Sport

Chicagói zöld almát vittek a temetőbe

Baseball. A Cubs a nagy amerikai sportágak történetében példátlan hosszú idő, száznyolc esztendő után lett ismét „világbajnok”

Még Amerikában is példátlan, ami megtörtént. A Chicago Cubs 1908 után lett újra bajnok az észak-amerikai profi baseball-ligában, mégpedig egy egészen elképesztő, drámai fordulatokkal övezett döntőt követően. A chicagóiak azt a csapatot, a Cleveland Indianst győzték le, amely szintén régóta vár a bajnoki címre – igaz, „csak” 1948 óta.

Chicago
Chicago szinte minden „vendéglátóipari egységében” ilyen képeket lehetett látni csütörtök hajnalán (Fotó: Reuters/Andrew Kelly)

A sors játéka, hogy Cleveland (amelyről a 20. század egy jelentős részében úgy tartották, hogy Budapest után a második legnagyobb lélekszámú „magyar város”, az agglomerációt is beleértve körülbelül 130 000 magyarral) idén már ünnepelt, miután az NBA-t a Cleveland Cavaliers nyerte meg. A város hatvankét év után újra bajnokcsapatot ünnepelhetett, ráadásul a Cavs úgy nyert, ahogy most a Cubs: 1-3-ról fordított, a döntő csatát idegenben megnyerve. Hiába reménykedett Ohio és környéke abban, hogy a Cavs után az Indians is nyer, nem sikerült a „duplázás”. Ottani idő szerint szerda este – itthon már csütörtök hajnal volt – a Chicago Cubs 8–7-re megnyerte a mindent eldöntő, hetedik összecsapást. A drámai végjátékban szerepet kaptak az égiek is: többször meg kellett szakítani a játékot, esőszünetet tartva.

Nincs senki, aki elmondhatná magáról, hogy szemtanúja volt a Chicago Cubs legutóbbi két (az amerikai szóhasználat szerint) „világbajnoki címének”. Nem csoda, ugyanis a kettő között 108 év telt el. Több mint egy évszázadon keresztül reménykedtek a csapat hívei az ismétlésben, egészen mostanáig hiába. A négy amerikai, úgynevezett major sportágban (baseball, tojáslabdás futball, jégkorong, kosárlabda) példátlan, hogy egy egyesület két diadala között ilyen hosszú idő telt el. Az Egyesült Államok nem az Egyesült Királyság (főleg nem a hagyományok tiszteletét tekintve), mégis mindenki értékeli, hogy egy olyan egyesület nyerte most meg a baseball legfontosabb díját, amelyet 1876-ban alapítottak. Ha már az előbb a major sportágakat emlegettük: a Cubs azelőtt nyerte meg a mostanit megelőző világbajnoki címét, hogy az NBA-t, az NHL-t vagy az NFL-t megalapították.

Chicago igazi sportváros, de most ismét igazából baseballváros lett. A tojáslabdás „medvék”, a Bears, amelyet hajdanán George Halas alapított, kinek 93 éves lánya Virginia mindmáig a csapat tulajdonosa, 1985-ben nyerték meg a Super Bowlt. Az előző század kilencvenes éveiben, a Michael Jordan köré épített Bulls tündöklése idején a kosárlabda miatt figyelt a „szeles városra” a sportvilág. A jégkorongsport egyik leghíresebb alakulata a Chicago Blackhawks (Fekete Sólymok) története során már hatszor, a 21. században 2010-ben, 2013-ban és tavaly is megnyerte a Stanley-kupát. A város déli részének baseballcsapata, a Chicago White Sox 2005-ben hódította el a sportág legfontosabb trófeáját. A Cubs ellenben most mindegyik városi riválist háttérbe szorította.

Mekkora meglepetés a győzelme? Ha tartjuk magunkat ahhoz a nagy vízen túli ismert szlogenhez, hogy „a baseballban nincs meglepetés”, akkor semekkora. Mégis hajlunk rá: nagy. Néhai Harry Caray, a valaha volt egyik legnépszerűbb baseballkommentátor egyszer azt találta mondani a Cubs esélyeiről: „Lesz még bajnok a Cubs – ha Isten zöld almákat teremt.”

Csütörtökön a Cubs néhány idősebb szurkolója zöld almákkal teli kosárral kereste fel Caray sírját.