Bolt: tripla tripla, Farah: dupla dupla

XXXI. nyári játékok. Az amerikaiak uralták az atlétikát Rio de Janeiróban

A jamaicai Usain Bolt teljesítette a 3x3-at, a brit Mo Farah sporttörténelmet írt, mégis, mindent egybevetve az amerikaiak uralták a riói olimpia atlétikai versenyszámait.

Bolt 20160822
Usain Bolt útban a kilencedik olimpiai aranya felé. Itt már laza, mert tudja, hogy nyert (Fotó: Reuters - Lucy Nicholson)

Az Egyesült Államok versenyzői – a lapzárta miatt kénytelenek vagyunk úgy fogalmazni: az első – 43 aranyérmükből huszonkilencet úszásban vagy atlétikában értek el. Utóbbiban 31 érmet, köztük tizenhárom aranyat gyűjtöttek, ami az utóbbi olimpiákat tekintve kiemelkedően a legjobb szereplésük, hiszen Pekingben csak hét, Londonban pedig kilenc elsőség jutott nekik. Úgy érték el e sikert, hogy az egyéni sprintszámokban például arany nélkül maradtak. Kettős győzelmet arattak ellenben a hármas ugrás után súlylökésben is, ahol második lett a már az Egyesült Államokban született, magyar származású világbajnok, Joe Kovacs. Ugyanakkor a négy váltóarany közül hármat hazavittek.

A negyedik Jamaicáé, vagy ha úgy tetszik, Usain Bolté. A 21. század csodafutója megcsinálta a vágyott tripla triplát, azaz Peking és London után Rio de Janeiróban is három aranyat termelt, a 100 és a 200 méter megnyerése után sikerre vitte a 4x100 méteres stafétájukat is. Asafa Powell, Yohan Blake és Nickel Ashmeade sem futott rosszul, de a harmadik váltás után még együtt volt a jamaicai és a kiválóan vágtázó és a botot precízen átadó japán négyes. Ám Usain Bolt úgy lépett el a riválisa mellett, ahogyan csak akart. Az atléták közül immár Bolt, akárcsak a finn Paavo Nurmi és az amerikai Carl Lewis, kilencszeres olimpiai bajnok, náluk több aranyérmet csupán Michael Phelps szerzett. (A legeredményesebb hölgynek, Larissza Latinyinának, a szovjet-ukrán tornásznak is kilenc arany áll a neve mellett.) A jamaicai atléták egyébként hat elsőséggel zárták a riói olimpiát, ezzel beállították pekingi rekordjukat. Londonból „csak” négyet tudtak elvinni.

Ha összehasonlítjuk a mostani és a 2012-es olimpiát, észrevehető, hogy a közép- és hosszú távokon visszaestek az etiópok, de megint remekeltek a kenyaiak. A nagy vesztes az orosz atlétika, amelynek az ismert doppingbotrány miatt csupán egyetlen versenyzője indulhatott. Az oroszok 2008-ban öt, 2012-ben hat aranyérmet nyertek atlétikában. A brit futók közül továbbra is Mo Farah uralja az öt- és tízezer métert. Ahogyan a hazai rendezésű nyári játékokon, Brazíliában is megnyerte mindkét távot. Ilyesfajta „2x2-re” korábban csupán a hetvenes évek finn szupersztárja, Lasse Virén volt képes 1972-ben és 1976-ban. Mo Farah ugyanakkor az első, aki két világbajnokságon és két olimpián is győzött 5000 méteren és 10 000 méteren.

Pars Krisztián szombat hajnalban ismét túljutott a 75 méteren, s ezzel a hetedik helyen zárta a kalapácsvetést. 2016-os formája, egészségi állapota alapján ez volt a realitás. A magyar atlétika népes riói csapatának tagjai közül négyen, Márton Anita (3.), Kővágó Zoltán (7.), Pars Krisztián (7.) és Zsivoczky-Farkas Györgyi (8.) is bekerültek az első tízbe. Londonban egyedül az olimpiai bajnok Pars, Pekingben Fazekas és ugyancsak Pars került az első tízbe.