Sport
Bobby Moore: Öregszel, Banksie, az ilyeneket régen megfogtad
Labdarúgás. Nyolcvanegy évesen elhunyt Gordon Banks, az 1966-ban világbajnok angol válogatott tagja, a futballtörténelem egyik legjobb kapusa

Ha volt, van kapus a labdarúgás történetében, akinek az élete filmre kívánkozna, az Gordon Banks. A mozi kezdődhetne akár azzal a védéssel, ami végérvényesen a világ akkori legjobb kapusává emelte: az 1970-es mexikói Mundialon földön kívüli bravúrral, óriási robinzonádot bemutatva ütötte ki Pelé fejese után a labdát. Nincs még egy védés a futballtörténelemben, amit ehhez hasonlítanának. A korabeli felvételeken az látszik, hogy Banks, Pelé és a csapatkapitány, Bobby Moore derül, miközben a lelátó népe tombol. Utóbb kiderült, Pelé azt mondta a kapusnak: „Azt hittem, gól lesz.” Mire Banks: „Te is, én is…” Ekkor már Moore is beleszólt: „Öregszel, Banksie, az ilyeneket régen megfogtad.” Banksnek akkor talán szerencséje is volt, ami amúgy egyáltalán nem kísérte a pályafutását. Egy dél-yorkshire-i kisvárosban született 1937 utolsó előtti napján, de aztán a család hamarosan költözött, apja egy akkor még illegális fogadási irodát működtetett. Elég jól ment az üzlet, mígnem kirabolták. Banks mozgássérült testvére volt éppen a boltban, néhány héttel később belehalt a sérüléseibe. A későbbi világsztár tizenöt évesen otthagyta az iskolát, s beállt zsákolónak egy helyi szénkereskedőhöz. Nem ez volt élete álma, de a felsőteste nagyon megerősödött.
Leginkább a futball érdekelte, de csak viszonylag későn, 21 évesen, a Chesterfieldnél indult be a karrierje. Igaz, addigra túl volt már élete két fontos momentumán: 1956-ban szerepelt az ifjúsági FA-kupa döntőjében a nagyhírű Manchester United ellen – e csapatban játszott Bobby Charlton is. Még különlegesebb, hogy addigra már a katonaságot is megjárta: a Német Szövetségi Köztársaságban szolgált, ott ismerkedett meg későbbi feleségével, Ursulával. Az 1966-os világbajnoki címet éppen a nyugatnémetek ellen nyerték meg az angolok, a játékosok közül Banksnek német volt a felesége, a mesterhármast elérő Geoff Hurst családja anyai ágon Németországból származott.
Banks csodálatosan védett a világbajnokságon, a portugálok elleni elődöntőben kapott először gólt, azt is tizenegyesből. A 4–2-re megnyert döntő után a torna legjobb kapusának választották. Akkor éppen a Leicester City tagja volt, soha nem igazolt sztárklubba. A Rókákkal, majd a Stoke-kal is megnyerte egyszer a Ligakupát. Az 1970-es világbajnokságon a brazilok ellen felülmúlhatatlanul védett, a negyeddöntőben (a londoni vb-döntő „visszavágóján”) sehogy sem. Hasmenést kapott a mexikói ételektől, át kellett adnia a helyét Peter Bonettinek.
Harmincnégy évesen még tele volt tervekkel, amikor, néhány héttel azt követően, hogy az újságírók Angliában az Év játékosának választották, súlyos autóbaleset érte. Elveszítette a jobb szeme világát, négy évet kihagyni kényszerült, majd a pénz ígérete visszacsábította a kapuba, az Egyesült Államokban, a Fort Lauderdale Strikersben (1977–1978) és egyetlen találkozón az ír St. Patrick’s Athleticben védett.
Gordon Banks, akit 2015 óta veserákkal kezeltek, Stoke-on-Trentben hunyt el kedd délelőtt. Halálával az 1966-os vb-döntőt megnyerő angol tizenegyből már csak George Cohen, Jack Charlton, Nobby Stiles, Bobby Charlton, Martin Peters, Geoff Hurst és Roger Hunt van közöttünk. Bobby Moore, Ray Wilson és Alan Ball várják fenn Banksie-t, az „ő” kapusukat.