeit törölték a listákról, azt mondhatjuk, olyan uralkodó, mint legutóbb húsz éve – igen, már húsz éve… – a spanyol Miguel Induraín, vagy még korábban, hogy csak néhány nevet említsünk, Greg LeMond, Bernard Hinault, Eddy Merckx vagy Jacques Anquetil volt.

Még egyszer: négyből hármat nyerni óriási teljesítmény. Hasonlóra eddig csupán Anquetil, Merckx és Hinault volt képes a verseny 103 éves történetében. Biztos, hogy Froome mostantól arra készül, hogy megszerezze a még hiányzó két elsőséget, s ezzel a klasszikus négyes (Anquetil, Merckx, Hinault, Induraín) nyomába lépjen.

A Tour regnáló királya Kenyában született – az országúti kerékpársport első afrikai születésű világklasszisa –, mi több, ott is kezdett biciklizni (az még biciklizés volt, nem kerékpározás) kissrácként. Az édesanyja unszolására kezdett komolyabban foglalkozni a sportággal, olyannyira, hogy 14 évesen az ilyen szempontból is sokkal fejlettebb Dél-Afrikába költözött. Ott végezte a középiskolát, ott járt egyetemre, s ott versenyzett egészen 2008-ig kenyai színekben. Utána lett csak brit, édesapja családja révén. Az Egyesült Királyság színeiben indult 2012-ben a londoni olimpián, s lett bronzérmes a férfi egyéni időfutamban. Igazi sikereit azonban a körversenyeken érte el, igen, többes számban, mert amellett, hogy már háromszor is győzött a Touron, kétszer (2011, 2014) második lett a Vueltán. 2016-ban ismét őt ünnepelték a Diadalívnél.

A 2016-os Tour de France utolsó, huszonegyedik, Chantilly és Párizs közötti szakaszát a német Andre Greipel, becenevén a Gorilla nyerte. Nem készült el az erejével, vagy csak az öröm pluszenergiákat adott neki, mindenesetre a fotósok kedvéért felemelte a kerékpárját a feje fölé, s úgy rázta meg, mint hajdanán a filmen King Kong a keze ügyébe kerülő lakóházakat.

Chris Froome, a Team Sky bringása könnyedén beért a célba, aztán kezdődött az ünneplés, nyakába borult a felesége, Michelle, aztán a kisfia, Kellan, aki stílusosan, akárcsak a papa, sárga trikót viselt. A feleség azt mondta a brit ITV4 mikrofonjába: „Nehéz nap volt. Jön Kellan foga.”